Tutaj jesteś: Dziecko > Nastolatki > Wychowanie młodzieży > Jak uniknąć żenujących dla nastolatka sytuacji?

Jak uniknąć żenujących dla nastolatka sytuacji?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.7/5 (6 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy nasze dzieci wchodząc w okres dojrzewania pragną być traktowane jak dorośli, a my świadomie lub nieświadomie wprawiamy je w zakłopotanie. Oto kilka sposobów, które pozwolą nam uniknąć takich sytuacji.
1
Pozwól swojemu dziecku przedstawić jego punkt widzenia – jakie sytuacje są dla niego żenujące czy kłopotliwe. Owszem, możesz nie zgadzać się ze wszystkimi przedstawionymi argumentami, aczkolwiek powinieneś je zaakceptować, aby udowodnić swojemu dziecku, jak ważne są dla Ciebie jego uczucia.
2
Zaakceptuj prośby swojego dziecka. Teksty typu "Mamo nie rób tak", czy "Tato nie zachowuj się tak" znaczą, że Twoje dzieci są przewrażliwione lub nieśmiałe. Aby pomóc im przezwyciężyć tą wrażliwość czy nieśmiałość dobrze jest powstrzymać się od pewnych uwag czy zachowań, które rażą Twoje dziecko i są dla niego kłopotliwe.
3
Porozmawiaj z dzieckiem o tym jak chciałoby abyś się zachowywała w różnych sytuacjach, w których wg niego Twoje zachowanie jest kłopotliwe. Pamiętaj o jego prośbach i spróbuj się do nich zastosować.
4
Zawsze staraj się rozmawiać z dzieckiem jak z dorosłym człowiekiem, dając mu tym samym do zrozumienia, że szanujesz jego uczucia i chcesz uniknąć sytuacji dla niego żenujących.
Jak radzić sobie ze zbuntowanym nastolatkiem?
Jak wychować nastolatkę?
Co zrobić gdy dziecko wagaruje?
Piercing u dzieci - poradnik dla rodziców
Wskazówki
  • Pamiętaj, że okres dojrzewania jest bardzo trudnym okresem nie tylko dla rodziców. Dorastające dziecko może stać się wyjątkowo nieśmiałe, wrażliwe i zawstydzone sytuacjami, które nam wydają się całkiem naturalne.
  • Musimy pamiętać, że w okresie dojrzewania dziecko bardzo potrzebuje naszej akceptacji i zrozumienia, nawet jeżeli nie pokazuje tego po sobie, a nawet wysyła odwrotne sygnały.
5
W towarzystwie jego przyjaciół zawsze zachowuj się na wysokim poziomie, szanuj przyjaciół dziecka, tak samo jak je szanujesz. Nigdy nie pouczaj dziecka przy kolegach i koleżankach.
6
Jeżeli musisz udzielić reprymendy swojemu nastolatkowi, zawsze czyń to w miejscu prywatnym (domu), nigdy zaś publicznie szczególnie w obecności kolegów. Wiadomo, że czasem mimo najszczerszych starań nie uda nam się wzorowo zachować i wprowadzimy naszego nastolatka w zakłopotanie, ale nigdy nie róbmy tego świadomie.
7
Przepraszajmy. Tak samo jak potrafimy nakazywać , pouczać i zabraniać, musimy umieć przepraszać. Czasem przeprosinami może udać się zamienić żenującą sytuację w nieporozumienie, a może i żart, który wówczas szybko pójdzie w niepamięć. Przepraszając dajemy również dobry przykład dziecku, które uczy się, że rodzice też mogą popełnić błędy, za które potrafią przeprosić, a także sprawimy, że nasz nastolatek poczuje się ważny i doceni nasze starania. A co najważniejsze w ten sposób uda nam się zbudować zdrowy przyjacielski układ z dorastającym dzieckiem co pozwoli nam zdobyć jego zaufanie i szacunek.
Wskazówki
  • Pamiętaj, że okres dojrzewania jest bardzo trudnym okresem nie tylko dla rodziców. Dorastające dziecko może stać się wyjątkowo nieśmiałe, wrażliwe i zawstydzone sytuacjami, które nam wydają się całkiem naturalne.
  • Musimy pamiętać, że w okresie dojrzewania dziecko bardzo potrzebuje naszej akceptacji i zrozumienia, nawet jeżeli nie pokazuje tego po sobie, a nawet wysyła odwrotne sygnały.
 3.7/5 (6 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Depresja to jedna za najpopularniejszych chorób naszej cywilizacji. Ten globalny już dziś problem, dotyczy ponad 350...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Dziecko to największy skarb jaki może się człowiekowi przytrafić. Do wychowania dziecka nie wystarczy czułość i troska....
Jak mądrze wychować dziecko?
Dziecko to największy skarb jaki może się człowiekowi przytrafić. Do wychowania...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.