Tutaj jesteś: Zdrowie > Medycyna Alternatywna > Medytacja > Dziesięć korzyści dla zdrowia wynikających z medytacji

Dziesięć korzyści dla zdrowia wynikających z medytacji

Stopień trudności: łatwe
, ekspert Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 1 z 4 
Weź głęboki oddech i odpręż się. Nasze obecne życie pełne jest stresu i niekończącego się kontaktu z elektroniką i ciągłym komunikowaniem się, przez co wydaje nam się, że nie możemy od tego uciec i zaznać spokoju. Medytacja to starożytny sposób na przywrócenie w nowoczesnym świecie poczucia spokoju. Można ją uprawiać w grupach lub indywidualnie, w pomieszczeniu lub w plenerze. Jeśli poczucie wewnętrznego spokoju nie jest dla ciebie wystarczającą motywacją, aby zacząć medytować, poniżej prezentujemy dziesięć korzyści dla zdrowia, które ona niesie.

Pomaga oczyścić zajęty umysł

W żyjących szybko społeczeństwach nasze umysły są często zaśmiecone tak wieloma sprawami, które dzieją się w naszym życiu, że ciężko nam cieszyć się w danej chwili pięknem otaczającego świata i towarzyszącymi nam ludźmi. Praktykowanie medytacji może nam pomóc zwolnić tempo i odrzucić wszystkie zmartwienia, myśli i stresujące sprawy. Dzięki medytacji zyskujemy akceptację samych siebie i innych: w społeczeństwie, które kierowane jest przez grupy społeczne może być nam ciężko się odnaleźć. Medytacja pomaga zyskać akceptację samego siebie i pozbyć się piętna, jakim jest staranie się być idealnym i wywieranie na siebie presji. Medytacja pozwala ci się zrelaksować w bezpiecznej strefie, w której możesz być sobą.
1
Przyczynia się do dobrego samopoczucia emocjonalnego
Jeśli jesteś osobą, która często się martwi, stresuje a może nawet cierpi na depresję, to jak pokazują badania, medytacja może poprawić twój stan, dać ci zastrzyk optymizmu i załagodzić złe nastroje.

Zwiększa poczucie szczęścia

Medytacja to skuteczne narzędzie, które pozwala ci się wsłuchać w wewnętrzną świadomość, z którą nie zawsze masz kontakt. Wszyscy jesteśmy zapracowani, staramy się pogodzić pracę, szkołę, a może nawet jeszcze rodzinę. Bycie obecnym w danym momencie może być dla nas trudne, a czas z medytacją pomaga nam zanurzyć się w danej chwili i zyskać samoświadomość, dzięki odpowiedniemu sposobowi myślenia.

Redukuje stres
Każdego z nas od czasu do czasu dopada stres i możemy się czuć przytłoczeni. Medytacja może być doskonałym sposobem odciążenia kory przedczołowej, co zmniejsza poziom stresu. Ten obszar mózgu odpowiada za racjonalne i logiczne postrzeganie. Badanie przeprowadzone na Harwardzie udowodniło, że regularne medytowanie pozytywnie wpływa na receptory stresu.
2
Polepsza koncentrację:

Samo siedzenie bez ruchu wymaga sporego skupienia umysłu. Z czasem czynność ta powinna więc polepszyć twoją koncentrację w pracy, szkole, w środowisku rodzinnym lub we wszystkich tych sferach. Lepsza koncentracja oznacza lepszą uwagę, której może brakować w twoim życiu osobistym czy towarzyskim. Budda to jeden z najbardziej wpływowych pionierów uważnej medytacji – jest znany z tego, że medytował pod drzewem Bodhi przez siedem dni bez żadnego ruchu.

Przyczynia się do zdrowszego stylu życia
Zdrowszy styl życia to szczęśliwszy styl życia. Medytacja może przyczyniać się do pojawienia się innych zdrowych przyzwyczajeń, takich jak zdrowsze odżywianie się czy uprawianie ćwiczeń fizycznych, świetnie wpływa także na nasz umysł.

Korzyści dla zdrowia:
Możesz wypróbować wszystkie produkty do pielęgnacji urody i wszystkie kremy do twarzy dostępne na rynku, ale medytacja niesie ze sobą korzyści upiększające cię zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Podczas medytacji w skupieniu wdychamy i wydychamy powietrze. Eliminuje to gromadzenie się złych toksyn w naszym organizmie oraz pomaga pozbyć się zakłóceń równowagi chemicznej i hormonalnej. Właściwe praktykowanie medytacji polepsza krążenie krwi przy powierzchni skóry, nadając jej subtelnego blasku.
3
Ogólne korzyści prozdrowotne:

Badania dowodzą, że medytacja może obniżać ciśnienie krwi, wspiera lepszą regulację układu sercowo-naczyniowego oraz układu odpornościowego, pomaga także zapobiegać artretyzmowi, fibromialgii, depresji u przyszłych matek, zaburzeniom lękowym i pomaga lepiej spać w nocy.

Medytację można praktykować wszędzie i za darmo
Najlepszą rzeczą, jeśli chodzi o medytację jest fakt, że możesz ją praktykować wszędzie i zawsze. Wystarczy, że znajdziesz zaciszną przestrzeń w pracy, szkole, domu, a nawet w samochodzie. Początkującym zaleca się, aby rozpoczęli swoją przygodę z medytacją w domu, czyli lepiej znanym środowisku, a z czasem możesz się nauczyć koncentrować praktycznie wszędzie. Medytacja jest również darmowa. Nic nie kosztuje, wystarczy, że włożysz w nią trochę wysiłku i skupienia.
Przeczytaj teraz: Jakie są zalety medytacji?
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Najczęściej mamy z nimi do czynienia początkiem wiosny oraz w okresie letnim. Synoptycy i łowcy burz twierdzą, że...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Od czasu przyjścia na świat, nasz mózg nieustannie pracuje, wciąż tworząc nowe połączenia nerwowe. Ważne jest, aby...
Siedem prostych sposobów na polepszenie nastroju
Od czasu przyjścia na świat, nasz mózg nieustannie...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.