Zielone ziarna kawy: Nowy lek na odchudzanie?

jolanda - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Obróbka ziaren zielonej kawy kończy się jeszcze przed procesem palenia, dzięki czemu wysoka temperatura nie zdąży jeszcze wniknąć do ich wnętrza, więc zachowane zostają ich cenne właściwości. Przeprowadzone badania potwierdziły, że ekstrakt z ziaren zielonej kawy nie bez powodu został włączony do suplementów diety, które pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów, co jest spowodowane działaniem kwasu chlorogenowego. Nie do końca wiadomo jednak, czy specyfik daje trwałe efekty. Testy przeprowadzone w Indiach pokazały, że osoby biorące pigułki z ekstraktem z ziaren zielonej kawy straciły w ciągu 22 tygodni stosowania suplementu diety około 10 procent masy ciała.
1
Co wykazały badania?

Badania były prowadzone również na osobach z cukrzycą i otyłością, a suplementy podawane były w dwóch dawkach ekstraktu - 700 i 1050 mg na dzień. Okazało się, że zielona kawa zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dlatego zalecana jest chorym na cukrzycę typu drugiego. Ekstrakt z ziaren zielonej kawy dostępny jest w postaci kapsułek lub tabletek. Może się w nich znajdować również niewielka ilość kofeiny. Oczywiście dużo mniejsza niż ta zawarta w filiżance kawy, którą pijemy codziennie rano. W jaki sposób ekstrakt z ziaren zielonej kawy przyczynia się do utraty wagi, naukowcom nie udało się jeszcze całkowicie ustalić.

W kolejnym teście wzięło udział 16 osób z nadwagą w wieku od 22 do 46 lat. Badani byli monitorowani przez 22 tygodnie. W tym czasie podawano im niską dawkę - 700 mg - wyciągu z zielonej kawy. Druga grupa otrzymywała 1050 mg ekstraktu, a trzecia - placebo. Z racji różnych dawek uczestnicy testu byli jednocześnie grupą kontrolną. Zgodnie z zaleceniami przyjmowali trzy tabletki ekstraktu zielonej kawy dziennie; dokładnie 30 minut przed posiłkiem i popijali dużą ilością płynów ze względu na gorzki smak pigułek.
2
Korzystne efekty

Tabletki zawierały kofeinę w ilości odpowiadającej tej zawartej w ½ filiżanki kawy. Wszyscy uczestnicy badania byli monitorowani pod względem ogólnej diety i aktywności fizycznej. Przyjmowali średnio 2400 kalorii, co jest dalekie od ilości wymaganej dla utraty wagi. Po zakończeniu testu stracili średnio osiem kilogramów, co przełożyło się na spadek masy ciała sięgający 10,5 proc. i spadek tłuszczu sięgający 16 procent.

Badacze stwierdzili, że średnia utrata wagi mogła być większa, ale z racji tego, że część uczestników przyjmowała niższą dawkę ekstraktu, mogło to zaniżyć średni spadek wagi. Najbardziej ekscytującym faktem jest to, że ekstrakt z zielonej kawy nie powodował żadnych skutków ubocznych w przeciwieństwie do wielu innych środków wspomagających utratę wagi dostępnych na rynku. Dodatkowo testy wykazały wśród uczestników badań obniżenie tętna o dwa uderzenia na minutę, co może pomagać osobom z wysokim ciśnieniem krwi.
3
Wpływ kwasu chlorogenowego

Wcześniejsze badania również potwierdziły zbawienny wpływ zielonej kawy na utratę masy ciała. Testy na myszach wykazały, że ekstrakt z zielonej kawy może przeciwdziałać przybieraniu na wadze i akumulacji tłuszczu, ograniczając wchłanianie tłuszczów i aktywując ich metabolizm w wątrobie. Osiągany efekt wiąże się z działaniem substancji zwanej kwasem chlorogenowym, który ulega rozkładowi w czasie wypalania kawy. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie on jest odpowiedzialny za utratę wagi. Niestety, oznacza to, że wypijana codziennie filiżanka kawy nie będzie dawać tego samego efektu.

Naukowcy ostrzegają jednak, że co najmniej z kilku powodów nie powinniśmy wyciągać daleko idących wniosków z przeprowadzonych badań. Po pierwsze potrzeba więcej osób do badania, aby otrzymać wyniki o znaczeniu statystycznym. Zwracają również uwagę na niebezpieczeństwo związane z przyjmowaniem suplementów diety, które nie są produkowane z zachowaniem tych samych standardów co leki.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

milosniczka zielonej kawy
13.09.2017
1-badan naukowych i klinicznych nie prowadzi sie na tak malej liczbie osob;2-kawa zielona daje takiego samego "kopa", jak palona,a sila naparu zalezy od dlugosci gotowania kawy;3-w Arabii Saudyjskiej pije sie te kawe litrami, niemalze, a Saudyjczycy nie sa wcale szczupli i wielu ma tez cukrzyce.