Tutaj jesteś: Zdrowie > Zdrowie Rodzinne > Zdrowie i Medycyna > Zdrowotne zalety spacerowania

Zdrowotne zalety spacerowania

Stopień trudności: łatwe
, specjalista Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 5 
Aby być zdrowym wcale nie potrzebujesz biegać w maratonach. Czy wiesz, że spacerowanie nie tylko wspomaga utratę wagi, lecz również chroni przed cukrzycą i rakiem piersi? Jedyne, co musisz zrobić, to zacząć regularnie spacerować, a po niedługim czasie odczujesz znaczny przypływ energii, większą aktywność, poprawę koncentracji i przypływ szczęścia. Poniżej znajdziesz kilka zalet spacerowania:

Zdrowie psychiczne
Spacerowanie poprawia samopoczucie. Ta aktywność fizyczna często jest uważana za pogromcę stresu. Kombinacja świeżego powietrza oraz ruchu jest wspaniałym rozwiązaniem na poprawę humoru i pewności siebie.
1
Zdrowe kości

Pół godziny spaceru dziennie zwiększa gęstość kości oraz zmniejsza ryzyko kontuzji nóg. Spacerowanie wpływa korzystnie także na kręgosłup oraz biodra.

Pomaga w walce z depresją
Regularne spacerowanie pomaga w walce z depresją i zaburzeniami lękowymi, ponieważ podczas przechadzki wydzielane są endorfiny. Człowiek w trakcie tej aktywności silnie się relaksuje.

Zdrowe serce
Badania naukowe dowodzą, że regularne spacerowanie pomaga zwalczać cukrzycę typu II. Wystarczy 150 minut spacerowania tygodniowo, aby diametralnie obniżyć ryzyko zachorowania. Te same badania dowodzą, że 3 godziny spaceru tygodniowo ze średnią prędkością (około 3-4 km/h), zmniejsza ryzyko chorób serca u kobiet o niemalże 40 procent. Inne badania z kolei wskazują, że mężczyźni, którzy spacerują dziennie około 3 kilometry, mają obniżone ryzyko zachorowania na serce.
2
Pomaga w walce z rakiem

Badania amerykanów dowiodły, że kobiety, które spacerują od godziny do trzech tygodniowo, mają o 19 procent niższe ryzyko zachorowania na raka piersi lub macicy. Spacery od 3 do 5 godzin zmniejszają to ryzyko o 54 procent. Mężczyźni, którzy spacerowali co najmniej 3 godziny tygodniowo, mieli zmniejszone ryzyko raka prostaty o niemalże 57 procent.

Zdrowy mózg
Regularne spacerowanie zapobiega zanikaniu komórek mózgowych oraz problemom z myśleniem. Spacery obniżają ryzyko choroby Alzheimera o 50 procent. Zapobiegają również demencji oraz kurczeniu się mózgu.

Obniża ciśnienie krwi
Naukowcy udowodnili, że ciśnienie osób spacerujących co najmniej pół godziny dziennie jest wyraźnie niższe niż u osób, które tego nie robią. Staraj się spacerować co najmniej 5 razy w tygodniu.
3
Udrażnia naczynia krwionośne
Badania przeprowadzone za oceanem wskazują, że regularne spacerowanie pozwala niwelować zagrożenia dla żył, które tworzy wysoko tłuszczowe pożywienie. Spacerowanie jest niesamowicie korzystne dla naszych żył, tętnic i serca, gdyż udrażnia naczynia krwionośne, co sprawia, że przepływ krwi jest zdecydowanie łatwiejszy.

Zwalcza artretyzm i zapalenie stawów
Osoby cierpiące na artretyzm poprzez regularne spacerowanie mogą zdecydowanie poprawić funkcjonowanie swoich stawów i sprawić, że te wrócą do lepszej sprawności. Grupie uczestników badań zajęło 8 tygodni, by poprawić funkcjonowanie stawów o 40 procent. Osoby odczuwały również zmniejszony ból dzięki regularnym spacerom.
4
Obniżenie wagi
Półtorakilometrowy spacer spala około 100 kcal. Trzykilometrowy spacer trzy razy w tygodniu pozwala tracić pół kilograma zbędnej wagi co trzy tygodnie. Spacerowanie także wspiera metabolizm, co dodatkowo przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów.

Pomaga kobietom w ciąży

Tylko jedna na cztery kobiety w ciąży spaceruje 150 minut tygodniowo, co jest zalecane przez lekarzy. Regularne spacerowanie zwalcza u ciężarnych takie dolegliwości jak bóle pleców, zaparcia czy problemy ze snem. Spacerowanie wpływa również na płód. Dziecko rodzi się z bardziej odpowiednią wagą, co obniża ryzyko wystąpienia problemów z nadwagą w jego dorosłym życiu.
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Z roku na rok rośnie liczba osób, które zostały zaatakowane przez kleszcze. Ten fakt świadczy również o tym, że...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Jeśli chcesz zrobić coś dla siebie i swojego zdrowia świetnym pomysłem jest przygoda ze sportem. Nie tylko poczujesz...
Dieta dla biegaczy – co jeść?
Jeśli chcesz zrobić coś dla siebie i swojego zdrowia...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.