zdjęcie tęczy

Jak fotografować tęczę?
MatMat - specjalista Tipy.pl

Tęcza to niesamowite zjawisko, które każdy z nas chciałby uwiecznić i zatrzymać. Nie można oprzeć się pokusie fotografowania jej, kiedy niespodziewanie pojawi się na niebie. Ale jak tego dokonać? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, by Twoje zdjęcia tęczy były piękne i zaskakujące.
1
Oczywiście najpierw musisz znaleźć tęcze. Nie jest to takie proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Jej powstanie uwarunkowane jest od wielu czynników atmosferycznych. Najczęściej zjawisko tęczy występuję po burzy, gdy małe kropelki wody zostają prześwietlone przez promienie słoneczne. Tęcze możemy także zaobserwować, gdy zbliża się burza, nad wodospadem czy siedząc w słoneczny dzień w parku przed fontanną.
2
Najlepszym sposobem na zrobienie znakomitego zdjęcia tęczy jest wyciągnięcie jej przed tło, tak aby wyróżniała się w jak największym stopniu od całej reszty. Idealne tło to takie, które jest czytelne i pozwala na zestawienie kolorów tęczy z nieco ciemniejszymi kolorami (ciemne chmury, góry itp.). Jednak nie zawsze jest to takie proste. Postaraj się wówczas zmienić kąt wykonywania zdjęcia lub skoncentruj się tylko na części tęczy gdzie znajduje się odpowiednie dobre tło.
3
Podczas występowania zjawiska tęczy na wartości zyskują także obiekty znajdujące się w powietrzu, takie jak samolot itp. Jeżeli uda Ci się ująć te wszystkie rzeczy w jednym kadrze, Twoje zdjęcie naprawdę będzie wyjątkowe i będzie wyróżniać się spośród innych. Ważną kwestią podczas robienia zdjęć jest przemyślana i trafna kompozycja. Zwróć szczególną uwagę na:

- Pozycję tęczy w stosunku do reszty krajobrazu, która jest bardzo ważna podczas tworzenia kompozycji.

- Punkt w którym tęcza spotyka się z ziemią lub horyzontem. Są to najczęściej wykonywane zdjęcia tęczy, ponieważ w każdej chwili możesz zmienić kąt wykonywanego ujęcia i uwzględnić również inne punkty krajobrazu w tej kompozycji.

- Możesz wykonać przybliżenie obrazu tęczy eksperymentując z jej ogniskową (punkt przecięcia się promieni słonecznych). Szerokokątny obiektyw, który uchwyci całą szerokość tęczy może dać wspaniałe panoramiczne ujęcie, ale nie zapominaj, że fotografowanie jej powiększonej części prowadzi często do mile zaskakujących wyników. Koncentruj się na każdym punkcie tęczy, zarówno na jej początku jak i końcu uwzględniając przy tym wszystkie obiekty zasługujące na Twoją uwagę.
4
Pod uwagę weź nie tylko tło tęczy, ale też przedpole. Jeżeli w danym momencie nie znajduje się przed fotografowaną tęczą nic godnego uwagi nie przejmuj się. Zawsze przecież możesz przerobić zdjęcie, dodając różne ciekawe elementy z innych wykonanych przez ciebie ujęć. W ten sam sposób możesz również usunąć niezbyt ciekawe elementy uchwyconego krajobrazu.
5
Największą niespodzianką podczas robienia zdjęć tęczy jest występowanie drugiej. Tak naprawdę to ciągle ta sama tęcza, którą zauważyliśmy na początku. Silne działanie promieni słonecznych może spowodować ponowne rozszczepienie światła, a co za tym idzie powstawanie kolejnych nieco mniej widocznych warstw tęczy. Zjawisko to zasługuje na szczególną uwagę i warte jest sfotografowania.
6
Jeżeli posiadasz filtr polaryzujący możesz uzyskać różne odcienie kolorów, refleksy i wysoki poziom kontrastu zdjęcia. Poprawia on jakość obrazu dzięki blokowaniu szkodliwych odbić świetlnych. Dzięki temu możesz sprawić, że nawet najsłabiej widoczna tęcza stanie się pełna żywych barw i kolorów.
7
Wykorzystaj przesłonę. Regulując średnice szczeliny możesz zmienić ilość światła przechodzącego przez obiektyw. Dzięki temu uzyskasz niesamowitą głębię ostrości obrazu. Ustaw małą szczelinę, sprawi to, że Twoje zdjęcie będzie bardziej wyraziste.
8
Wykonując zdjęcie tęczy często musimy zastosować dłuższe otwarcie migawki, co wynika z faktu, że pojawia się ona najczęściej przy niezbyt dobrym oświetleniu, np. przed burzą. Gdy dodatkowo w grę wchodzi użycie filtra polaryzującego i zmniejszenie stopnia otwarcia przesłony, zaopatrz się w statyw. Co prawda nie można zaplanować zdjęć tęczy, gdyż najczęściej pojawia się ona niespodziewanie, ale skorzystaj wówczas z alternatywnych sposobów mocowania aparatu.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie