Tutaj jesteś: Zdrowie > Diety i Odżywianie > Suplementy Żywieniowe > Czy probiotyki mogą pozytywnie wpływać na twój mózg?

Czy probiotyki mogą pozytywnie wpływać na twój mózg?

Stopień trudności: łatwe
, ekspert Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 4 
Ostatnio coraz głośniej w mediach o probiotykach. Apteczne półki uginają się od suplementów zawierających probiotyki, w telewizji w kółko lecą reklamy jogurtów, a sfermentowane produkty, takie jak kapusta kiszona są coraz częściej wykorzystywane w różnych przepisach.
1
probiotyki działanie
Dzięki licznym badaniom, które przeprowadzono w ostatnich latach wiemy, że bakterie zamieszkujące układ pokarmowy mają duży wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Obecnie, mamy jednak coraz więcej dowodów na to, że utrzymanie zdrowego środowiska mikrobiologicznego w jelitach ma ogromny wpływ na rozwój naszego mózgu, nastrój oraz percepcję.

W naszym ciele organizmy jednokomórkowe – głównie bakterie – przewyższają swoją liczebnością komórki ludzkie dziesięć do jednego. Ponad 100 trylionów tych bakterii zamieszkuje przewód pokarmowy, gdzie ciężko pracują rozkładając jedzenie na części pierwsze, dzięki czemu organizm może zrobić użytek z cennych witamin i minerałów. Bakterie te w razie potrzeby bronią także organizm przed niebezpiecznymi patogenami.
2
jelita
Wiadomość, że mikroorganizmy zamieszkujące nasze brzuchy mogą wpływać na to, jak myślimy czy też, co czujemy jest szokująca. Aby lepiej zrozumieć związek pomiędzy jelitami a mózgiem, przyjrzyjmy się bliżej szczegółom dotyczącym sposobu, w jaki bakterie jelitowe wpływają na układ nerwowy.

Niektóre mikroorganizmy pomagają produkować regulujące nastrój neuroprzekaźniki, takie jak serotonina, GABA, melatonina. Ponad 30 różnych neuroprzekaźników powstałych dzięki bakteriom działa miejscowo w tkankach układu pokarmowego, a także przekazuje sygnały do centralnego układu nerwowego. Szacuje się, że prawie 95% serotoniny w organizmie jest produkowane w jelitach.
3
probiotyki
Metabolity bakterii pobudzają nerwy czuciowe w jelitach i zmieniają pracę jelit. Informacja o tych zmianach w motoryce jelit jest następnie przekazywana do mózgu, gdzie wywołuje reakcję. Ból i lęk to dwie najczęściej występujące reakcje. Ten związek jelit i mózgu to powód, dla którego zaburzeniom psychiatrycznym często towarzyszą chroniczne problemy natury trawiennej, i na odwrót.

Kiedyś wierzono, że geny są naszym przeznaczeniem. Jednakże teraz wiemy, że wiele czynników związanych ze stylem życia ma ogromny wpływ na ekspresję genów. Epigenetyka i prowadzone w jej zakresie badania pokazały, że mikroorganizmy maja tutaj duże znaczenie. Bakterie jelitowe mają potencjał zmiany procesu metylacji DNA, czyli mogą włączać lub wyłączać pewne geny.
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Ludzie często sądzą, że zdrowa dieta opiera się tylko i wyłącznie na jedzeniu zielonej sałaty i piciu czystej...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.