ciało

9 dziwnych reakcji naszego ciała, które stanowią mechanizmy obronne

lucy - specjalista Tipy.pl
ciało
1 z 4
Nasz organizm to zbiór licznych cykli i systemów biologicznych, które niekiedy trudno zrozumieć. Jednym z takich systemów są mechanizmy obronne. Chronią one nas przez 24 godziny na dobę przed czynnikami, które mogą być szkodliwe. Oto dziewięć fascynujących reakcji naszego ciała, które – choć może nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy – są takimi właśnie mechanizmami.
1
ziewanie
Ziewanie
Głównym celem ziewania jest ochłodzenie mózgu po tym, jak został przegrzany lub przesilony.

Kichanie
Kichamy zwykle wtedy, gdy nasze drogi nosowe wypełniły się zbyt dużą ilością alergenów, mikrobów, kurzu i innych składników mogących wywołać podrażnienie. Kichanie pomaga nam pozbyć się ich.

Przeciąganie się
Przeciągamy się instynktownie, by przygotować nasze ciało na fizyczny wysiłek, jaki mamy wykonać w ciągu dnia. Rozciągając mięśnie, stymulujemy jednocześnie przepływ krwi, tym samym poprawiając sobie nastrój.
2
pomarszczone dłonie
Czkawka
Szybkie jedzenie, połykanie zbyt dużych kawałków lub przegrzanie organizmu może powodować podrażnienie nerwu błędnego. Wpływa to na pracę żołądka i przepony, wywołując czkawkę.

Gwałtowne skurcze
Mowa tu o dziwnym uczuciu, które towarzyszy zasypianiu. W chwili, gdy jesteśmy bliscy zaśnięcia, naszym ciałem wstrząsa skurcz podobny do wstrząsu elektrycznego. Skurcz mięśni jest tak silny, że można nawet spaść z łóżka i powoduje on natychmiastowe wybudzenie się. Kiedy zaczynamy zasypiać, częstotliwość oddechu szybko spada, mięśnie się rozluźniają, natomiast tempo pulsu zmienia się bardzo powoli. Mózg interpretuje taki stan rzeczy jako zagrożenie śmiercią, dlatego próbuje mu zapobiec, wywołując wstrząs.

Zmarszczki w wodzie
Zmarszczki pojawiające się na skórze dłoni po zbyt długim czasie spędzonym w wodzie pełnią istotną rolę. Nadmiar wilgoci w środowisku dla organizmu oznacza zwiększony poślizg. Zmarszczki na skórze mają ułatwić chwytanie przedmiotów.
3
łzy
Utrata pamięci
Utrata pamięci następuje często w wyniku traumatycznych przeżyć. Nasz mózg dosłownie usuwa najtrudniejsze momenty z naszej pamięci, by chronić nas przed cierpieniem.

Gęsia skórka
Pierwotną funkcją gęsiej skórki jest zmniejszenie ilości ciepła, jaką traci nasze ciało poprzez pory skóry. Dzięki temu organizm łatwiej zachowuje odpowiednią temperaturę w niesprzyjających warunkach klimatycznych.

Łzy
Łzy mają za zadanie chronić śluzówkę oka w momencie, gdy dostanie się do niego ciało obce. Działają też jednak jako „emocjonalna obrona”.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

podpaska
czyszczenie uszu
zajady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie