kurkuma

Właściwości lecznicze kurkumy oraz jej zastosowanie w kuchni

olaa - specjalista Tipy.pl
kurkuma
1 z 4
Kurkuma to przyprawa znana ludziom od wieków. Jest powszechnie stosowana w kuchni Wschodniej, szczególnie w Azji, chociaż coraz częściej wykorzystuje się ją również w kuchni polskiej jako przyprawa do różnego rodzaju mięs. Kurkuma jest tak naprawdę rośliną i pochodzi z rodziny imbirowców, jednak większości z nas, znana jest jako żółty proszek, który otrzymuje się przez gotowanie, a następnie suszenie rośliny. Kurkuma ma szereg zastosowań, które możemy wykorzystać, aby zadbać o swoje zdrowie oraz załagodzić stany zapalne występujące w organizmie. Brzmi ciekawie, prawda? Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak możemy wykorzystać kurkumę w kuchni i nie tylko.
1
kurkuma wlaściwości
Do czego wykorzystujemy kurkumę w kuchni?
Oczywiście kurkumę wykorzystujemy w kuchni jako przyprawę do ryb, mięs, sosów, owoców morza, ryżu czy do różnego rodzaju bulionów, aby nadać mu charakterystyczny smak. Mielona kurkuma to również doskonały dodatek do duszonych potraw z dużą ilością świeżych warzyw. Jaki smak ma kurkuma? Jak wiadomo pochodzi ona z rodziny imbirowców, więc jej smak i zapach będzie zbliżony do imbiru, który w smaku jest gorzkawy i korzenny.

Kurkuma, a wzmacnianie odporności
Naukowcy odkryli, że kurkuma powoduje zwiększenie poziom peptydu w organizmie, który pomaga zapobiegać infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Jeśli jednak infekcja się już rozwinie, możemy użyć kurkumy w celu wyleczenia infekcji. Istotnym elementem jest to, że kurkuma sama w sobie ma właściwości, które hamują namnażanie się wirusów, pomagają nam szybciej wrócić do zdrowia oraz zapobiegają ponownemu zakażeniu.
2
kurkuma
Czy kurkuma pomaga w walce z rakiem?
Kurkuma zawiera bardzo cenny składnik jakim jest kurkumina. Wiele badań przeprowadzonych przez naukowców dowodzi, że kurkuma ma działanie przeciwzapalne i może być bez problemu stosowana w profilaktyce i leczeniu nowotworów takich jak rak skóry, płuc, przełyku, żołądka, trzustki, prostaty, szyjki macicy i piersi. Dodatkowo kurkuma pomaga niwelować skutki uboczne leków przyjmowanych w trakcie chemioterapii, które są bardzo uciążliwe dla osób chorych.

Jak kurkuma wpływa na pracę naszego mózgu i zdrowe oczy?
Na pewno nie wpadlibyście na to, że kurkuma pomaga naszemu mózgowi lepiej i szybciej przetwarzać informacje z zewnątrz. W kurkumie jest pewna substancja o nazwie tumeron, która pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych oraz wspiera regenerację mózgu po wystąpieniu jakiegoś urazu związanego na przykład z wypadkiem. Istotny jest również fakt, że roślina zawiera wiele witamin i składników odżywczych, które wspomagają nasz wzrok! Kurkumę powinni spożywać pacjenci chorujący na jaskrę oraz zespół suchego oka.
3
jak działa kurkuma
Wiele innych ciekawych zastosowań kurkumy
Kurkuma ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu jest doskonałym środkiem do pielęgnacji skóry. W rzeczywistości jest ona wykorzystywana przez kobiety w Indiach i Pakistanie. Podobno pastę z kurkumy nakłada się na ciało panny młodej, a następnie się ją zmywa, rytuał ten ma na celu wyrównać koloryt skóry. Ostatnio naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że kurkuma pomaga ukoić ból związany z zapaleniem stawów i jest bardzo przydatna w leczeniu poparzeń skóry. Jak więc widzimy kurkuma ma wiele ciekawych zastosowań, o których zapewne nie mieliście pojęcia!
Strona 1 z 4

Powiązane porady

musztarda domowej roboty
Przyprawa Cajun
anyż

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie