Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Choroby Endokrynologiczne > Naturalne metody, aby uzupełnić poziom oksytocyny w organizmie

Naturalne metody, aby uzupełnić poziom oksytocyny w organizmie

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 6 
Oksytocyna jest hormonem, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Ma ona wiele funkcji w organizmie człowieka. Ogólnie, oksytocyna wpływa na związek emocjonalny pomiędzy dzieckiem a mamą, oraz pomiędzy parterami. Poziom oksytocyny może wpływać na poczucie zaufania i pobudzenia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dla kobiet, oksytocyna jest niezbędna w trakcie porodu. Kontroluje ona częstotliwość i intensywność skurczów. Po porodzie, oksytocyna jest uwalniana w czasie karmienia piersią. U mężczyzn, oksytocyna w połączeniu z kobiecymi hormonami wyzwala silną potrzebę bliskości.
1
poziom oksytocyny
Jak oksytocyna wpływa na zdrowie psychiczne?
Badania dotyczące związku pomiędzy prawidłowym poziomem oksytocyny, a uczuciem lęku i przygnębienia są ciągle prowadzone pod nadzorem specjalistów. Tak jak w przypadku innych hormonów, nieprawidłowy poziom oksytocyny może zachwiać prawidłowe działanie naszego organizmu. Naukowcy wciąż starają się rozwikłać czy istnieje związek pomiędzy niskim poziomem oksytocyny, a pewnymi uwarunkowaniami zdrowotnymi. Zmęczenie, przyrost masy ciała i uczucie osamotnienia są właśnie skutkiem niskiego poziomy oksytocyny.
Istnieje zależność pomiędzy wystąpieniem zaburzeń lękowych oraz depresji, a niskim poziomem oksytocyny. Depresja poporodowa w szczególności została powiązana z obniżonym poziomem oksytocyny w ciele kobiety. Starzenie się oraz zły stan nadnerczy czy też ciągłe uczucie zmęczenie i stres mogą również spowodować znaczne zmniejszenie poziomu tego hormonu. Regulowanie poziomu oksytocyny może być postrzegane, jako próba odizolowania się od świata i może być kojarzona z depresją lub uczuciem lęku.
2
przytulanie oksytocyna
Kilka sposobów, aby uzupełnić poziom oksytocyny w organizmie
Nie ma lekarstwa, ani suplementu diety, który pozwoliłby uzupełnić poziom oksytocyny w organizmie. Jedyne co można zrobić, to wypróbować naturalne sposoby na uzupełnienie poziomu oksytocyny. Metody te, mogą być również stosowane w celu pozbycia się lęku i depresji.

Seks
Nie bez przyczyny oksytocyna nazywana jest „hormonem miłości”. Oksytocyna w połączeniu z żeńskimi hormonami wyzwala u kobiet oraz u mężczyzn silną potrzebę bliskości oraz uczucie przywiązania do partnera. U mężczyzn połączenie oksytocyny i testosteronu powoduje również skutki uboczne, takie jak trudna do opanowania potrzeba snu po stosunku.
3
przytulanie
Trzymanie się za ręce i przytulajmy
Ludzie potrzebują kontaktu fizycznego z drugą osobą. Trzymanie się za ręce potęguje uczucie spokoju oraz pozwala zaspokoić potrzebę bliskości. Dlatego też, trzymanie za dłoń bliskiej osoby lub przyjaciela może wspomóc naturalną produkcję oksytocyny. Oprócz trzymania się za rękę, warto wypróbować od wieków znaną metodę na polepszenie humoru – przytulanie. Uścisk bliskiej osoby, pozwala poczuć się bezpiecznie oraz zagwarantować nam wyższe stężenie oksytocyny w organizmie.

Dajmy coś z siebie
Darowizny na cele charytatywne, dawanie prezentów oraz zapisanie się na wolontariat sprawia, że czujemy się dobrze. To uczucie wielkoduszności oraz tego, że ktoś może potrzebować naszej pomocy sprawia, że poziom oksytocyny wzrasta.
4
zabawa z pupilem
Pobaw się ze swoim pupilem
Korzyści wynikające z kontaktu z bliską Ci osobą są nam już znane, teraz czas, aby polepszyć kontakty ze swoim pupilem. Według badań zabawa ze zwierzęciem, może zapewnić nam taki sam efekt, jak podczas kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego też, warto bawić się ze swoim pupilem, sprawi to szczęście i jemu i nam.

Obejrzyj film ze zwierzętami
Jeśli nie masz w domu zwierzaka, to koniecznie obejrzyj film, w którym główną rolę grają słodkie zwierzaki. Oglądanie czegoś przyjemnego, pomoże Ci się odprężyć, a dzięki temu skutecznie zwiększysz poziom hormonu.
5
oksytocyna hormon
Poród
Nie od dziś wiadomo, że poród jest gwarancją podniesienia się poziomu oksytocyny w organizmie. Połączenie oksytocyny z szeregiem innych hormonów podczas porodu powoduje natychmiastową więź pomiędzy matką, a dzieckiem. To samo dzieje się w momencie, kiedy zaczynamy karmić dziecko piersią. Ważne jest, aby poziom oksytocyny był właściwy, ponieważ zbyt niski poziom hormonu może skutecznie utrudniać wytwarzanie odpowiedniej ilości mleka.

Masaż oraz medytacja
Wykupienie pełnego pakietu masaży to najlepsze co możesz zrobić dla swojego ciała, szczególnie jeśli jesteś narażona na ciągły stres. Jeśli chcesz również dogodzić swojej duszy, zacznij medytować. Połączenie masażu i medytacji to idealny sposób, aby wspomóc produkcję oksytocyny.
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Nie jesteś zakochany ani się na to nie zanosi? Poprzedni związek skończył się a Ty nie potrafisz zebrać się w garść i...
Jak być szczęśliwym singlem?
Nie jesteś zakochany ani się na to nie zanosi? Poprzedni...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.