Tutaj jesteś: Zdrowie > Diety i Odżywianie > Zdrowa Dieta > Źródło depresji znajduje się w twoich jelitach, nie w głowie

Źródło depresji znajduje się w twoich jelitach, nie w głowie

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 2.4/5 (8 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Powszechnie przyjmuje się, że depresja powstaje w wyniku zmian neurologicznych w mózgu, ale ostatnie badania stawiają sprawę trochę inaczej. Naukowcy uważają, że za depresję odpowiadają bakterie zawarte w jelitach. Od dawna znane jest połączenie pomiędzy mózgiem a jelitami. Uważa się, że te ostatnie posiadają swój własny „mózg”, zwany jelitowym układem nerwowym. Według ekspertów dowodem na silne połączenie tych dwóch układów jest fakt, że w stresujących sytuacjach odczuwamy bóle somatyczne, a gdy jesteśmy zakochani, mamy wrażenie istnienia „motylków w brzuchu”. Tylko, w jaki sposób bakterie zawarte w jelitach powodują depresję?
1
depresja a dieta
Przyczyny depresji

Naukowcy uważają, że występowanie problemów takich jak depresja, lęki, oraz niektóre zaburzenia zachowania, jak autyzm i hiperaktywność, są ściśle powiązane z zaburzeniami jelitowymi. Podobnie, jak inne choroby, między innymi cukrzyca, otyłość, nowotwory i choroby serca, tak i depresja może powstać w wyniku zakażeń bakteryjnych. Precyzując: zakażenia jelitowe są źródłem depresji.
Jest to bardzo ważne odkrycie i może przyczynić się do poprawy jakości wielu ludzi, którzy zmagają się z depresją. Zwalczenie bakterii w jelitach jest znacznie łatwiejszym rozwiązaniem, niż wpływanie na ludzką psychikę i naturalne zachowania.
2
kosmki jelitowe
Leczenie bakterii powodujących depresję

Jest co najmniej kilka sposobów, które sprawią, że jelita zostaną w pewnym stopniu oczyszczone z szkodliwych bakterii.
Po pierwsze należy jeść więcej naturalnego jedzenia. Potrawy przetworzone są źródłem wielu zakażeń jelitowych. Sposoby stosowane podczas ich produkcji sprawiają, że jest ono bogate w wiele chemicznych związków, które wywołują zakażenia, gdy przedostają się do jelit. Istnieją badania, które dowodzą, że jedzenie silnie przetworzonego jedzenia, może zwiększyć ryzyko depresji o około 60 procent.
Unikaj jedzenia, w którym znajdują się przetworzone formy cukru, nabiału i gluten. Naturalne cukry, świeży nabiał i ziarna zbóż są dla ciebie dobre. Naturalne właściwości tych produktów znikają, podczas gdy są sztucznie pakowane i przetwarzane. To z kolei powoduje ogromny spadek wartości odżywczych w naszym organizmie i powoduje rozwijanie się złych bakterii. No i wpływa na twój mózg, który - nie otrzymując dostatecznej ilości potrzebnych mu składników - zaczyna cierpieć.
3
słońce witamina D
Zdrowe jest także jedzenie dużej ilości tłuszczy i białek. Pamiętaj, że nie wszystkie tłuszcze są dla ciebie złe. Naukowcy sądzą, że kurczaki, indyki, jajka, brazylijskie orzechy, awokado i ryby silnie oddziałują w pozytywny sposób na twój mózg. Są źródłem potrzebnych aminokwasów, witamin i minerałów, które przekształcane są w potrzebne mózgowi składniki.
Dostarczaj sobie witaminy D – ona jest odpowiedzialna za szereg funkcji mózgu. Depresji często towarzyszy niedobór tego składnika. Słońce, płatki zbożowe, chleby, soki i mleko są pełne tej niezwykle ważnej witaminy.
4
jedzenie a depresja
Staraj się pracować nad sobą, aby dostarczać organizmowi jak najwięcej potrzebnych mu składników. Dostarczaj je głównie w naturalny sposób, a nie przy pomocy suplementów. Zróżnicowana dieta też jest dobrym rozwiązaniem, bowiem mikroelementy potrafią ze sobą współpracować. Pamiętaj, że naukowcy dawno już udowodnili, że niski poziom mikroelementów przysporzy ci wiele problemów. No i wiedz o tym, że krótki okres dobrej diety na pewno nie wyleczy cię z depresji, ważne jest systematyczne i i dobre odżywianie.
Jeżeli pomimo pozytywnych zmian w niej, dalej cierpisz z powodu depresji, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Słuchaj jego zaleceń, ale nie zapominaj nigdy o tym, jak ważna jest dieta. Zdrowe podejście do swojego ciała z pewnością pozwoli ci po pewnym czasie powrócić na ścieżkę zdrowia i szczęścia.
 2.4/5 (8 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Noman - 2017-05-22
Źródło depresji znajduje się w twoim portfelu, nie w głowie.
piotrbad - 2017-05-22
słońce pełne witaminy D... ciekawe, co na to astrofizycy?
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Smutek, przygnębienie i spadek nastroju dopadają nas często, szczególnie późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Krótszy...
Domowe sposoby na przygnębienie
Smutek, przygnębienie i spadek nastroju dopadają nas...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.