soczewki kontaktowe jak nosić

Najczęstsze błędy podczas noszenia soczewek

jolanda - specjalista Tipy.pl
soczewki kontaktowe jak nosić
1 z 4
Soczewki kontaktowe ułatwiają życie wielu osobom. Ale każda dobra rzecz ma swoją cenę, soczewki kontaktowe nie są wyjątkiem. Jeśli używasz swoich soczewek nieprawidłowo może skończyć się to kilkoma poważnymi błędami, które mogą uszkodzić wzrok.
Mamy kilka zaleceń dla bezpieczeństwa osób noszących soczewki kontaktowe.
1
spanie w soczewkach
Noszenie soczewek zbyt długo
Noszenie soczewek kontaktowych zbyt długo jest szkodliwe dla wzroku. Może prowadzić do powstania trwałych blizn, a nawet utraty wzroku.
Soczewki kontaktowe osadzone są na szczycie rogówek, które nie mają naczyń krwionośnych, które doprowadzają do nich tlen. To łzy nawilżają rogówkę i spełniają to ważne zadanie. Ale łzy nie mogą dotrzeć do rogówki, gdy nosisz soczewki, ponieważ działają one jako tarcza. Poprzez usunięcie soczewek od czasu do czasu, pozwalasz, aby tlen dotarł do rogówki.

Spanie w soczewkach kontaktowych
Zwyczaj zasypiania z soczewkami kontaktowymi w twoich oczach jest kolejnym wielkim błędem, jaki ludzie często popełniają. Soczewki pozbawia rogówki tlenu, co może prowadzić do podrażnienia i dyskomfortu, a nawet poważnych infekcji. W rzeczywistości, osoby które sypiają z soczewkami, budzą się z suchymi oczami i niewyraźnie widzą.
2
zakładanie soczewek
Noszenie soczewek kontaktowych w wodzie
Czy jest to basen, wanna z hydromasażem lub prysznic, narażanie swoich soczewek kontaktowych na każdego rodzaju wodę jest czymś czego należy unikać za wszelką cenę. Woda jest pożywką dla różnego rodzaju bakterii i innych szkodliwych patogenów, które mogą prowadzić do infekcji oczu. W ciężkich przypadkach może to prowadzić nawet do utraty wzroku.
Należy więc usunąć soczewki kontaktowe przed kontaktem z wodą. Również nigdy nie należy przechowywać swoich soczewek w wodzie. Zawsze należy stosować sterylny roztwór soli fizjologicznej zalecany przez lekarza (roztwory są dostępne w większości aptek i salonów optycznych).

Zakładanie soczewek brudnymi rękami
Osoby noszące soczewki kontaktowe często zapominają umyć ręce przed dotknięciem soczewek. Aby uniknąć zarazków, konieczne jest, aby umyć ręce przed zakładaniem czy ściąganiem soczewek kontaktowych. Ponadto, upewnij się, że wysuszyłeś dokładnie ręce przed dotknięciem soczewek kontaktowych, ponieważ bakterie wywołujące infekcje oczu są obecne również w wodzie.
3
soczewki kontaktowe
Nie noszenie okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz
Nawet jeśli nosisz soczewki kontaktowe, twoje oczy potrzebują ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Oczy są bardzo wrażliwe i muszą być chronione przed uszkodzeniami promieniami UV. Zbyt duża ekspozycja na promienie słoneczne może spowodować uszkodzenie rogówki i doprowadzić do tymczasowej utraty wzroku. Może nawet prowadzić do raka.

Mieszanie świeżego roztworu ze starymi
Jest to kolejny częsty błąd, który popełniają osoby noszące soczewki kontaktowe. Ludzie często mieszają świeże płyny prosto z apteki ze starymi lub używają roztworu kilka razy. Jednakże, jest to niezdrowe praktyka, gdyż powoduje, że środek dezynfekujący traci właściwości. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji oczu.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

soczewka kontaktowa
zez
jęczmień na oku

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie