zapalenie krtani

Jak leczyć zapalenie krtani?

DoktorekDoktorek - specjalista Tipy.pl
zapalenie krtani
1 z 8
Zapalenie krtani występuje najczęściej jako powikłanie po przebytym przeziębieniu lub w wyniku przeniesienia infekcji z jamy gardłowo-nosowej. Na skutek zapalenia krtani dochodzi do obrzęku błony śluzowej, a nawet w skrajnych przypadkach do jej złuszczania. Obrzęk błony śluzowej powoduje zwiększanie wydzielania śluzu, który dodatkowo podrażnia krtań, przez co wywołuje kaszel. Jednocześnie pojawia się także ból krtani nasilający się szczególnie podczas połykania. Poniżej znajdziesz wskazówki jak leczyć zapalenie krtani.
1
zapalenie krtani - krok 1
Musisz uzbroić się w cierpliwość. Zapalenie krtani, nawet dobrze leczone, trwa zwykle około 2 tygodni. W tym czasie objawy ustępują bardzo powoli i trzeba uważać by się nie doziębić.
2
zapalenie krtani - krok 2
Chory na zapalenie krtani powinien leżeć w ciepłym łóżku, najlepiej w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi minimum 20 stopni Celsjusza oraz jest duża wilgotność powietrza.
3
zapalenie krtani - krok 3
Aby nie podrażniać krtani chory powinien przyjmować posiłki letnie, a nie gorące. Zalecane jest także duże spożycie płynów. Szczególnie polecane jest spożywanie dużych ilości rosołu (podobnie jak we wszystkich zapaleniach dróg oddechowych). Dobrze także pić herbatkę rumiankową z dodatkiem miodu.
4
zapalenie krtani - krok 4
Podczas zapalenia krtani należy zaprzestać palenia tytoniu i spożywania alkoholu, gdyż powodują one dodatkowe podrażnienie krtani i wydłużają czas leczenia.
5
zapalenie krtani - krok 5
Doskonałe w leczeniu krtani są inhalacje przynajmniej 2 razy dziennie, robione przy użyciu inhalatorów na bazie spirytusu zbożowego z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub sosnowego. Inhalacje możesz robić nad naczyniem z gorącą wodą lub za pomocą specjalnego urządzenia do inhalacji (do kupienia tutaj). Ten drugi sposób jest znacznie bardziej bezpieczny w przypadku dzieci - nie ma ryzyka oblania wrzątkiem.
6
zapalenie krtani - krok 6
Również kąpiele parowe mogą łagodzić przykre dolegliwości występujące podczas zapalenia krtani. Najlepsza na zapalenie krtani jest "parówka" z dodatkiem rumianku.
7
zapalenie krtani - krok 7
Po leki w zapaleniu krtani sięga się tylko, gdy inne środki zawiodą. Podstawę w leczeniu krtani stanowią antybiotyki i środki przeciwzapalne. Jeżeli obrzęk krtani jest bardzo duży i utrudnia oddychanie, do leczenia należy także włączyć sterydy, które pomogą zmniejszyć obrzęk.
?

Wskazówki
* Aby zapobiegać zapaleniu krtani należy dokładnie leczyć zapalenia górnych dróg oddechowych.
* Na zimnym powietrzu należy odzywać się tylko wtedy, gdy jest to konieczne

Strona 1 z 8

Powiązane porady

Angina ropna
zapalenie krtani
półpasiec

Podobne porady

Komentarze (16)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

qwd
27.02.2015
mocz na posiew? chyba wymaz z gardła prędzej?
bab11
16.02.2015
A TAKŻE pomaga syrop DROSETUX, krople homopatyczne DROSERA COMPLEKS, KŁĄCZE OMANU, jeśli dotyczy dzieci KONIECZNIE ZBADAJ MOCZ NA POSIEW
Tosia
19.01.2015
a od kiedy na chore gardło dobry jest miód wywołujący swoją ostrością podrażnienia gardła?? wiedza ze skarpetki, albo jeszcze nie wiem skąd....
nich
12.01.2015
inhalacje z niebudzący podrażniło koszmarnie gardlo i jest dużo gorzej niz było, załamie sie
tomma
01.12.2014
najlepiej nie robić nic, reszta to hokus pokus
ksywka
01.12.2014
Zapalenie krtani, to choroba wirusowa, nie żadne powikłanie. Może złapać z nienacka i w niczym nie przypomina przeziębienia. Jak z dnia na dzień obudzicie się nie mogąc mówić, i reguralnie będą wam dochodzić kolejne symptomy, jak gorączka, czasem kaszel - to to, jest prawdziwe zapalanie krtani. Leczenie - nawilżać, nawilżać i jeszcze raz nawilżać (balsma szostakowskiego, inhalacje z soli fizjologicznej, picie ciepłego siemienia lnianego, co goidzna łyżka oliwy z oliwek z paroma kroplai cytyrny) podnosić odporność, często potrzeba sterydów, żeby rozkurczyć ściśniętą krtań, albo leków antyhistaminowych, które ładnie obkurczają nabrzmiałe gardło i działają przecizapalnie.
ZAPALONA SEKSOCHOLICZKA
01.12.2014
JA TAM LUBIE MIEC CHORE GARDLO
bookbis
24.11.2014
osobiście zawsze mam w domu tabletki E-mskie lecz gdy ich brak to zawsze pozostaje płukanie gardła woda z sola. wiem bo ciagle mam kłopoty z gardłem
T
09.10.2013
bo zapalenie krtani może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Antybiotyk pomoże tylko gdy podłożę zapalenia jest bakteryjne, a na wirusy nie pomoże.
Grimmar
21.01.2013
ostre zapalenie krtani u dziecka jest czymś nie do opisania ile stresu i walki o zdrowie dziecka,a reakcja musi być szybka ponieważ u dzieci zapalenie krtani zaniedbane może się zakończyć tragicznie,gdyż dzieci maja wąską krtań.Nie dość że trzeba faszerować całą masą sterydów to jeszcze ile na balkonie na mrozie z dzieckiem nastałem,bo jak chwyci atak to zimne powietrze może nieco zmniejszyć obrzęk by mogło dziecko jakoś oddychać zanim zadziała jakiś lek co trochę poprawi saturacje.Stres,walka całego,a na poprawę trzeba czekać.Albo szybko na pogotowie tam zastrzyk z dexawenu co pomoże na chwilę,skierowanie do szpitala dziecięcego i dożylnie taka chemia że dziecko nieprzytomne.Dla dzieci podatnych na zapalenia krtanido 7mego roku życia straszna i tragiczna choroba,dla dorosłych to przy tym jak obiadek u babci,albo katarek.Dla dzieci ciężkie przeżycia,to jakby ktoś biegł sprint na 400 metrów a potem oddychał przez słomkę,wypróbujcie jakie to uczucie.