Jak gotować warzywa, by zachowały smak i wartości odżywcze?

dominika_d - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Warzywa to bogactwo witamin i innych składników odżywczych, o czym nie trzeba nikogo zbytnio przekonywać. Warzywa dostarczają naszemu organizmowi większość wartości, których potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania. Jednak warto pamiętać, że nie w każdej formie są one zdrowe. W wyniku zbyt długiej obróbki termicznej warzywa tracą wartości odżywcze. Nie oznacza to bynajmniej, że nie powinniśmy ich gotować czy smażyć. Należy robić to w odpowiedni sposób. Podpowiadamy kilka najważniejszych zasad gotowania warzyw, dzięki którym zawsze będą smaczne i zdrowe.

1
Zwracajmy uwagę na wodę, w której gotujemy warzywa
Złej jakości woda, na przykład pełna kamienia, psuje smak i jakość potraw. Z warzyw wypłukuje wartości odżywcze. Sprawia także, że stają się one twarde i pozbawione smaku oraz aromatu. Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy zadbać o jakość wody, w której gotujemy warzywa. W tym celu warto zaopatrzyć się w dzbanki filtrujące, które eliminują z wody kamień i drobnoustroje.

Warto zrezygnować z obierania warzyw
Skórka to najzdrowsza część każdego warzywa i przyzna to każdy dietetyk. Obierając ją, a następnie wyrzucając do kosza, tracimy to, co najlepsze. Warto zatem gotować lub smażyć warzywa wraz z nią. Należy pamiętać tylko, żeby uprzednio dokładnie wyczyścić skórkę. Warzywa będą wyraziste w smaku i przede wszystkim zdrowe.
2
Najlepiej zacząć od najtwardszych warzyw
To kolejna ważna zasada gotowania warzyw. Przy okazji bardzo logiczna. Jako pierwsze gotujemy zawsze najtwardsze warzywa, które potrzebują dłuższej obróbki termicznej. Następnie wkładamy do garnka te miększe, które gotowe będą po kilku minutach. O tej zasadzie warto szczególnie pamiętać przygotowując tradycyjną sałatkę warzywną.

Czas gra główną rolę
W gotowaniu warzyw jedną z ważniejszych ról odgrywa czas. W żadnym wypadku nie możemy ich rozgotować. Pozbawimy ich wówczas większości składników odżywczych. Wstawiając warzywa do garnka, warto nastawić stoper, który przypomni nam, kiedy powinniśmy je zdjąć.
3
Gotujmy tylko we wrzącej wodzie ze szczyptą soli
By warzywa nie utraciły zbyt wiele składników odżywczych, należy wkładać je dopiero do gotującej się wody. Jeśli będą tam dłużej, staną się mniej zdrowe i mdłe. Wodę przeznaczoną do gotowania warzyw warto lekko posolić.

Nie należy kroić warzyw na drobno
To kolejny często popełniany błąd. Warzywa tracą najwięcej zdrowych składników, gdy puszczają sok, między innymi podczas krojenia. Dlatego, jeśli poddajemy warzywa obróbce termicznej, powinny być one podzielone na jak największe kawałki. Wówczas zachowają więcej wartości odżywczych.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Aga
Dzisiaj 13:07
Trochę nie bardzo ugotować zupę na nieobranych warzywach. Jak sałatkę kroimy to nie da się nie pokroić warzyw na drobno, co innego w zupie. Zupa np rosół gotuje się przez minimum ok 3 godzin, jak wyjmiesz za wcześnie warzywa rosół nie będzie miał smaku. Dlatego też wszystko zależy od potrawy.