Tutaj jesteś: Sport i Fitness > Rekreacja > Jazda na Rowerze > Jak jeżdżenie na rowerze wpływa na kondycję psychiczną?

Jak jeżdżenie na rowerze wpływa na kondycję psychiczną?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 5/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Wielu ludzi traktuje jeżdżenie na rowerze, jako sposób na pozostanie w dobrej formie i prowadzenie zdrowego stylu życia. Jednakże, regularne jeżdżenie na rowerze ma duży wpływ także na naszą psychikę. Już pół godziny jeżdżenia po drodze, szlakach lub na rowerku stacjonarnym może poprawić naszą pamięć, rozumowanie i umiejętność planowania, zwalczając przy tym depresję i napięcia lękowe.
1
jazda rowerem zalety
Mózg a jeżdżenie na rowerze
Rower może rozwinąć nasz mózg tak samo jak rozwija nasze mięśnie. Uprawiając ten sport, zwiększa się prędkość przepływu krwi do mięśni, co powoduje wzrost nowych naczyń włosowatych, które dodatkowo dostarczają naszemu organizmowi więcej tlenu. Takie same procesy odbywają się w naszym mózgu. Rower pomaga naszemu systemowi krążenia rozwijać sieć połączeń do mózgu, powodując przy tym dostarczanie mu większej ilości tlenu i składników odżywczych, co poprawia jego wydajność.
Kiedy jeździsz na rowerze, mózg zwiększa też zdolność do produkcji białek, które używane są do tworzenia nowych komórek. Jeżdżąc regularnie, jesteśmy w stanie podwoić (a nawet potroić) produkcję nowych komórek w mózgu. Zwiększa to również działanie neuroprzekaźników, sprawiając, że części naszego mózgu lepiej się ze sobą komunikują, tym samym polepszając zdolności mentalne naszego mózgu.
2
zalety jazdy rowerowej
Zalety jeżdżenia na rowerze są szczególnie istotne dla osób starzejących się. Ten proces przeciwdziała naturalnemu obniżeniu funkcji mózgu, które postępuje wraz z wiekiem. Naukowcy udowodnili, że mózg osób pomiędzy 60 a 70 rokiem życia, którzy regularnie uprawiają sport, np. jeżdżą na rowerze jest młodszy, niż u osób, które tego nie robią. Udowadnia to, że sport pozwala utrzymać mózg w dobrej formie nawet w późniejszym wieku.

Rower polepsza samopoczucie
Ludzie w każdym wieku mogą odczuć dobroczynne działanie jazdy na rowerze. Jazda na rowerze polepsza zdolności samopostrzegania się i poczucie własnej wartości, które skutkuje zwiększeniem pewności siebie. Badania naukowe ukazują, że ludzie w pełni sprawni psychicznie mają te zdolności lepiej rozwinięte niż ci, którzy zmagają się z depresją, a sport może być tak samo skuteczny na psychikę (o ile nie skuteczniejszy) jak psychoterapia. Regularna aktywność fizyczna nie tylko wzmaga wyżej wymienione czynniki psychiczne, ale również pozwala zapobiegać różnym zaburzeniom długoterminowo.
3
jeżdżenie rowerem w plenerze
Jazda na rowerze polepsza nastrój, uspokaja lęki i pozwala radzić sobie lepiej ze stresem. Zwiększa również poziom serotoniny i dopaminy w naszym mózgu. To właśnie te dwa hormony uwalniane w naszym mózgu sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. Naukowcy badali poziom tych dwóch hormonów w organizmie szczurów, co potwierdziło przypuszczenia o ich dobrym wpływie. Serotonina i dopamina nie są jedynymi hormonami produkowanymi przez nasz organizm podczas jeżdżenia na rowerze. Ciało wytwarza również endorfiny i kanabinole (związek, który większości ludzi kojarzy się z paleniem marihuany jest regularnie wytwarzany przez nasz organizm).
Jazda na rowerze reguluje też inne hormony, takie jak kortyzol i adrenalina. Polepsza to naszą odporność na stres. Zaburzenia hormonalne sprawiają, że gorzej reagujemy na stres, lecz regularne uprawianie sportu sprawia, że równowaga zostaje przywrócona.
4
jazda w plenerze
Zalecenia lekarzy
Jak dużo powinniśmy jeździć na rowerze aby zmaksymalizować efekty? Jasne jest, że zbyt intensywne treningi mogą obniżyć poziom energii naszego organizmu i wypłukać z ciała wiele mikroelementów. Naukowcy zalecają, aby jeździć od 30 do 60 minut, utrzymując stałe, równe tempo, ale nie należy jeździć zbyt szybko. Sugerowane jest, aby osiągać 75% naszego maksymalnego tętna. Aby lepiej to zobrazować, stwórz sobie skalę, gdzie 1 oznacza brak aktywności a 10 to twoje maksimum. 75% tętna będzie przypadać na numer 7 w tej skali. Są to zalecenia dla przeciętnej osoby, ale pamiętaj, że każdy organizm reaguje inaczej i nie przemęczaj się.
 5/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
iza - 2017-03-21
jak można promować jazdę na rowerze w klapkach na wysokim obcasie? wyślijcie lepiej tą dziewczynę ze zdjęcia chociażby na Turbacz
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Brudny rower jest niczym skaza na honorze każdego prawdziwego rowerzysty. Jest bardzo drogim sprzętem a właściwe mycie...
Jak myć rower?
Brudny rower jest niczym skaza na honorze każdego prawdziwego rowerzysty. Jest bardzo...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.