Czym i jak czyścić pralkę? Domowe sposoby

dominika_d - specjalista Tipy.pl
1 z 4
O pralkę, podobnie jak o inne sprzęty codziennego użytku, trzeba odpowiednio i wyjątkowo starannie dbać. Powód jest oczywisty. Im więcej kamienia i białego nalotu osadzi się w jej wnętrzu, tym większe ryzyko awarii i szybsze tempo procesu niszczenia urządzenia. Nie wspominając o nieprzyjemnym zapachu, które unosi się w łazience i często przenosi na prane ubrania. Podpowiemy, ci jak z wykorzystaniem sprawdzonych, domowych i nieinwazyjnych sposobów prawidłowo oczyścić pralkę i pozbyć się wszelkich nieczystości uniemożliwiających jej użytkowanie.
1
Naturalne zamiast inwazyjnych metod

Oczywiście najprostszą metodą na oczyszczenie pralki jest użycie gotowych środków, które można nabyć w sklepie. Pytanie tylko, czy jest to taktyka optymalna? Zakupione preparaty zawierają z reguły duże ilości chemikaliów, które zdecydowanie nie wszystkim, a konkretnie ich skórze, służą. Kamienia i białego nalotu z pralki możemy równie skutecznie pozbyć się przy użyciu domowych środków, które z pewnością znajdziemy w każdym domu.

Kwasek cytrynowy i ocet

Podobnie jak w wielu innych kłopotliwych sytuacjach, tak i w procesie odkamieniania wnętrza pralki pomogą nam sprawdzone kuchenne specyfiki, czyli kwasek cytrynowy, ocet i soda oczyszczona. Jak ich użyć? Wystarczy, że wlejesz do pustego bębna pralki dwa litry octu, dosypiesz do niego dwa opakowania kwasku cytrynowego, a następnie nastawisz sprzęt na cały cykl prania w maksymalnej temperaturze.

W przypadku odkamieniania dobrze sprawdzi się też wlanie 2 szklanek octu do dozownika przeznaczonego na proszek do prania. Dosyp do niego dwa opakowania kwasku cytrynowego, a następnie ustaw pełen program z maksymalną temperaturą.

Niezastąpiona soda oczyszczona

Jeśli zapomniałeś kupić kwasku cytrynowego, nie panikuj. Doskonale może go zastąpić również soda oczyszczona połączona z octem. Po wsypaniu jej nastaw pranie. Co więcej, równie dobrze sprawdzi się także sama soda. Wsyp 3/4 szklanki sody do zbiornika na proszek, a następnie nastaw pranie na 90 stopni Celsjusza. Dzięki tej prostej metodzie nie tylko pozbędziesz się zanieczyszczeń, ale i nieprzyjemnego zapachu. Na tym jednak nie koniec. Jakie czynności jeszcze należy wykonać?


2
Jak oczyścić bęben pralki?

Samo pranie z użyciem octu i kwasku cytrynowego lub sody jednak nie wystarczy. Po zakończeniu pełnego cyklu przygotuj mieszankę z sody oczyszczonej i octu, a następnie wyczyść nią bardzo dokładnie - z użyciem miękkiej ściereczki albo gąbki - całe wnętrze pralki. Nie zapomnij o gumowych uszczelkach i podajnikach na proszek oraz płyn do prania. Z racji stałego kontaktu z wodą są one szczególnie narażone na powstawanie pleśni. Po zakończeniu czyszczenia dokładnie zmyj, a następnie równie starannie osusz pralkę ściereczką, żeby nie zalegała w niej wilgoć.

Jeśli twoje urządzenie jest bardzo zabrudzone, rozprowadź mieszankę z sody oczyszczonej i octu we wnętrzu sprzętu i odczekaj kilka godzin. Następnie bardzo dokładniej zmyj mieszaninę i bardzo starannie osusz pralkę.

Jak usunąć pleśń z pralki?

Jeśli pleśń mocno wżarła się w uszczelki, użyj mieszanki sporządzonej ze szklanki wybielacza i trzech litrów gorącej wody. Nanoś ją ściereczką na gumę i bardzo starannie oczyszczaj, zwłaszcza w rogach. Następnie powtórz czynność mycia, ale już z użyciem samej ciepłej wody. Na koniec umytą powierzchnię dokładnie osusz.


3
Regularnie czyść filtr

Jeśli chcesz utrzymać pralkę w czystości, oczyszczaj też regularnie filtr, w którym zalegają z reguły płyny i proszki do prania, a często także włosy, czy różnego rodzaju pozostałości po pranych ubraniach.

Nie zostawiaj prania w pralce

Aby zapobiec tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu dobiegającego z pralki, przestrzegaj złotej zasady prawidłowego prania, czyli tuż po zakończeniu programu i odblokowaniu urządzenia wyjmij ubrania z wnętrza pralki. W przeciwnym wypadku mało atrakcyjny aromat pozostanie nie tylko w łazience, ale i przeniesie się na na twoją odzież.

Nie domykaj całkowicie drzwiczek pralki

Nigdy nie domykaj całkowicie drzwiczek od pralki i dbaj o to, żeby jej wnętrze starannie wyschło. Jeśli to tylko możliwe, tuż po praniu uchylaj w łazience okno. Wilgoć i brak cyrkulacji powietrza to doskonałe warunki do tworzenia się pleśni.

Często przecieraj ściereczką drzwiczki pralki i gumę wokół nich. Zawsze możesz użyć do oczyszczania sody. To metoda prosta, tania i skuteczna.Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Kko
14.10.2018
Ocet jest substancją, która "zjada" uszczelki. Nie wlewajcie go do pralki, bo możecie jej zaszkodzić.
lucinus
21.10.2017
wystarczy nie zamykać pralki szczelnie między praniami i po problemie. Można jeszcze nie zamykać łazienki na noc - wyschnie pralka i łazienka :)