Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Choroby Układu Krążenia > Przyczyny powstawania obrzęków

Przyczyny powstawania obrzęków

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 1/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Obrzęki powstają na wskutek przesiąkania wody pochodzącej z krwi do tkanek poprzez ścianę naczyniową. Przyczyn powstawania obrzęków może być wiele, między innymi powodem jest słaba aktywność fizyczna, ciąża, długotrwałe przyjmowanie leków oraz siedzący tryb życia. Należy zwrócić uwagę, że obrzęki mogą być również objawem choroby nerek czy niewydolności serca. Nie lekceważ tych objawów- bo w ten sposób organizm sygnalizuje, że coś zaczyna mu dolegać. Dlatego dowiedz się koniecznie jakie są przyczyny powstawania obrzęków.
1
sól
Nadmierne spożycie sodu
Wprawdzie sól jest niezbędna w twoim organizmie bo zapewnia równowagę elektrolitową oraz prawidłową pracę mięśni, to jej nadmiar jest szkodliwy. Zatrzymuje bowiem wodę w organizmie, a przez to zwiększa ciśnienie w tętnicach. Woda sprawia, że komórki mogą się rozszerzyć nawet 20-krotnie. Dlatego musisz ograniczyć spożycie soli, bo to sól kuchenna jest jednym z głównych produktów, które zawierają sód. Sód może się znajdować również w przetworzonych produktach spożywczych, takich jak konserwy mięsne, przyprawy czy warzywa w puszkach. Jednak zastosowanie soli morskiej może naprawić szkody wyrządzone przez sól kuchenną.

Odwodnienie
Jeśli nie wypijasz tyle wody ile potrzeba to prowadzi do odwodnienia, które sprawia,że organizm wchodzi w tryb przetrwania i zatrzymuje wodę. Możesz poprawić ten stan przez regularne spożywanie wody i soków bogatych w potas. Jednak nadmierna ilość kawy i wód gazowanych spowoduje odwodnienie komórek jeszcze bardziej.
2
witamina  b6
Niedobór witaminy B6
Witamina B6 reguluje wiele aspektów bilansu wodnego w organizmie. Jeśli masz niedobór tej witaminy, to może doprowadzić do powstania obrzęków. Wiele badań wykazało, że u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego poprawił się ich stan po tym jak zaczęły przyjmować witaminę B6. Dodatkowo jest niezbędna do prawidłowego działania układu nerwowego, ma też wpływ na ciśnienie krwi, skurcze mięśni oraz pracę serca. Witamina B6 to witamina rozpuszczalna w wodzie, która występuje w postaci sześciu, podlegających wzajemnym przekształceniom, związków- pirydoksyny, pirydoksaminy, pirydoksalu oraz estrów fosforanowych tych związków. Po spożyciu jest wchłaniana z przewodu pokarmowego i magazynowana w mięśniach i wątrobie.
Pokarmy bogate w witaminę B6 to: mięso z kurczaka i indyka, ziemniaki ze skórką,pistacje, chuda wołowina, tuńczyk, banany, suszone owoce oraz nasiona słonecznika.
3
niezdrowa żywność
Niedobór potasu
Potas jest niezbędnym minerałem potrzebnym dla prawidłowego funkcjonowania komórek, narządów i tkanek. Potas łatwo przemieszcza się przez błony komórkowe, dostarczając tym komórkom substancji odżywczych i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Jednak najważniejszą funkcją potasu jest regulowanie gospodarki wodnej, kontrola ciśnienia krwi oraz pracy nerek. Niedobór potasu może powodować skurcze mięśni i przyrost masy ciała. Minerał ten ma zdolność do redukcji stężenia sodu, co zmniejsza ilość zatrzymanej w organizmie wody.
Można go znaleźć: w większości owoców, jednak arbuz, melon mają najwięcej potasu, a także miód.

Nadmierne spożywanie przetworzonej żywności
Pomimo tego, że owoce i warzywa są bogate w sód i cukier, to przetworzone mogą zawierać sztuczne dodatki do żywności, które działają toksycznie na organizm, a szczególnie na nerki i wątrobę. Natomiast produkty bogate w cukier zwłaszcza w sztuczne substancje słodzące mogą spowodować gwałtowny wzrost insuliny i poziom glukozy we krwi. Więc staraj się zmniejszyć zużycie przetwarzanej żywności, aby wyeliminować przewlekłe dolegliwości.
4
czekolada ciemna
Niedobór magnezu
Magnez jest minerałem niezbędnym w procesach życiowych twoich komórek. Jeśli masz niedobór magnezu, to możesz mieć problem z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu, co ostatecznie prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, a tym samym do powstania obrzęku. Badania wykazały, że przyjmowanie 200 mg magnezu dziennie może zmniejszyć obrzęk u kobiet, które borykają się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Dlatego spożywanie produktów bogatych w magnez lub przyjmowanie suplementów może złagodzić ten problem.
Pokarmy bogate w magnez to: szpinak, gorzka czekolada, suszone owoce, jogurt, ciemnozielone warzywa, awokado, orzechy, groch i produkty pełnoziarniste.
 1/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Ilość pieniędzy, jaką wydajemy na żywność, jest ogromna. Główną część domowego budżetu stanowi jedzenie i picie, jednak...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Obrzęki na nogach mogą powstawać z różnych przyczyn. Pojawiają się np. po długim chodzeniu w niewygodnych butach. Ale –...
Dlaczego puchną nogi?
Obrzęki na nogach mogą powstawać z różnych przyczyn. Pojawiają się np. po długim...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.