Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby Nowotworowe > Rak Skóry > Najpopularniejsze mity na temat raka skóry

Najpopularniejsze mity na temat raka skóry

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 6 
Rak skóry jest najbardziej rozpowszechnioną formą wszystkich nowotworów, a promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze słońca jest jedną z przyczyn występowania raka skóry. Światło UV z lamp stosowanych w solariach jest tak samo szkodliwe jak promieniowanie pochodzące ze słońca. Dodatkowo działanie promieni słonecznych w miesiącach zimowych powoduje dokładnie to samo ryzyko, jak ekspozycja skóry w okresie letnim, ponieważ promienie UVA są obecne w świetle dziennym przez cały rok.
1
rak skóry
Mit 1: Rak skóry nie jest aż tak niebezpieczny i nie powoduje śmierci
Fakt: Jest to oczywiście fałsz, rak skóry jest bardzo agresywny i niebezpieczny, a przez to może może być śmiertelny. Rak skóry jest więc chorobą, którą powinno się traktować bardzo poważnie. Bez względu na wiek warto regularnie badać skórę i chronić ją przed działaniem promieni słonecznych. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka skóry, powtarzaj badanie regularnie.
2
solarium
Mit 2: Korzystanie z solarium nie naraża na działanie tego samego rodzaju szkodliwego promieniowania, jak to pochodzące ze słońca
Fakt: Promienie UV to rodzaj promieni świetlnych, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry, a pochodzą nie tylko ze światła słonecznego. Solaria używają lamp emitujących światło zawierające promieniowanie UV, a więc światło to jest tak samo szkodliwe dla naszej skóry. Prawda jest taka, że nie istnieje "bezpieczny" sposób na uzyskanie opalenizny. Często solaria wykorzystują nowe lampy opalające, które mogą wytworzyć aż 12-krotnie większą dawkę promieniowania UV, niż roczna dawka tego samego promieniowania pochodzącego ze światła słonecznego. Dawka taka, może zwiększyć twoje szanse na zachorowanie na raka skóry.
3
opalanie się
Mit 3: Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej wystarczy, aby chronić twoją skórę
Fakt: Krem z filtrem jest jednym z narzędzi, które można wykorzystać, aby chronić skórę, ale nie należy liczyć wyłącznie na jego działanie. Brak ochrony przeciwsłonecznej jest w 100% szkodliwy dla naszej skóry, ale jeśli krem nie jest używany prawidłowo, nie może dostarczyć należytej ochrony. Należy użyć zalecanej przez producenta ilości ochronnego kremu z filtrem przeciwsłonecznym na około 20 minut przed wyjściem na słońce. Należy wybrać filtr przeciwsłoneczny co najmniej z SPF 30 i regularnie nacierać się ponownie, szczególnie jeśli uprawiasz sport, pocisz się lub pływasz .
Oprócz korzystania z ochrony przeciwsłonecznej dobrym pomysłem aby zmniejszyć narażenie na promieniowanie UV, jest wybieranie zacienionych miejsc i odzieży ochronnej, stosowanie kapelusza do ochrony skóry na głowie i szyi, a także okularów ochronnych z filtrem UV do ochrony oczu i delikatnej skóry wokół nich.
4
leczenie raka
Mit 4: Jestem już w trakcie leczenia innego rodzaju raka, więc nie muszę się martwić o raku skóry
Fakt: Leczenie jednego rodzaju raka nie sprawi, że staniesz się odporny na inne rodzaje nowotworów. W rzeczywistości pewne terapie nowotworowe, takie jak na przykład naświetlanie, może faktycznie zwiększyć wrażliwość skóry na promieniowanie UV, a te efekty mogą trwać również po zakończeniu leczenia. Jeśli jesteś obecnie w trakcie leczenia nowotworu, należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie trzeba zachować szczególnej ostrożności ze względu na metodę leczenia.
5
krem z filtrem na opalanie
Mit 5: Jeśli podkłady zawierają filtr nie trzeba używać dodatkowych kremów z filtrem przeciwsłonecznym
Fakt: Nawet w przypadku podkładów zawierających filtr, należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym przed nałożeniem makijażu, jeśli masz zamiar przebywać w słońcu.
Podkłady i kremy, które zawierają filtry przeciwsłoneczne w składzie są wystarczające jedynie w sytuacjach kiedy jesteś na zewnątrz przez krótki czas, takich jak szybki wyjazd do sklepu czy droga do pracy lub domu. Jednakże, jeśli chcesz spędzić dłuższy okres czasu na słońcu powinieneś używać oddzielnego kremu do ochrony przeciwsłonecznej i wcierać go co dwie godziny, a nie tylko raz w godzinach porannych, kiedy robisz makijaż. Należy pamiętać również, że większość produktów kosmetycznych oferuje ochronę, która jest znacznie niższa od minimalnej zalecanej ochrony SPF 30.
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Uwielbiasz wielogodzinne plażowanie i wylegiwanie się na słońcu, ale twoje ciało już niekoniecznie. Twoja skóra polubi...
Jak chronić skórę przed słońcem?
Uwielbiasz wielogodzinne plażowanie i wylegiwanie się...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.