Jak dbać o choinkę, by przetrwała jak najdłużej?

monika_w - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Żywa choinka roztacza w naszych domach i mieszkaniach magiczny, świąteczny nastrój. Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno żywego drzewka, musimy pamiętać, że wymaga ono specjalnej pielęgnacji. Niezadbane szybko uschnie i zrzuci igły. Jak pielęgnować choinkę, by przetrwała jak najdłużej i wzbogacała nasze domy pięknym zapachem? Oto kilka cennych wskazówek.
1
Wsadź choinkę i wybierz odpowiednie miejsce, w którym będzie stała
Pamiętajmy, że żywe drzewko powinno być wsadzone do donicy z ziemią lub stojaka zaopatrzonego w pojemnik na wodę. Jeśli wsadziliśmy już choinkę, czas na wybór miejsca, w którym będzie stała. Większość choinek potrzebuje światła i chłodnego powietrza, dlatego najlepiej postawić drzewko świąteczne w naświetlonym pomieszczeniu i z dala od kaloryfera lub kominka. Ciepło sprawia, że choinka szybciej żółknie i schnie.
2
Regularne podlewanie
Podstawa dbania o choinkę to regularne podlewanie drzewka. Jak często dostarczać mu wody? Codziennie lub co drugi dzień w niewielkich ilościach. Warto pamiętać, że jeśli przelejemy choinkę, szybko zacznie gnić.

Regularne spryskiwanie
Drzewko świąteczne, a konkretnie jego igły, warto również spryskiwać wodą z dodatkiem nawozu. Dzięki temu igły będą pięknie błyszczeć i z pewnością szybko nie uschną.
3
Wietrz pomieszczenie, w którym stoi choinka
Drzewko świąteczne potrzebuje również świeżego powietrza, którego powinniśmy mu dostarczać codziennie. Wystarczy uchylić okno na kilka minut.

Jak najmniej dotykania
Jeśli chcemy, by choinka przetrwała jak najdłużej i zrzuciła niewiele igieł, starajmy się jej nie dotykać. Uczulmy również na to nasze dzieci, które uwielbiają ściągać bombki z drzewka świątecznego i bawić się jego gałązkami. Im rzadziej będziemy dotykać choinki, tym mniej igieł będzie na podłodze, a w konsekwencji drzewko przetrwa dłużej.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie