Tutaj jesteś: Miłość, Przyjaźń i Rodzina > Małżeństwo > Małżeństwo i Rozwiązywanie Problemów > Jak wykorzystać odwróconą psychologię, żeby kogoś przekonać?
Jak wykorzystać odwróconą psychologię, żeby kogoś przekonać?

Jak wykorzystać odwróconą psychologię, żeby kogoś przekonać?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.8/5 (17 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Odwrócona psychologia dotyczy nakłaniania drugiej osoby do zrobienia czegoś, prosząc ją o coś całkowicie przeciwnego do tego, co chce się od niej uzyskać. Można taką taktykę określić mianem „reguły przekory”. Jest to jeden ze sposobów manipulacji, który jednak nie zawsze przynosi sukces. Sprzeczki wykorzystujące odwróconą psychologię są uciążliwe i dziecinne. Jeśli jednak chcesz wypróbować jej skuteczność, musisz zrobić co następuje:
1
Dowiedz się, na kogo działa odwrócona psychologia. Niektórzy ludzie nie są podatni na tego typu manipulacje. Istnieją jednak osoby - zazwyczaj te, które nie znoszą, kiedy mówi im się, co mają robić – na które odwrócona psychologia zadziała na pewno. Takie osoby dbają bardziej o samo droczenie się z kimś, niż o właściwy temat sprzeczki. Klasycznym przykładem są zbuntowane dzieciaki. W rzeczywistości, na odwróconą psychologię podatny jest każdy, komu ego przysłania obiektywny osąd sytuacji.
2
Poczekaj, aż dana osoba wpadnie w gniew. Znacznie łatwiej wykorzystać odwróconą psychologię, gdy ktoś zachowuje się emocjonalnie, ponieważ chcemy wywołać jego natychmiastową reakcję. Im dłużej droczysz się z rozmówcą, tym większa jest moc takiej sprzeczki i tym bardziej zależy twojemu rozmówcy na wygranej.
3
Powiedz stwierdzenie odwrotne do tego, o które się kłócisz, ale zrób to tym samym tonem. Powodem, dla którego kłóci się twój rozmówca nie jest przecież rzeczywisty powód waszej sprzeczki, ale chęć postawienia na swoim. Będzie on kłócić się ze sposobem, w jaki przedstawiasz sprawę, a nie z tym, co tak naprawdę chcesz powiedzieć.
Na przykład: próbujesz zmusić współlokatora do wyczyszczenia toalety. Mówisz mu coś w stylu „Powinieneś wyczyścić kibel, bo jest odrażający” i „Zawsze kończy się na tym, że to ja muszę sprzątać”. Następnie zmień strategię i powiedz: „Dobra! Nie chcesz czyścić kibla, to nie! Mam to gdzieś. Niech inni zobaczą, jaki syf masz w łazience”. Skutek tego będzie taki, że twój współlokator odpowie prawdopodobnie „Wyczyszczę kibel, kiedy będę miał na to ochotę”.
Alternatywnym sposobem jest powiedzenie „Dobra, poddaję się. Wygrałeś”. Niektórzy ludzie tak naprawdę nie chcą wygrać kłótni, po prostu lubią sprzeczać się z innymi.
Co mężczyźni cenią w kobietach?
Jak się pogodzić po kłótni?
Jak nie dać sobą manipulować?
Jak skutecznie przekonywać?
4
Gdy twój rozmówca zaproponuje, że zrobi to, o co go prosisz ale na swoich warunkach, powiedz, że mu nie wierzysz. Dodaj kilka stwierdzeń, które poruszą jego ego, np. „Przecież ty nigdy nie kończysz tego, co zacząłeś” lub „I tak nie wyczyścisz tego kibla tak dobrze jak ja”. Czasem możesz założyć się z kimś, że czegoś nie zrobi, np. „Jestem pewny, że nie sprzątasz tego pokoju, bo jesteś w tym kiepski. Założę się, że nie dałbyś rady sprzątać go regularnie przez miesiąc”.
5
Trzymaj się swoich postanowień i nie rzucaj gróźb na wiatr. Jeśli powiedziałeś, że przestajesz sprzątać toaletę, trzymaj się tego. Jeśli się poddasz twój współlokator poczuje, że odniósł zwycięstwo i jeszcze trudniej będzie ci go nakłonić do zrobienia czegokolwiek.
6
Nie stosuj opisanych tutaj metod w przypadku małych dzieci. Dziecko powinno uczyć się słuchać twojej woli, a nie z przekorą przeciwstawiać się jej.
 3.8/5 (17 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (6)

Nie będzie widoczny na stronie
 
KAls - 2016-10-03
super
alutka.9 - 2015-12-20
tak, takie "delikatniejsze" zniechęcanie pewnie byłoby skuteczniejsze od napisu o czymś dotkliwszym tak wprost..
freia - 2015-02-10
dawno nie czytałam takich bzdetów!! i na dodatek , te kreteńskie komentarze...boshhhhh!
domino - 2013-05-02
''Alternatywnym sposobem jest powiedzenie „Dobra, poddaję się. Wygrałeś”. Niektórzy ludzie tak naprawdę nie chcą wygrać kłótni, po prostu lubią sprzeczać się z innymi.''''

Do końca to tak nie jest... Jeśli da się go wprowadzić w błąd i dać mu wygrać to on się poczuje tak jakby robił ci na złość lub coś złego. Kiedy go pochwalisz że jest dobry i wygrał. to potem przy następnym podejściu powiesz mu że nie o to chodzi. ze po prostu nie da rady. bo gdybyś chciał wygrac to już byś to zrobił, a to niema nic do rzeczy. (Po prostu łatwe podejście)
zenek50zenek - 2013-02-18
Ja ją czasem stosuje ale to nic dobrego
Alfa - 2010-08-03
Słyszałem o tym w związku z hasłami na opakowaniach papierosów np. "Palenie to śmierć", "palenie powoduje raka", "palenie zabija" itd. Hasła te nie tylko nie powodują, że palący rzucają palenie - sprawiają, że osoby te zaczynają się bardziej stresować i szybciej sięgają po kolejnego papierosa.

Podobno lepszymi hasłami byłyby nie te mówiące o śmierci ale np. o urodzie (przykładowo: "Palenie powoduje zmarszczki", "Od palenia skóra wiotczeje", "Od palenia się brzydnie", "Palisz - jesteś mniej atrakcyjny").

Poza tym wg badań osoby palące są w większości osobami nieśmiałymi o zaniżonej samoocenie. Dlatego hasła na papierosach mówiące o urodzie mogłyby mieć jeszcze lepszy skutek.
Ludzie często sądzą, że zdrowa dieta opiera się tylko i wyłącznie na jedzeniu zielonej sałaty i piciu czystej...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
W życiu każdego młodego człowieka przychodzi taki moment, w którym potrzebuje kogoś kim mógłby się zaopiekować. Dlatego...
Jak przekonać mamę na kupno chomika?
W życiu każdego młodego człowieka przychodzi taki...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.