ból zęba

Domowe metody leczenia bólu zębów i dziąseł

jolanda - specjalista Tipy.pl
ból zęba
1 z 5
Rozróżniamy dwa rodzaje protez: częściowa ( brak kilku zębów) i pełna ( zastępuje każdy ząb w jamie ustnej). Przynajmniej u 50 % pacjentów protezy mogą spowodować wiele bólu i dyskomfort w noszeniu zwłaszcza na początku. Po założeniu protezy zwłaszcza po raz pierwszy, mogą wystąpić problemy takie jak: ból i obrzęk dziąseł, zaczerwienienie i owrzodzenie pod protezą, suchość w ustach, oraz białe plamy na dziąsłach powodujące rozwój drożdżaków. Najczęstsze przyczyny powstawania tych problemów to obecność bakterii w jamie ustnej, źle dopasowane protezy, lub złej jakości materiał z którego wykonana jest proteza,oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Oto metody domowego leczenia tych problemów:
1
goździki
Sól:
Sól zapewni ci ogromną ulgę w noszeniu protezy zwłaszcza w fazie korekty. Zabieg ten przyczynia się do zmniejszenia obrzęku i bólu dziąseł. Hamuje też rozwój bakterii w jamie ustnej i zapobiega powstawaniu suchości w ustach.
- Wyjmij protezę i delikatnie masuj dziąsła przez kilka sekund, następnie wypłucz jamę ustną ciepłą wodą. Zabieg zastosuj raz dziennie.
- Możesz płukać jamę ustną letnią wodą zmieszaną z 1/2 - 1 łyżeczki soli. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie aż do ustąpienia obrzęku.

Goździki:
Goździki są doskonałym lekarstwem na ból dziąseł występujący przy noszeniu protezy. Eugenol, główny składnik goździków ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, a tym samym działa jako lek przeciwbólowy i przyczynia się do dezynfekcji jamy ustnej.
- Rozgnieć kilka goździków, aby uzyskać 1/2 łyżeczki proszku, następnie zmieszaj z kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Stosuj na podrażnione dziąsła. Odczekaj 5 minut i wypłucz jamę ustną ciepłą wodą. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie, aż będzie można nosić protezy bez uczucia dyskomfortu.
2
herbata w torebkach
Torebki z czarną herbatą:
Czarna herbata zawiera teinę, która działa ściągająco, co tym samym zmniejsza ból i obrzęk dziąseł, oraz działa bakteriobójczo.
- Zaparzaj torebkę z czarną herbatą w gorącej wodzie przez 5 minut, wyjmij następnie torebkę z wody i odstaw na bok , aby się ochłodziła. Letnią torebkę z herbatą przykładaj na bolące miejsca i trzymaj 5-15 minut. potem wypłucz usta letnią wodą. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie przez kilka dni.

Kurkuma:
Aby zmniejszyć ból dziąseł, można użyć kurkumy, która posiada właściwości uśmierzające ból. Kurkumina to zawiązek jaki posiada w swoim składzie kurkuma, który ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne co pozwala na zmniejszenie obrzęku dziąseł i likwiduje ból i działa bakteriobójczo.
- Zrób pastę z kurkumy wymieszanej z kilkoma kroplami wody i nakładaj na bolesne dziąsła. Pozostaw przez 5 minut, a następnie delikatnie masuj dziąsła kilka minut. Potem wypłucz usta dużą ilością letniej wody. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie przez tydzień.
3
aloes
Aloes:
Innym skutecznym lekarstwem na pozbycie się bólu w trakcie noszenia protez jest aloes.
Roślina ma działanie przeciwzapalne, i przeciwbakteryjne, co pozwala ograniczyć rozwój szkodliwych bakterii w jamie ustnej, łagodzi też stan zapalny dziąseł i łagodzi ból dziąseł.
- Delikatnie rozetnij liść aloesu ostrym wysterylizowanym nożem, wyjmij żel i nakładaj na wacik. Przykładaj na bolesne dziąsła i odczekaj 10 minut (w tym czasie unikaj jedzenia i picia przez 1 godzinę), następnie wypłucz usta zimną wodą. Powtarzaj zabieg 2-3 razy dziennie, aż ból zniknie.
- Aby zlikwidować objawy suchości w ustach przygotuj napój mieszając 2 łyżki stołowe żelu z aloesu w filiżance wody lub w soku z pomarańczy.

Masuj dziąsła:
Aby zmniejszyć obrzęk dziąseł, delikatnie masuj je poprawiając w ten sposób krążenie krwi, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęku dziąseł i łagodzi ból. Masując dziąsła możesz użyć oliwy z oliwek, która ma właściwości przeciwzapalne i ułatwia masowanie.
-Nakładaj trochę oliwy z oliwek bezpośrednio na dziąsła i palcem wskazującym delikatnie masuj dziąsła przez kilka minut. Pozostaw oliwę na dziąsłach przez 5 minut, a następnie wypłucz usta letnią wodą. Powtórz 2-3 razy dziennie, aż do uzyskania ulgi w bólu.
4
szałwia
Płukanie szałwią:
Podrażnienie i zapalenie dziąseł spowodowanych noszeniem protezy można złagodzić przez zastosowanie szałwii, która posiada właściwości przeciwzapalne co pomaga zmniejszyć obrzęk dziąseł i łagodzi ból. Właściwości przeciwbakteryjne, które posiada szałwia są zabójcze dla bakterii powodujących nieświeży oddech.
- Zagotuj 1 łyżkę suszonej szałwii w 1 szklance wody. Odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Używaj do płukania ust 2 razy dziennie, aż opuchlizna i ból znikną.
- Ponadto żuj kilka świeżych liści szałwii 2-3 razy dziennie, aby złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk dziąseł.

Figi:
Popularnym lekarstwem w leczeniu bólu spowodowanego noszeniem protezy są figi. Figi pomagają również w leczeniu owrzodzenia jamy ustnej powstałym wskutek noszenia protezy.Poszczególne składniki odżywcze tych owoców pozwolą złagodzić bóli zmniejszyć obrzęk.
- Weź świeżą figę i przetnij w połowie. Włóż jedną połówkę między policzek a podrażnione dziąsło. Przekrojoną częścią w kierunku dziąsła i przetrzymuj przez kilka minut, następnie przepłucz usta ciepłą wodą.Powtarzaj dwa razy dziennie, aż ból minie.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie