Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby Nowotworowe > Rak Skóry > Które choroby należą do "cichych zabójców"

Które choroby należą do "cichych zabójców"

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Ludzie często żyją z niebezpiecznymi chorobami, nawet o tym nie wiedząc. W leczeniu takich schorzeń najważniejszy jest oczywiście czas. Im szybciej zostanie rozpoznana choroba, tym większe szanse na wyleczenie. Jeśli zbyt dużo czasu mija do rozpoczęcia  leczenia takiej choroby, może to powodować poważne powikłania, a niekiedy nawet i śmierć. Oto najczęściej występujące choroby, które mogą nosić miano "cichych zabójców".
1
osteoporoza
Osteoporoza
Osteoporoza to choroba, która prowadzi do osłabienia tkanki kostnej, przez co kości stają się kruche. Jest to także "cichy zabójca", który często nie daje objawów we wczesnych etapach. Tak więc wcześniejsze stadia osteoporozy są trudne do wykrycia i diagnozy. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że ta choroba może uderzyć w każdym wieku.
Często pierwszym objawem jest złamanie kości. Objawy osteoporozy to ból pleców i kończyn,  pochylona sylwetka i złamania kości, które występują nawet w przypadku niewielkiego uderzenia.
Czynniki ryzyka obejmują płeć ( kobiety po menopauzie znacznie częściej chorują na osteoporozę), genetyka, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, palenie tytoniu, niektóre leki.
2
rak skóry
Rak skóry zwany czerniakiem
Rak skóry rozwija się powoli w górnych warstwach skóry, a  spowodowany jest nadmiernym wystawieniem na działanie promieniowania (UV) czyli promieniowania słonecznego lub opalaniem w solarium. Czynnikami podnoszącymi ryzyko wystąpienia choroby są genetyka, blada skóra, którą z łatwością można poparzyć  na słońcu i duża liczba pieprzyków lub piegów. Mężczyźni i osoby powyżej 40. roku mają znacznie większe ryzyko wystąpienia choroby.
Zazwyczaj czerwony guzek lub łuszcząca się plama na skórze, która nie goi się nawet po kilku tygodniach jest pierwszym objawem raka skóry. Bezzwłocznie należy skonsultować  się z lekarzem w przypadku zauważenia nieprawidłowości skóry, które nie chcą się zagoić nawet po długim czasie. Specjalista może wykonać biopsję, aby potwierdzić lub wykluczyć czy jest to zmiana nowotworowa.
3
rak jelita
Rak jelita grubego
Rak jelita grubego jest również dobrze znanym “cichym zabójcą”. Jest to trzeci najczęściej występujący typ raka na świecie, rozpoznaje się go każdego roku u tysięcy ludzi. Nowotwór odbytnicy i okrężnicy często rozpoczyna się małym naroślem znanym jako polip. Większość z tych polipów to niezłośliwe zmiany, ale kiedy pozostają ignorowane lub nieleczone, niektóre z nich mogą po kilku latach przekształcić się w zmiany nowotworowe.
Chociaż rak jelita grubego nie daje wczesnych objawów  ostrzegawczych, jeśli zauważysz występowanie zaparć pokarmowych lub  biegunki, krew w stolcu, nietypowe wzdęcia  lub bóle brzucha, dodatkowo masz niskie wyniki  morfologii krwi i zauważysz niewyjaśnioną utratę masy ciała, wymioty i zmęczenie, koniecznie wykonaj badania.
4
rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym typem nowotworu u kobiet i jednocześnie  przyczyną umieralności na nowotwory złośliwe, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Rak ten występuje w komórkach szyjki macicy i zwykle nie powoduje żadnych objawów podczas początkowych stadiów. Jeśli nie zostanie rozpoznany na czas, rak szybko rozprzestrzenia się do pęcherza moczowego, wątroby, jelita lub płuc. W późniejszych etapach, można odczuwać ból w obrębie miednicy lub zauważyć krwawienie z pochwy.
Kobiety, które palą, mają wielu partnerów seksualnych, mają wiele dzieci, nadwagę, używają pigułek antykoncepcyjnych przez dłuższy okres lub walczą z osłabieniem odporności znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.
Zazwyczaj pojawienie się pierwszych wyraźnych objawów może trwać nawet kilka lat.
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Jeszcze kilka dekad temu na raka skóry zapadały głównie osoby powyżej 40. roku życia. Ostatnio jednak obserwuje się...
Jakie są przyczyny raka skóry?
Jeszcze kilka dekad temu na raka skóry zapadały głównie...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.