10 objawów niedoboru magnezu

dominika_d - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Magnez to jeden z najważniejszych dla naszego zdrowia minerałów, który odgrywa szczególną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jest odpowiedzialny za sprawne działanie układu nerwowego, wspomaga pracę układu trawiennego, umożliwia dostarczanie energii do komórek i tkanek w organizmie, a ponadto, poprawia koncentrację i kondycję psychiczną. Magnez jest bezwzględnie potrzebny dla prawidłowego działania naszego organizmu. Codziennie jednak jesteśmy narażeni na działanie czynników, które go wypłukują. Mowa tutaj o stresie, intensywnej nauce czy ciężkiej pracy. Niedobór tego cennego pierwiastka może przynieść wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto wiedzieć, jakie są symptomy braku magnezu w organizmie oraz w jaki sposób możemy go uzupełniać. O tym wszystkim poniżej.
1
Rola magnezu w organizmie
Magnez pełni szczególną rolę w układzie mięśniowym i nerwowym naszego organizmu. Aktywuje tzw. adenozynotrójfosforan, czyli związek wysokoenergetyczny, który jest odpowiedzialny za generację energii dla ciała. Ponadto, poprawia on trawienie tłuszczy, białek i węglowodanów. Niedobór magnezu jest zatem silnie odczuwany w mięśniach i w pracy układu trawiennego.

Magnez to również ważny regulator układu nerwowego. Odgrywa istotną rolę w wytwarzaniu i magazynowaniu energii w postaci wysokoenergetycznych związków. W efekcie poprawia koncentrację, pamięć oraz nastrój. Magnez bierze również udział w produkcji serotoniny, która zapobiega depresji i zapewnia nam dobre samopoczucie. Poza tym, ten ważny dla naszego organizmu minerał odgrywa szczególną rolę w budowie kości, stabilizuje ciśnienie krwi i poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego. Gdy mamy go za mało, czujemy się rozdrażnieni, ospali i brak nam energii do życia.
2
Główne objawy niedoboru magnezu:
Niedobór magnezu może dawać o sobie znać w różny sposób, w zależności od ilości, której potrzebuje nasz organizm. Najczęstsze objawy niedoboru magnezu to:

1. Zmęczenie
2. Nudności
3. Bóle głowy
4. Utrata apetytu
5. Rozdrażnienie i rozchwianie psychicznie
6. Skurcze mięśni
7. Wypadanie włosów i kruchość paznokci
8. Kołatanie serca
9. Częste i nawracające infekcje
10. Problemy z kośćmi i stawami

Jeśli przez co najmniej dwa tygodnie odczuwasz chociaż dwa spośród powyższych objawów, mogą być one oznaką niedoboru magnezu w organizmie. W takiej sytuacji jak najszybciej wykonaj podstawowe badania krwi i zgłoś się do lekarza. W międzyczasie możesz na własną rękę uzupełnić niedobory magnezu.
3
Jak uzupełnić magnez w organizmie?
Istnieje wiele źródeł tego cennego minerału, zarówno naturalnych, jak i przetworzonych. Jeśli chodzi o te pierwsze, największe ilości magnezu znaleźć można w zielonych warzywach liściastych, gorzkiej czekoladzie, bananach, różnych rodzajach orzechów, kiełkach, pestkach dyni, kaszy i grochu. Wszystkie te produkty powinny być obecne w naszym codziennym jadłospisie. Magnez można dostarczać do organizmu również w postaci suplementów diety, które dostaniemy w aptece. By podwyższyć poziom magnezu we krwi, można jednocześnie zażywać suplementy i jeść produkty, które zawierają ten minerał. Zaleca się natomiast ograniczenie picia kawy i napojów alkoholowych, ponieważ wypłukują one z krwi duże ilości magnezu.

Nie ignoruj objawów, które mogą wskazywać na niedobór magnezu we krwi. Im wcześniej zaczniesz reagować, tym mniej ucierpi na tym twoje zdrowie.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie