ubrania

Jak uratować zniszczone ubrania? Fakty i mity

jolanda - specjalista Tipy.pl
ubrania
1 z 5
Internet aż kipi od sposobów na usuwanie plam, uratowanie zmechaconego swetra czy usunięcie zadrapań i plam z butów. Co jest prawdą, a co jedynie powtarzanym mitem? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu! Koniecznie sprawdź wyniki naszych obserwacji.
1
wino plamy
Usuwanie plam z czerwonego wina...białym winem...
PRAWDA Jeżeli poplamisz bluzkę czerwonym winem, trudno będzie usunąć plamę, szczególnie z jasnych i delikatnych tkanin. Nie panikuj jednak. Internet podsuwa ci pomysł, na pozbycie się plamy z czerwonego wina za pomocą białego wina. Trzeba jednak zrobić to szybko i nie pocierać plamy, aby nie wetrzeć jej wgłąb tkaniny. Polewaj więc plamę małymi porcjami białego wina i wycieraj po chwili papierowym ręcznikiem.

Czy ten sposób działa? Tak. Co prawda nie usunie plamy całkowicie, ale rozcieńczy ją na tyle, że trzeba się dobrze przypatrzeć aby ją zauważyć. Po pierwszym praniu plama powinna zniknąć bez śladu. Warto więc zapamiętać ten sposób, aby w przypadku plam z wina szybko sobie z nimi poradzić.
2
szminki
Usuwanie białych plam z dezodorantu za pomocą rajstop
MIT Pobrudziłeś ciemną tkaninę dezodorantem? Wiele poradników sugeruje potarcie plam rajstopami. Niestety, w rzeczywistości rajstopy usuwają jedynie tyle ile jesteś w stanie usunąć z pomocą zwykłego ręcznika papierowego. Nie warto więc tracić czasu na  szukanie czystej pary rajstop, lepiej od razu przeprać bluzkę. Białych plam pozbędziesz się dopiero po wypraniu ubrania.

Ślady ze szminki usuniesz pocierając je kromką chleba
MIT Czy chleb jest w stanie usunąć plamy ze szminki? Teoretycznie i według niektórych poradników tak. W rzeczywistości, nie do końca. Plamy z jasnych odcieni szminek rzeczywiście mogą stać się mało widoczne, jednak przy bardziej intensywnych barwach, trzeba by pocierać plamę dobrych kilkanaście minut i użyć naprawdę dużych ilości chleba, a plama i tak byłaby z łatwością widoczna. Nie polecamy więc tego sposobu.
3
suchy chleb
Nadawanie połysku butom za pomocą skórki z banana
MAŁO SKUTECZNE ALE PRAWDZIWE Jeżeli chcesz nadać twoim butom blask podobny do tego, który był zaraz po ich kupnie, użyj skórki z banana. Czy ta porada jest rzeczywiście skuteczna? Tak, ale na krótki czas. Po natarciu butów wewnętrzną stroną skórki, będą błyszczące  i piękne jak nowe. Kiedy jednak wrócisz po całym dniu ich używania, blask zniknie. Czy warto więc stosować tę metodę? Jeżeli liczysz się z jej krótkotrwałością, nie zawiedziesz się!

Usuwanie plam z zamszowych butów z pomocą suchego chleba
MIT Jeżeli zależy ci na butach, nie wykonuj tej czynności. Poradniki sugerują, że aby usunąć plamy z zamszowych butów, wystarczy użyć kawałka suchego chleba. Pocieraj nim plamę, a po chwili zniknie. Plama niestety nie znika, a jedynie możesz wytrzeć zamsz i spowodować jeszcze większe szkody. Zamiast suchego chleba spróbuj zetrzeć plamy gumką do mazania. Efekty będą znacznie lepsze.
4
buty skórzane
Usuwanie rys ze skórzanych butów kremem nawilżającym
PRAWDA Jeżeli porysowałeś swoje ulubione skórzane buty, krem nawilżający lub krem do rąk rzeczywiście okaże się pomocny. Co prawda nie usuwa plam, ale sprawia, że ich krawędzie będą znacznie mniej widoczne. Efekt jest zadowalający, a więc bez zastanowienia możesz wykorzystać tę metodę. Wystarczy na miękką szmatkę nanieść niewielką ilość kremu nawilżającego i delikatnie, okrężnymi ruchami wcierać go w okolice zadrapania.

Usuwanie zmechaceń z ubrań za pomocą pumeksu
MIT Jeżeli chcesz pozbyć się zmechaceń z ulubionego swetra, możesz użyć do tego pumeksu do usuwania zrogowaciałego naskórka. Wiele osób zachwala sobie tę metodę. Wystarczy delikatnie pocierać pumeksem sweter, a zmechacenia znikną. Czy tak jest w rzeczywistości? Niestety nie. Zmechacenia jedynie stają się poniekąd uczesane.

Znacznie lepiej ze zmechaceniami poradzi sobie stara maszynka do golenia. Najlepiej taka, która została użyta kilka razy i dokładnie zdezynfekowana. Uważaj jednak, aby nie przeciąć materiału.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie