Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Cholesterol > Dobry i zły cholesterol - czym się różnią?

Dobry i zły cholesterol - czym się różnią?

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Dwóch na trzech dorosłych ma podwyższony poziom cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu wpływa na pracę serca i naczyń krwionośnych, a przede wszystkim zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Wysoki poziom cholesterolu powoduje powstawanie złogów tłuszczowych, które odkładają się na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych, powodując ich zatory.
1
tłuszcze
Kiedy ludzie wspominają o swoim poziomie cholesterolu, zwykle mówią o cholesterolu całkowitym. Całkowity cholesterol jest połączeniem wszystkich typów cholesterolu, tak zwanego dobrego, złego i trójglicerydów.

Co to są chylomikrony?
Chylomikrony pochodzą z tłuszczów, które jemy. Ponieważ tłuszcze nie są zbyt dobrze wchłaniane przez nasz organizm w ich naturalnym stanie, muszą być przekształcone do substancji przyswajalnych. Kiedy tłuszcz przechodzi z żołądka do jelita cienkiego, poddawany jest działaniu enzymów i soków trzustkowych i żółciowych z naszej wątroby i pęcherzyka żółciowego zmieniając stopniowo tłuszcz w związki przyswajalne..

Chylomikrony są produktami takich procesów. Zawierają głównie trójglicerydy, cholesterol HDL, LDL. Procesy te pozwalają nam wykorzystywać na przykład kwasy tłuszczowe i produkować energię z tłuszczów lub przechowywać je w naszych komórkach tłuszczowych.
2
niezdrowe tłuszcze
Cholesterol HDL tak zwany dobry cholesterol
HDl to lipoproteiny o wysokiej gęstości, potocznie nazywane dobrym cholesterolem. tIstnieją dwa główne rodzaje cholesterolu HDL, określane jako HDL 2 i HDL3. Obie formy chronią nas przed chorobami układu krążenia. Większość badań łączy poziom HDL2 i HDL3 i odnosi się do całości jako poziomu cholesterolu HDL.

Cząsteczki cholesterolu HDL “podróżują” w naszym krwioobiegu, i niwelują wpływ złego cholesterolu, podobnie jak biologiczny odkurzacz. Im więc wyższy poziom cholesterolu HDL, tym lepsze oczyszczanie żył i tętnic ii obniżone ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych.
3
dieta cholesterol
Trójglicerydy
Trójglicerydy to kolejna z frakcji lipidów. Dostarczają energii do organizmu, jednak należy uważać z ich ilością i kontrolować poziom we krwi. Cząsteczki te trójglicerydów mogą być transportowane do całego ciała i wykorzystywane jako energia lub przechowywane w twoich tkankach tłuszczowych ( w okolicy ud , bioder czy brzucha). Mimo, że wysokie poziomy trójglicerydów są związane z chorobą niedokrwienną serca, nie są one jednak tak szkodliwe jak wysoki poziom cholesterolu LDL. Gdy poziom trójglicerydów zwiększa się, rezultatem jest spadek poziomu cholesterolu HDL. Może to powodować szkodliwy wzrost poziomu cholesterolu LDL.
4
cholesterol
Cholesterol LDL
Cholesterol LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) jest znany jako "zły" cholesterol. Okleja on wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych gęstą warstwą złogów tłuszczowych. Cholesterol LDL jest silnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dla tych, którzy nie mają problemów z chorobami naczyń krwionośnych, stężenie cholesterolu LDL powinno wynosić poniżej 110 mg / dl co znacznie obniża ryzyko występowania chorób serca. Jednakże, jeśli cierpisz na chorobę wieńcową, zaleca się utrzymywanie poziomu cholesterolu LDL na poziomie niższym niż 100 mg / dl.
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Za wysoki poziom złego cholesterolu (LDL -  z ang. low density lipoproteins) może doprowadzić do bardzo poważnych...
Jak obniżyć cholesterol domowym sposobem?
Za wysoki poziom złego cholesterolu (LDL - z ang. low...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.