Jakich kwiatów doniczkowych powinni unikać alergicy?

katarzyna_a - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Uwielbiamy je, ponieważ zdobią nasze wnętrza i oczyszczają powietrze. Jednak dla niektórych osób mogą stanowić poważne zagrożenie. O czym mowa? O kwiatach doniczkowych, które bardzo często są powodem dokuczliwej alergii. Co więcej, osoba uczulona zazwyczaj nie ma pojęcia, że przyczyną jej dolegliwości jest roślina stojąca w biurze, pokoju czy w miejscu, w którym często przebywa. Jakich roślin doniczkowych szczególnie powinni unikać alergicy? Oto pięć tych najbardziej uczulających.
1
Fikusy
Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmują fikusy. Warto wiedzieć, że to bardzo podstępne kwiaty. Mogą wywołać uczulenie nawet, gdy nie mamy z nimi bezpośredniego kontaktu. W fikusach uczula przede wszystkim ich sok. Jeśli wydzieli się na zewnątrz nawet jego odrobina, u alergika mogą pojawić się: wysypka, zaczerwienienia na skórze, swędzenie i obrzęk. Alergicy powinni zdecydowanie zrezygnować z posiadania fikusów.

Hiacynt
Kolejny często uczulający kwiat to hiacynt. To dlatego, że w jego cebulkach znajdziemy kryształki szczawianów, które mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Przebywanie osoby uczulonej w pomieszczeniu, w którym są hiacynty, może skończyć się wysypką, katarem siennym, kichaniem, poważnym podrażnieniem dróg oddechowych czy zaburzeniem oddychania.
2
Bluszcz pospolity
Okazuje się, że rośliną nieprzyjazną alergikom jest również bluszcz pospolity. Choć bluszcz pochłania z powietrza zanieczyszczenia, sam może działać szkodliwie, na przykład na organizm osoby uczulonej. To dlatego, że wytwarza w swoich ściankach substancję o nazwie falkarinol, która wywołuje reakcję alergiczną. Bluszcz pospolity może powodować obrzęk, zaczerwienienia oraz wysypkę na skórze.

Chryzantema
Alergicy powinni trzymać się również z dala od chryzantemy. Kwiat ten może wywołać zapalenie skóry (głównie na twarzy). Nie zaleca się zatem stawiania chryzantem w pomieszczeniach.
3
Kaktusy
Roślinami silnie uczulającymi są również kaktusy. Kontakt skóry z kolcami kaktusa może wywołać rozległą wysypkę na całym ciele. Rany po takim ukłuciu goją się bardzo długo, szczególnie, gdy w skórę wda się infekcja. W kontakcie z kaktusami powinien być ostrożny każdy, nie tylko osoba, która jest alergikiem.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie