Tutaj jesteś: Jedzenie i Picie > Żywność > Grzyby > Jedz więcej grzybów, jeśli chcesz uniknąć demencji i alzheimera

Jedz więcej grzybów, jeśli chcesz uniknąć demencji i alzheimera

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 1/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 6 
Demencja to obniżenie sprawności umysłowej, która uwydatnia się na różne sposoby; między innymi pojawiają się kłopoty z wykonywaniem prostych czynności i komunikacją międzyludzką. A osoba dotknięta tą przypadłością potrzebuje nieustannej opieki. Demencja często jest niewłaściwie nazywana „starością”, a większość ludzi uważa te objawy za normalne oznaki starzenia.
1
demencja
Jednak prawda jest taka, że nie zawsze objawy te spowodowane są przez starzenie. Przykładowo demencja naczyniowa jest drugim najbardziej rozpowszechnionym typem tej przypadłości, który występuje po udarze. Niektórzy mylą otępienie starcze z chorobą Alzheimera, ponieważ niektóre objawy są takie same, ale nie można jednak mylić tych pojęć. Otępienie nie jest jednostką chorobową, tak jak alzheimer, a obniżeniem sprawności umysłowej.
Istnieje wiele różnych warunków, które powodują objawy otępienia starczego, a do nich należą: niedobory witamin czy zaburzenia czynności tarczycy, dlatego w celu postawienia właściwej diagnozy najlepiej udać się do lekarza.
2
jak radzić sobie z demencją
Chociaż objawy demencji mogą się zmieniać, to co najmniej dwie główne funkcje umysłowe podane niżej muszą być ograniczone, aby można uznać, że to otępienie.
Oto przykłady, które mogą być odpowiedzialne za wywołanie demencji:
- percepcja wzrokowa
- komunikacja i język
- rozumowanie i sąd
- pamięć
- zdolność do koncentracji
Zmiany w mózgu odpowiedzialne za wystąpienie demencji są trwałe i mają tendencję do pogarszania się z biegiem czasu. Natomiast problemy z pamięcią i myśleniem spowodowane wyżej wymienionymi czynnikami mogą zostać zahamowane, jeżeli przyczyny będą w porę zdiagnozowane.
3
pieczarki
Oto przykłady:
- problemy z tarczycą
- niedobór witamin
- depresja
- efekty uboczne leków
- nadmierne spożywanie alkoholu
4
grzyby
Z badań wynika, że niektóre grzyby jadalne zawierają bioaktywne składniki, które pomagają zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, do których należą: demencja i alzheimer. Przeprowadzone testy są pierwszymi wykonanymi w celu poznania potencjalnej roli grzybów w żywności, którego efektem ma być opóźnienie wystąpienia tej choroby.
5
grzyby demencja
Grzyby jadalne były wykorzystywane przez wiele lat, ze względu na walory smakowe, jak i ze względu na właściwości lecznicze, które nam oferują. Posiadają one duże ilości witaminy D i są zdolne do stymulowania układu odpornościowego. Właściwości przeciwzapalne mogą działać korzystnie u pacjentów cierpiących na niewydolność nerek, udar mózgu, czy reumatoidalne zapalenie stawów i astmę. Oczywiście nie wszystkie grzyby są zdrowe i bezpieczne do spożycia. Okazuje się, że spożywanie tych zawierających psilocybinę zapewnia krótkotrwałe rozjaśnienie umysłu. Badania naukowe nad właściwościami medycznymi grzybów pozwalają stwierdzić, że niektóre z nich mają wpływ na poprawę leczenia osób z depresją.
 1/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Zbieranie grzybów jest wspaniałym pretekstem do spędzenia słonecznych, jesiennych dni w lesie. Przy okazji mamy...
Jak zbierać grzyby?
Zbieranie grzybów jest wspaniałym pretekstem do spędzenia słonecznych, jesiennych...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.