Tutaj jesteś: Sztuka i Rozrywka > Sztuka > Fotografia Artystyczna > Jak robić zdjęcia nieba nocą?

Jak robić zdjęcia nieba nocą?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 2.3/5 (23 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Zaskakująco dobrą jakość zdjęć i szeroki kąt zdjęcia nieba nocą możemy uzyskać już przy użyciu łatwo dostępnych i tradycyjnych aparatów z kliszą 35 mm lub aparatów cyfrowych. Ten rodzaj fotografii znany jest jako astrofotografia. Jeśli chcesz zrobić doskonałe zdjęcie niebu nocą, przeczytaj poniższe wskazówki.
1
Zamontuj solidny statyw. Do aparatu włóż kliszę o dużej czułości – co najmniej ISO 200. Jeśli używasz aparatu cyfrowego ustaw czułość w granicach 200 – 800. Pamiętaj jednak im wyższa czułość tym lepsze będą zdjęcia.
2
Wyłącz funkcję autofocus czyli automatycznego ustawiania ostrości na wybrany fotografowany obiekt. Ręcznie ustaw ostrość obiektywu na nieskończoność. Niektóre aparaty mają również funkcję ustawiania ostrości na bardzo oddalone obiekty w krajobrazie.
3
Ustaw czas otwarcia migawki albo błysku lampy w zakresie pomiędzy dwoma a trzydziestoma sekundami. W tańszych aparatach czas otwarcia migawki jest ustawiany automatycznie. Wybierz wówczas tryb "zdjęcie nocne" lub jeśli go nie masz to "krajobraz" – ma on możliwie najdłuższy czas otwarcia migawki.
4
Skieruj aparat na pożądany obszar nieba, a następnie włącz samowyzwalacz. Dzięki temu zminimalizujesz wibracje i unikniesz niepowodzenia podczas wykonywania zdjęcia. Pamiętaj, by zmieścić się w czasie, gdy migawka będzie otwarta.
5
Ustaw przysłonę w ten sposób, aby pole widzenia było jak najszersze, a następnie zablokuj ją poprzez funkcję F stop.
Jak być fotogenicznym?
Jak używać filtra polaryzacyjnego?
Jak zrobić zdjęcie do dokumentów?
Jak fotografować martwą naturę?
Wskazówki
  • Aby uzyskać jak najlepszą jakość zdjęcia należy ustawić odpowiednią wartość przysłony (często f / 1,4; 1,8 lub 2,0 dla aparatu). Zmniejszy to nierówne oświetlenie obrazu, a także odchylenie zdjęcia gwiazdy, pozbywając się tym samy niechcianego efektu wybrzuszenia lub zniekształcenia.
  • Oprócz pozostawienia migawki na kilka minut do godziny, możesz użyć także innych trików, by zrobić doskonałe zdjęcia za pomocą amatorskiego sprzętu.
  • Nie skupiaj swoich działań tylko na jeden kadr czy kompozycję. Możesz również dołączyć do swoich zdjęć drzewa lub inne obiekty na tle nieba. Do oświetlenia obiektów może wystarczyć światło księżyca czy latarni. Jeśli takiego ma, wówczas możesz oświetlić je latarką (kierując ją wprost na obiekt, który chcesz mieć na zdjęciu) lub światła samochodu. Dojście do pewnej perfekcji może zająć ci trochę czasu, dlatego przemyśl i przygotuj plan podejmowanych działań, a zobaczysz, że za niedługo jakość wykonywanych przez Ciebie zdjęć będzie coraz lepsza - uzyskasz na zdjęciu jasne gwiazdy oraz dobrze oświetlone obiekty na pierwszym planie.
  • Używaj dobrego filmu, by oddać w pełni blask gwiazd. Jako minimum użyj filmu 400, ale musisz być też skłonny do eksperymentowania z nieco szybszymi specjalistycznymi filmami, takimi jak na przykład 3200.
  • Zdarza się czasem, że pomimo wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych wskazówek zdjęcie nie wyjdzie. Dlatego zapisuj wszystkie swoje ustawienia. Będzie to jedyny sposób na ich poprawę.
 2.3/5 (23 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (5)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Gabik001 - 2015-08-14
Super. Tylko autor zapomniał że ziemia się kręci i jak czas nświetlania będzie między 10-30 sekund to na zdjęciu wyjdą kreski w kształcie łuku a nie gwiazdy. Aparat obraca się razem z ziemią...Pozdrawiam
Piotr2006(L) - 2015-08-14
dobra jakość zdjęcia dla przysłony f/1.4 1.8 2.0 to tylko w obiektywach za cenę kilku tysi wzwyż Panie redaktorze. Im wyższa wartość ISO tym gorsza, a nie lepsza jakość.Ustawiając czas na kilkanaście minut lub jak Pan piszę godzinę otrzymamy "rozmaz" nieboskłonu.To tak jest jak za porady bierze się laik.
Arc - 2015-08-14
im wyższa czułość tym lepsza jakość zdjęcia ? cóż to za teoria ?
kp - 2012-01-16
jeśli to nie jest niemożliwe i niewskazane polecam tylko przysłonę F 8
Sonia - 2010-08-16
fajnie napisany artykul, niczego nowego z niego sie nie dowiedzialam ale i tak milo sie czytalo... ;)
Ilość pieniędzy, jaką wydajemy na żywność, jest ogromna. Główną część domowego budżetu stanowi jedzenie i picie, jednak...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Oszałamiający wygląd to jedno, ale modelki nie zarabiają po prostu siedząc i dobrze wyglądając. O ich sukcesie decyduje...
Jak pozować do sesji?
Oszałamiający wygląd to jedno, ale modelki nie zarabiają po prostu siedząc i dobrze...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.