Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Choroby Endokrynologiczne > 4 rzeczy, które możesz zrobić dla swej tarczycy

4 rzeczy, które możesz zrobić dla swej tarczycy

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 4 
Tarczyca odpowiada za wydzielanie hormonów, utrzymywanie poziomu energii i jest liderem układu hormonalnego. Zatem jeśli utrzymasz ją w zdrowiu, twoje ciało będzie ci wdzięczne. Należy pamiętać, że tarczyca jest bardzo wrażliwa i narażona na toksyny środowiskowe, takie jak BPA, pestycydy i inne szkodliwe substancje. Zanieczyszczeń tych w zupełności uniknąć nie można, ale można podjąć pewne kroki, aby je zminimalizować. Oto kilka prostych sposobów, aby chronić tarczycę.
1
tarczyca choroby
Pij wodę bez fluoru
Fluor kiedyś przepisywano jako lekarstwo na nadczynność tarczycy. Niewielka dawka (2-5mg na dzień) stosowana przez kilka miesięcy znacznie obniża jej funkcjonowanie. Picie wody wolnej od fluorków może obniżyć ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy aż o 30%.

Unikaj substancji zaburzających gospodarkę hormonalną
Ftalany są toksynami stosowanymi do produkcji tworzyw sztucznych, ale są one również wykorzystywane w niektórych produktach higieny osobistej. Toksyna ta może sabotować funkcjonowanie tarczycy. Niedawne badania wykazały, że ftalany znajdują się również w wodzie. Unikanie substancji zaburzających pracę hormonów jest kluczem do zdrowia tarczycy. Badania sugerują, że dodając kurkumę do diety, można pomóc tarczycy złagodzić podrażnienia i szkody spowodowane przez toksyny.
2
bez glutenu
Bez glutenu
Gluten zawiera białko o nazwie gliadyna. Nie jest ono znane organizmowi, układ immunologiczny może je zaatakować. Gdy ktoś nie toleruje glutenu lub ma problemy z tarczycą, gliadyna postrzegana jest jako niezbędny dla organizmu enzym zwany transglutaminą. Używany jest on do tworzenia wiązań chemicznych w tarczycy. Zatem złe rozpoznanie skutkuje atakiem układu immunologicznego na tarczyce. Dlatego dieta bezglutenowa u osób z problemami tarczycy wydaje się zasadna.
3
owoce morza
Dostarczaj niezbędnych składników odżywczych
Głodująca tarczyca nie jest zdrową tarczycą. Spożywanie odpowiedniej ilości wskazanych składników odżywczych jest absolutną koniecznością. Dwa najważniejsze - z punktu widzenia - tarczycy to jod i selen. Dzięki temu pierwszemu tarczyca produkuje hormony. Pamiętaj, aby spożywać dużo pokarmów bogatych w jod. Znajdziesz je w wodorostach, owocach morza i jogurcie naturalnym. Selen jest zaangażowany w kilka procesów fizjologicznych, w tym syntezy DNA, naprawę komórkową i reprodukcję. Największa koncentracja tego pierwiastka znajduje się w tarczycy. Odgrywa on kluczową rolę w syntezie hormonów i metabolizmie. Źródłem selenu są owoce morza, jaja, nabiał, ziarna, szpinak oraz orzechy brazylijskie.
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
zdrowy ludek - 2017-05-11
Dlaczego słowa tu nie ma o selenie, jodzie i wit A? Bz tych mikroelementów tarczyca nie funkcjonuje! A dotknięci tym ludzie mają katastrofalne samopoczucie. Jod jest nezbędny dla tarczycy, piersi i jajników. Dla śledziony, żeby prawidłowo "uzbrajała" limfocyty. Wit. A jest niebędnz tarczycy, zaś selen - do przekształcania T3 w aktywny T4. Jak może ona dobrze pracować, jeśli ma takie braki? W Polsce jest deficyt jodu(jodowanie soli nie poprawia - dzienna dawka jodu zawarta jest 17 dkg soli świeżo jodowanej). Selen z brokułów, ale skąd mają mieć go brokuły, jeśli nie ma go w ziemi? Czy którykolwiek znany Wam endokrynolog robił Wam badania pod kątem zasobów w/w minerałów w ciele? Je takiego nie znam. A to są podstawy, chętnie zastępowane gotowym hormonem od przemysłu farmaceutycznego. Szkoda
pamiętam - 2017-05-11
kiedyś była modna fluoryzacja zębów w podstawówce ;)
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Od pracy tarczycy zależy funkcjonowanie całego układu hormonalnego. Gdy w twoim organizmie jest wystarczająca ilość...
Jak wyregulować pracę tarczycy z pomocą czerwonej cebuli?
Od pracy tarczycy zależy funkcjonowanie całego układu...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.