zima

Jak robić zdjęcia zimą?
Chiang - specjalista Tipy.pl

Zima to specyficzna pora roku, jeśli chodzi o robienie zdjęć. Jeżeli do tej pory zdjęcia robione zimą nie wychodziły ci najlepiej, poniższa instrukcja jest dla ciebie. Znajdziesz w niej kilka wskazówek, które sprawią, że twoje zimowe zdjęcia będą tak samo dobre jak te robione latem.
1
Ustawienie balansu bieli.

Często zdjęcia robione zimą wychodzą bardzo ciemne lub w tonie niebieskim. Istnieją dwa sposoby rozwiązania tego problemu:


Ustawienie automatyczne. Niektóre cyfrowe aparaty fotograficzne mają tryb fotografowania śniegu. W takim aparacie odpowiednia prędkość migawki ma wyrównać biel śniegu i warunki oświetleniowe.


Ustawienie ręczne. Ustawienie ręczne umożliwi wam sprawdzenie, jaki balans bieli jest najlepszy by osiągnąć najlepszy efekt kolorystyczny na zdjęciach. Na ekranie swojego aparatu możesz zaobserwować zmiany obrazu, więc w razie potrzeby możesz zmniejszyć lub zwiększyć balans bieli.

2
Oświetlenie.

Zimą jest zupełnie inne oświetlenie, słońce pada pod innym kątem i można uzyskać zupełnie niesamowite warunki do fotografowania zwłaszcza rano i późnym popołudniem. Ale robienie zdjęć w takich warunkach niestety nie jest łatwe. Biel śniegu i lodu odbija światło słoneczne i niestety może się skończyć zbyt mocnym naświetleniem zdjęć. Oznacza to mniej widocznych szczegółów, mniejszy kontrast i 'sprany' kolor. Oto doskonały sposób by zdjęcia były dobrze oświetlone:


Włącz lampę błyskową. Wydaje się, że więcej światła nie jest ci potrzebne jednak światło z lampy błyskowej niejako równoważy jasność pochodzącą ze śniegu, wypełnia ciemne miejsca i dzięki temu umożliwia zrobienie dobrego zdjęcia.

3
Kontrast i kolor.

Zimowe krajobrazy stanowią doskonały obiekt do fotografowania, zwłaszcza, jeżeli ich biel przerywana jest jakimiś kontrastującymi kształtami i kolorami jak np. drzewa, domy, zwierzęta. Kolory przebłyskujące między bielą śniegu stanowią doskonały jasny akcent na jednostajnym tle zimowych fotografii.

4
Uchwyć zimowe zabawy.

Sporty zimowe takie jak jazda na nartach, snowboardzie czy sankach są doskonałym tematem zdjęć. Nie przegap okazji by je uchwycić, oto jak masz to zrobić:


Tryb "sport". Wiele aparatów cyfrowych ma tryb robienia zdjęć w ruchu. Jeżeli twój aparat nie ma takiej opcji ustaw szybkość migawki na 1/200s lub więcej a osiągniesz ten sam efekt.


Wideo. Innym dobrym sposobem na uchwycenie ruchy jest nakręcenie krótkich filmików wideo, które można następnie przeglądnąć i wybrać z nich najlepsze momenty na ujęcia.

5
śnieg na liściu
Zdjęcia śniegu.

Zima oferuje wiele inspirujących obrazków, które warto zatrzymać na zdjęciach. Poszukaj możliwości.


- Zrób śniegowe rzeźby i udekoruj je (bałwany, zwierzęta, kształty, litery).
- Zrób kontrastowe zdjęcia np. świeże owoce lub kwiaty na tle śniegu.
- Twórz piękne zbliżenia obiektów takich jak ośnieżone szyszki lub sikorka siedzącą na drzewie. Korzystaj przy tym z funkcji makro w aparacie, pozwoli ci osiągnąć wspaniały efekt.
- Uchwyć kolory i kształty zimy.

6
Dbaj o swój sprzęt.

Zima może być trudna dla twojego aparatu, oto wskazówki jak dbać o sprzęt: Baterie zimą szybciej się wyczerpują, więc noś przy sobie zapasowe, najlepiej żeby były w ciepłym płaszczu lub kieszeni spodni. Noś na tyle cienkie rękawice byś mógł swobodnie ustawiać swój aparat nie zdejmując ich. Chroń aparat przed wilgocią w wodoodpornej powłoce lub torbie termoizolacyjnej. Kiedy zamierzasz robić zdjęcia na dużym mrozie połóż najpierw aparat np. w pobliżu okna by powoli przyzwyczajał się do obniżenia temperatury, dzięki czemu unikniesz jego kondensacji.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

majkaku.95
11.12.2012
Lepiej nie narażać obiektywu na działanie deszczu czy śniegu. Zacieki swoją drogą, gorzej jak woda dostanie się do środka. Najlepszą opcją byłaby sytuacja, kiedy ktoś po prostu stoi nad nami z parasolem, lub gdy możemy się gdzieś schować. Aparaty również nie najlepiej znoszą minusowe temperatury, lepiej więc nie wystawiać ich na długie działanie mrozu, jeżeli nie jest to konieczne. A jeżeli zacieki już się pojawią, płyn optyczny i miękka czysta szmatka do szkła powinny w tym względzie pomóc.
Kobra
10.12.2012
Z takimi rzeczami jak kontrasty itp raczej nie mam problemu. Gorzej z pogodą. Zawsze znajdę coś ciekawego do sfotografowania, kiedy pada śnieg. Cały obiektyw zaraz jest mokry i robią się zacieki. Możesz więc poradzić, czym te zacieki łatwo usunąć lub jak ich unikać?
martakali2889
10.12.2012
Zimowe zdjęcia są naprawdę piękne.
madzialena1999
29.02.2012
:)