szczeniak gryzie

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?
MarcintoMarcinto - specjalista Tipy.pl

Zanim szczeniak wyrośnie na dużego, silnego psa, powinien oduczyć się szarpania, drapania i łapania zębami, bo wtedy jego ugryzienie może być bardzo niebezpieczne. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak postępować, by oduczyć psa gryzienia.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* smycz
* zabawki na sznurku
* gumowe zabawki do gryzienia
* zabawki z materiału
* gryzaczki dla szczeniaków
* frisbee

1
Jeżeli to możliwe, rozpocznij szkolenie stosunkowo wcześnie, najlepiej, gdy szczeniak ma około sześć tygodni.
2
Naucz szczeniaka, że gryzienie boli. Kiedy gryzie, krzycz "nie" lub "ała" lub - jeżeli to nie pomaga - postaraj się skomleć tak, jak robi to pies, gdy dzieje mu się krzywda, np. gdy ugryzie go inny pies. Uczy go to, że ugryzł zbyt mocno i będzie delikatniejszy.
3
Powoli zabierz rękę, nie wyszarpuj jej na siłę i nie rób gwałtownych ruchów. Daj szczeniakowi zabawkę, którą może spokojnie gryźć.
4
Jeżeli pies ignoruje twoje reakcje, powtórz swoje "ała" lub skomlenie i wyjdź z pokoju, pozostawiając psa na chwilę samego. Szczeniak musi wiedzieć, że gdy cię ugryzie, skończy się zabawa. To dokładnie taka sama reakcja, jak jeden pies pogryzie drugiego.
5
Bądź wytrwały w treningu. Nawet, jeżeli szczeniak ugryzie cię delikatniej niż zwykle, powiedz "ała", by zrozumiał, że wszystkie ugryzienia są dla ciebie bolesne i nie do przyjęcia.
6
Chwal dobre zachowanie szczeniaka. Ilekroć się bawicie i pies liże cię po ręce, ale nie złapie zębami, pochwal go lub daj mu nagrodę.
7
Trenuj komendę "nie ruszaj", gdy pies przestanie cię łapać za ręce. Weź garść karmy i powiedz psu "nie ruszaj". Jeżeli nie chwyci cię za rękę, pozwól mu zjeść to, co masz w ręce. Tak nauczysz psa znaczenia komendy.
8
Zawsze, gdy szczeniak niespodziewanie złapie cię zębami, krzycz "ała". Gdy widzisz, że gryzie kogoś innego, powiedz "nie ruszaj".
?

Wskazówki
* Uważaj, by szczeniak zawsze miał zabawki do gryzienia, jest to u niego odruch instynktowny.
* Zapewnij szczeniakowi dużo ruchu. Spacery i nauka różnych sztuczek może odwrócić jego uwagę od gryzienia.
* Staraj się ustalić jednolity harmonogram zabaw, tak by twój pies mógł nauczyć się, kiedy jest pora na zabawy. Kiedy pies będzie wiedział, że codziennie się z nim bawisz o konkretnej porze, nie będzie szukał twojej uwagi w innym czasie.
* Naucz wszystkich domowników, także dzieci, by tak samo reagowali na ugryzienia.
* Jeżeli szkolenie nie przynosi rezultatów, a pies staje się agresywny, skonsultuj się z weterynarzem, może zaproponuje jakąś inną formę szkolenia.
* Takie zabawy jak przeciąganie liny i szarpanie się mogą potęgować agresywne zachowanie psa.
* Jeżeli masz dzieci, nie zostawiaj ich samych z psem do czasu, gdy nie nauczy się, że nie wolno gryźć.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (9)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Seba
29.07.2019
Dziękuję za fajny poradnik. Zastanawiam się właśnie, jak oduczyć psa gryzienia po rękach, czy meblach. Niestety nasz szczeniak wszystko gryzie. Zniszczył już nam 5 par butów i masę zabawek.
Pati
21.10.2018
witam co zrobić gdy jestem z psem na podwórku, a on ma coś w pysku, chce mu to wyją, a on atakuje i gryzie?
Tysia
29.06.2016
Witam. Mam szczeniaka 8 tygodni ma. Nie powiem bo po przeczytaniu waszych wpisów nie wiem czy nie przesadzam. Moja suzi to mieszaniec labrador z huskym i jak jestem sama z nią w domu to nie ma psa, ale jak tylko widzi więcej osób np mojego syna, męża to szaleje a najbardziej cierpi właśnie moje dziecko nie wiem czy ona w ten sposób chce się z nim bawić? Czy ona wzrośnie z tego?
Śmigło
01.01.2016
hej mam 4/5 miesięcznego psa chłopaka i ciągle sika w to samo miejsce,ale kupe to już masakra robi ją gdzie popadnie!proszę pomuszcie mi!?
pika
04.02.2012
mam maly problem mam psa ma okolo 6-7 miesiecy i nie moge go oduczyc gryzienia co do tego to masakra gryzie wszytko co popadnie poczawszy od zabawek konczy na luzku kture pogryzla ze masakra to oczywisce suczka a gryzie w tedy gdy nkogo nie ma w domu co mam z tym zrobic
garfidek
26.04.2011
Posłuchaj.Powiedz wszystkim domownikom że n psa niemorzna krzyczeć bo wtedy bardziej pogłębia się jego agresje.Gdy pies gryzie ludzi najlepiej zastosować zasady które napisał martin i powiedzieć wszystkim domownikom by jednakowo postępowali.Gdy pies gryzie rzeczy kupuj mu kości i świńskie ucha oraz zabawki w sklepach zoologicznych.Gdy to nic nieda jak pogryzi w domu lub w innym miescu jakąś rzecz wejź smycz i przypnij go na początek na jakieś 10 minut do np. stołu i tak zakażdym pamiętaj żeby wtedy nic do niego niemówić i go niegłaskać nwet jak szleje zostaw go samemu sobie po jakimś czsie powinien sie uspokoic.AJeżeli nic z tąd niepodziała zastanów się czy ten pies jest psem domowym znam wiele takich przypadków że pisek zachowuje sie tak bo niejest on nauczony bycia w domu wtedy trzeba go albo oddać albo pomyśleć o umieszczeniu na dworze w kojcu i budzie nie na łańcuchu.Myśle że pomogłam
martin
24.02.2011
Pies chce mieć nad wami przewage i dlatego go gryzie . Jak ugrzyzie czy skoczy trezeba go położyć na ziemi i powiedzieć niewolno a jak to nie poskutkuje to jak cie ugryzie muw ała albo piszcz jak pies a jak kogoś gryzie to wypowiedz komende nierusz. na mojego psiaka poskutkowały 2 metody urzyłem ich pokoleji . pozdrawiam marcin
Mimki33
18.02.2011
moja rodzina ma od niedawna psa,psiak ma ok 4 miesiecy,ktos podrzucił go w reklamówce pod smietnikim,tak sie u nich znalazl.niestety to,co teraz dzieje sie w tym domu mozna nazwac horrorem.Pies gryzie wszystko i wszystkich,jak popadnie,niemiłosiernie szczeka i nie ma chwili odpoczynku od niego.Kazdy na niego krzyczy,karze go po swojemu,jeden dom wariatow.co zrobic,aby wreszcie przestal wszystko i wszystkich gryzc.skacze i gryzie nawet po łydkach,jak siegnie po udach.
martin
28.01.2011
sprawdze i napisze czy działa