Czym najlepiej czyścić płytę indukcyjną?

lucy - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Lśniąca czystością płyta indukcyjna jest najlepszą wizytówką nowoczesnej kuchni. Jak najlepiej ją pielęgnować, żeby nie spowodować niechcianych i trudnych do usunięcia zarysowań? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, zastosować sprawdzone przez sprytne panie domu triki i sięgnąć po niezastąpione w kuchni domowe środki, czyli ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną, wodę utlenioną i cytrynę. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki.
1
Lista zakupowa

Na początek kilka uwag organizacyjnych. Zanim przystąpisz do czyszczenia swojej płyty indukcyjnej, sprawdź, czy masz w zasięgu swojej ręki wszystkie niezbędne środki i przyrządy do czyszczenia.

Będziesz potrzebować:

- środka czyszczącego, możesz go swobodnie samodzielnie wykonać w domu
- gąbki z delikatnym, nienadmiernie ostrym wykończeniem
- papierowych ręczniczków;
- octu;
- skrobaczki do płyt indukcyjnych
2
Czym najlepiej czyścić kuchenkę?

Zanim przystąpisz do porządkowania kuchenki, upewnij się, czy płyta zdążyła wystygnąć. Jeśli zabrudzenia nie są zbyt uporczywe, możesz wyczyścić ją, wykorzystując w tym celu płyn do mycia naczyń. Który sprawdzi się najlepiej? Wybór na rynku jest ogromny, ale skuteczny, domowy środek możesz też przygotować w domowym zaciszu.

Potrzebne ci będą:


- przefiltrowany sok z trzech cytryn
- 300 ml przegotowanej, bądź przefiltrowanej wody
- 100 g soli drobnoziarnistej
- 50 ml octu spirytusowego

Wodę połącz z octem spirytusowym, sokiem cytrynowym i solą. Przelej do garnka i podgrzewaj przez 15 minut. Po wystygnięciu przelej do butelki, najlepiej z atomizerem.

Spryskaj gotowym płynem płytę indukcyjną i starannie ją oczyść miękką gąbką. Na koniec zabiegu pielęgnacyjnego dokładnie osusz płytę. Jeśli zabrudzenia powstałe na kuchence są uporczywe, użyj do czyszczenia specjalnej skrobaczki przeznaczonej do płyt indukcyjnych. Możesz ją kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Delikatnie usuń nią zabrudzenia. Następnie zamocz w wodzie połączonej z octem spirytusowym gąbeczkę i starannie przetrzyj nią płytę. Na koniec starannie osusz powierzchnię.
3
Jak usunąć plamy z płyty indukcyjnej?

Jeśli na twojej płycie indukcyjnej pojawiły się uporczywe plamy lub osady, sięgnij po sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. Jak dokładnie ich użyć? Sodę oczyszczoną nanieść na zabrudzenie i polej niewielką ilością wody utlenionej - tak, żeby uzyskać konsystencję pasty. Jeżeli będzie zbyt gęsta, dodaj nieco więcej wody. Pastę rozprowadź miękką szmatką lub gąbką. Poradzi sobie nawet z zaschniętymi i tłustymi plamami, przy czym jest na tyle delikatna, że nie spowoduje zarysowań i uszkodzeń.

Pastę sporządzoną na bazie sody oczyszczonej i wody utlenionej możesz również stosować do czyszczenia piekarników, kuchenek mikrofalowych czy innych powierzchni ze stali nierdzewnej. Wystarczy nanieść ją na zabrudzenia, wcierać przez chwilę okrężnymi ruchami, a następnie spłukać letnią wodą.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ewa
12.08.2019
ja tam myję płytę zwykłą wodą z odrobiną gliceryny i wycieram do sucha ścierką z mikrofibry. Przy trudniejszych zabrudzeniach kropelka płynu do mycia naczyń i płyta jak nowa. Niepotrzebny ręcznik papierowy tylko stare dziecięce body (bez nap) i właśnie ściereczka z mikrofibry używana tylko do płyty
kasik
13.01.2018
Mam płytę indukcyjna od 6 lat gotuję codziennie i używam tylko płynu do szyb, a każdy mi zazdrości, bo moja płyta jest idealnym stanie.
krzyu
12.01.2018
Ile tego soku z cytryny ???