portfel

Jak upomnieć się o pieniądze?
RozaRoza - specjalista Tipy.pl

Często zdarza się, że twój przyjaciel przychodzi do Ciebie i prosi o pożyczenie pieniędzy. Jednak często nie śpieszy się on ze spłatą długu i długo musimy czekać na ich zwrot. Wszystko co możemy wówczas zrobić to delikatnie się upomnieć i cierpliwie czekać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak to zrobić.
1
Delikatnie daj do zrozumienia swojemu znajomemu, że nie będziesz pożyczał mu już żadnych pieniędzy, dopóki nie odda Ci wcześniejszego długu. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów odzyskania swoich pieniędzy, a szansa no to, że twój przyjaciel nie przyjdzie do Ciebie więcej pożyczyć pieniędzy jest równa pół na pół.
2
Przypominaj swoim znajomym o długu co 2 - 3 dni przez około tydzień. Jeśli wciąż nie będzie chciał spłacić długu, przejdź do następnego kroku.
3
Poproś znajomego na bok i upewnij się, że nikt was nie podsłuchuje. Daj mu wprost do zrozumienia, że potrzebujesz pieniędzy mówiąc: "W porządku, że pożyczasz ode mnie pieniądze, ale powoli tracę cierpliwość. Potrzebuję tych pieniędzy i chciałbym je odzyskać od Ciebie przed upływem... (podajesz termin)".
4
Bądź uprzejmy, ale jednocześnie stanowczy. To bardzo ważne.
5
Spotkaj się z nim ponownie po upływie miesiąca, ale tym razem bądź bardziej stanowczy. W razie konieczności podnieś głos. Powiedz mu, że jeśli wkrótce nie odda ci pożyczonych pieniędzy, już nigdy nic mu nie pomożesz. Jeżeli Twój przyjaciel pożyczył od Ciebie znaczną sumę pieniędzy nie podejmuj tych działań nie wcześniej niż po upływie 2 miesięcy.
6
Jeżeli Twój przyjaciel po upływie trzech miesięcy nadal nie oddał Ci pieniędzy, daj mu do zrozumienia, że nie chcesz się z nim widzieć, dopóki nie spłaci długu. Może być to naprawdę ryzykowny krok, ponieważ wszystko wtedy zależy od stopnia przyjaźni i wielkości pożyczonej kwoty. Zapytaj się go, czy wasza przyjaźń jest naprawdę tylko tyle warta, co suma jaką mu pożyczyłeś? Jeżeli nadal chce on zostać twoim przyjacielem, musi oddać ci pieniądze.
7
Jeżeli nadal nie odzyskałeś swoich pieniędzy, musisz pogodzić się z ich stratą i wyciągnąć z tej sytuacji cenne wnioski. Niech to będzie dla Ciebie gorzka lekcja. Jeśli jednak pożyczona suma pieniędzy jest zbyt duża, możesz podjąć działania prawne w celu odzyskania należności.
8
Jeżeli korzystasz z działań prawnych musisz mieć niepodważalne dowody. Dlatego też pożyczając przyjacielowi większą kwotę pieniędzy, spisz z nim umowę, na której znajdzie się suma, jaką od Ciebie pożycza. Umowa to największy dowód w sądzie.
?

Wskazówki
* Jeżeli to możliwe, nie pożyczaj pieniędzy nikomu.
* Jeżeli przypominasz swojemu znajomemu o oddaniu pieniędzy raz na jakiś czas, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczy on na wasze zapomnienie. Jeżeli Twój znajomy celowo próbuje zapomnieć o oddaniu pieniędzy, daj mu do zrozumienia, że to jest kradzież. Jeżeli mówi, że jest mu bardzo przykro i będzie musiał spłacić dług później, najprawdopodobniej mówi szczerze.
* Oceń zdolności finansowe swoich przyjaciół przed pożyczeniem im pieniędzy. Na jaką kwotę możesz im zaufać i upewnij się, czy naprawdę są wypłacalni i nie będziesz miał problemów z odzyskaniem pieniędzy.
* Pożyczaj zawsze taką kwotę, z której utratą mógłbyś sobie pogodzić. Nigdy bowiem nie możesz mieć pewności, że odzyskasz pieniądze z powrotem.
* Zaproponuj podpisanie umowy terminowej i przypominaj im w delikatny sposób o zbliżającym się terminie spłaty.
* Jeżeli Twój przyjaciel wydaje znaczne sumy na alkohol lub inne używki, potrzebuje on pomocy. Może mieć on problemy z nałogami.
* Nie pytaj codziennie o termin zwrotu długu, to może być bardzo irytujące.

!

Uwaga!
* Pożyczanie pieniędzy jest jednym z głównych powodów kłótni wśród nawet najlepszych przyjaciół. Pożyczając kumplowi czy przyjaciółce pieniądze powinieneś się liczyć z utratą owej znajomości.
* Zastanów się czy pożyczone pieniądze są ważniejsze niż przyjaźń. Możesz odpuścić znajomemu tą kwotę i ją mu podarować, jednak jeśli tak się stanie, nie wolno ci już mu nigdy nic pożyczać.
* Jeśli po pożyczeniu pieniędzy znajomy nagle nie ma dla ciebie czasu i cię unika może oznaczać, że nie chce lub nie może oddać ci pieniędzy.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ktosik
08.02.2016
Dobry zwyczaj, nie pożyczaj. Stara zasada, a jakże trafna. Owszem, nie każdy jest oporny i spłaca dług, ale pieniądze mogą przyczynić się do rozpadu, końca przyjaźni. Sądzę, że szkoda ją stracić.
zenek50zenek
08.04.2013
najlepiej nie pozyczać osobom niezaufanym