Pisanki wielkanocne: Naturalne sposoby barwienia

monika_w - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią dekorowanie pisanek. To jeden z najpiękniejszych zwyczajów tych świąt. Pisanki możemy dekorować dowolną metodą i przy użyciu dowolnych narzędzi oraz substancji barwiących. My podpowiadamy, jak zabarwić jajka naturalnymi barwnikami. Większość z nich na pewno znajdziesz w swoim domu.
1
Łupiny z cebuli
Barwienie jajek w łupinach z cebuli to jeden z najpopularniejszych sposobów koloryzacji pisanek. Skorupka jajek zyskuje wówczas piękny miodowo-brązowy kolor. Jeśli wybierzemy czerwoną cebulę, jajka przybiorą odcień różowy.

Jak zabarwić jajka za pomocą łupin?
1. Łupiny wrzucamy do garnka z wodą na noc.
2. Na następny dzień wkładamy do tego samego garnka jajka i gotujemy przez około 15 minut.
3. Odstawiamy do wystudzenia.

By pisanki prezentowały się bardziej okazale, należy nasmarować je delikatnie oliwą. Na jajkach barwionych łupinami z cebuli można również wydrapać wzorki za pomocą igły lub nożyka.
2
Buraki
Do barwienia pisanek możemy wykorzystać również buraki. Wówczas skorupka nabierze lekko różowej barwy. Wystarczy zagotować buraki, a następnie włożyć do wywaru jajka na 10 minut. Gotować na małym ogniu.

Kurkuma lub curry
Jeśli chcemy, by nasze pisanki uzyskały musztardowy kolor, musimy zaopatrzyć się w kurkumę lub curry w proszku. Do garnka wlewamy około 500 mililitrów wody, następnie wsypujemy jedno opakowanie kurkumy lub curry, wkładamy surowe jajka i gotujemy przez 10 minut.
3
Ocet i woda
Z kolei białe pisanki otrzymamy po namoczeniu jajek w occie z wodą. Do 500 mililitrów wody dodajemy szklankę octu. Wkładamy ugotowane jajko na kilka minut do przygotowanej mikstury, a następnie osuszamy. Na białych skorupkach pięknie prezentują się malowane ozdoby.

Szpinak
Zielony kolor pisanek uzyskamy dzięki szpinakowi. W tym przypadku lepiej wybrać mrożony szpinak. Około 100 gramów rozpuszczamy w 500 mililitrach gorącej wody, a następnie wkładamy do roztworu ugotowane jajko. Kąpiel powinna trwać około 10 minut.

By pięknie zabarwić jajka na Wielkanoc, nie musimy sięgać po chemiczne barwniki. Te domowe sprawią, że pisanki zyskają głęboki i bardziej naturalny kolor.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie