- Sporty
- Fankluby
- Wydarzenia Sportowe
- Rekreacja
- Fitness
- Treningi
- Typy Podróży
- Porady dla Podróżnych
- Transport
- Przygotowania do Podróży
- Zakwaterowanie i Noclegi
- Cel Podróży
- Spotkania i Zjazdy
- Rozrywka
- Imprezy
- Kolekcjonerstwo
- Gry Komputerowe, Internetowe, Video
- Hobby
- Zabawki
- Rękodzielnictwo
- Nauka i Przyroda
- Gry i Karty

Jak się ubrać na narty lub snowboard?
Prosport - specjalista Tipy.pl

Najlepszym strojem na zimę jest założenie trzech warstw odzieży. Masz wówczas możliwość dokładania lub odejmowania dodatkowych warstw w zależności od panujących czynników atmosferycznych i poziomu naszej aktywności:
Warstwa wewnętrzna noszona na skórze, zwykle składająca się z długiej bielizny. Najlepsza jest termiczna bielizna syntetyczna (bielizna termoaktywna) - zazwyczaj wykonana z poliestru - z włóknami „doprowadzającymi” energię cieplną. Oznacza to, że włókna będą wchłaniały wilgoć ze skóry, która później wyparuję przez tkaninę, dzięki czemu Twoje ubranie jest suche i wygodne. Inne materiały pochodzenia naturalnego, jak choćby jedwab, również są odpowiednim surowcem do wykonywania takiej bielizny. Wszystkie spełniają tą samą funkcję, nawet jeśli jest zimno pocisz się - niezależnie od tego czy jesteś na snowboardzie czy skuterze śnieżnym.
Warstwa izolacyjna to warstwa środkowa składająca się ze swetra, bluzy czy kamizelki. Celem tej warstwy jest utrzymanie ciepła i izolacja przed zimnem poprzez absorbowanie chłodnego powietrza między włóknami. Popularny materiał izolacyjny to runo syntetyczne, które nawet jeśli jest wilgotne, zahamowuje rozprzestrzenianie się wilgoci i szybko wysycha. W naturalnym środowisku funkcję ochrony przed wilgocią pełni wełna.
Warstwa ochronna zewnętrzna to na ogół kurtka i spodnie chroniące nas przed elementami zimy. Ma ona za zadanie nie przepuszczać wody ze śniegu, deszczu i chronić nas przed silnym mroźnym wiatrem, pozwalając jednocześnie na spokojne odparowywanie potu. Większość spodni i kurtek narciarskich wykonanych jest z wodoodpornego materiału pozwalającego jednocześnie na oddychanie skóry, zawierają one dodatkowo powłokę foliową lub laminat. Utrzymują one wilgoć na zewnątrz dając nam poczucie wygody i suchości, pozwalając jednocześnie na wyparowywanie potu.
Dużą rolę przed wyruszeniem na stok odgrywa dobór odpowiedniego nakrycia głowy. Najlepszym wyborem jest kask lub czapka zrobiona na drutach. Najwięcej ciepła przecież ucieka przez głowę - pamiętajmy o tym i chrońmy ją przed zimnem. Jeżeli zdecydujesz się nosić kask musisz pamiętać o tym, by wybrać taki który pasuje nie tylko do Twoich ulubionych gogli, ale również do głowy.
Dobór gogli i okularów również ma swój wkład w doskonalenie naszej techniki jazdy na nartach czy desce. Mają one za zadanie chronić nasze oczy nie tylko przed odłamkami śniegu wydostających się z pod nart, ale także przed promieniami słonecznymi. Okulary możesz używać w słoneczne dni wiosny, kiedy chcesz wyglądać modnie, a gogle kiedy znajdujesz się w zimniejszym miejscu na stoku z dużą ilością śniegu.
Przed wybraniem się na stok powinieneś zastanowić się nad odzieżą chroniącą Twoją górną część ciała. Twoja kurtka być wodoodporna, chronić od wiatru, a także umożliwiać odpowiednie odprowadzanie potu od Twojej skóry, czyniąc ją suchą. Wybierz kurtki narciarskie wykonane ze specjalnych materiałów lub zawierające odpowiednie wkładki. Warstwa najbliższa skórze - długa bielizna – powinna być wykonana z materiału, który będzie odprowadzał pot na zewnątrz, utrzymując przy tym suchą skórę.
Dolna część ciała powinna być zabezpieczona tak samo jak górna – odzież powinna być wykonana z wodoodpornych tkanin, zabezpieczających przed wiatrem, itd. W zależności od pogody w danym dniu będziesz musiał sam zdecydować, ile warstw na siebie nałożyć, upewnij się, że ostania zewnętrzna warstwa pozwala na pewną ochronę przed wodą. Nie zapomnij również zapiąć nogawek spodni zamkiem błyskawicznym układając je wcześniej na bucie. W ten sposób unikniesz wpływu nadmiernej wilgoci i utrzymasz prawidłową temperaturę nóg.
Od ciebie zależy czy wybierzesz rękawice czy mitenki. Pamiętaj jednak, że odpowiednia ochrona dłonie jest bardzo ważna. Polecam specjalne rękawice narciarskie/snowboardowe, które chronią nas nie tylko przed zimnem, ale także przed wilgocią.
Duże straty ciepła spowodowane są także przez nadmierne pocenie się rąk i stóp. Nie zależnie od tego czy wybierzemy buty narciarskie czy snowboardowe zachowanie odpowiedniego stopnia wilgotności stóp jest tak samo ważne. Przy wyborze skarpetek możesz powołać się na swoją kreatywność, bowiem „Szczęśliwe stopy są najlepszym przyjacielem narciarza”. Dlatego ostatnią rzeczą, którą chcemy to ograniczona możliwość obrotu stóp w butach. Powinniśmy mieć to na uwadze myśląc o grubości skarpet. Największą popularnością cieszą się skarpety oddzielonym pojedynczo palcami. Nie polecam ubierania skarpet zbyt grubych czy kilku par jednocześnie. Udaj się do sklepu i wybierz specjalne skarpety dla narciarzy.