kot sika na po domu

Jak karać kota?
GhostGhost - specjalista Tipy.pl

Czasami koty zdolne są do takiego zachowania, że jest ono dużym zaskoczeniem dla właściciela. Jeżeli nasze pociechy nie zachowują się tak, jakbyśmy tego oczekiwali możemy je ukarać za złe zachowanie. Jednym z głównych przyczyn naszego niezadowolenia jest nieutrzymywanie moczu, podniebne akrobację czy nadmierne drapanie mebli, tapet czy dywanów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak w delikatny sposób ukarać swojego niesfornego kotka, a przy okazji nauczyć go kilku nowych sztuczek i określonych zachowań.
1
Pamiętaj, że możesz karać swojego kotka tylko wtedy, gdy złapiesz go na gorącym uczynku. Powiedzmy, że chcesz ukarać kota za drapanie mebli. Pewnego razu przychodzisz do domu i znajdujesz nową kanapę w opłakanym stanie, jest cała podrapana. Jest za późno na to, by karać kota. Kara będzie całkowicie nieskuteczna, ponieważ kot nie będzie wiedział za co ją dostał. Zanurzanie kotu nosa w jego moczu nie jest również dobrym sposobem - Twój pupil pomyśli, że to ty jesteś zły i złośliwy. Korzystanie z jakichkolwiek kar po fakcie tylko zdezorientuje kota i może popsuć wasze wzajemne stosunki.
2
Nigdy nie bij kota - przecież nie o to chodzi. Koty nie reagują na uderzenie, a jedynie przez swoje zachowanie możesz zniechęcić swojego pupila do siebie. Po pierwsze bijąc kota możesz zrobić mu krzywdę lub narazić się na ugryzienie w samoobronie. Jeżeli Twój kot zostanie pobity bardzo szybko zacznie się ciebie bać. Metody siłowe to stare sposoby perswazji, w dzisiejszych czasach istnieje wiele innych rozwiązań i to bez konieczności zastosowania siły.
3
Kiedy chcemy ukarać naszego pupila, musimy pokazać dokładnie, co mamy na myśli, po to, aby ograniczyć lub wyeliminować niepotrzebne zachowania. Powinniśmy uświadomić kotu, co tak naprawdę jest dla nas nieprzyjemne i sprawić, by stało się tym samym dla niego. Pierwszą rzeczą, która może ci pomóc to pistolet na wodę. Jeśli złapiesz kota na drapaniu kanapy, skieruj na niego strumień wody, który zmusi go do ucieczki. Zabieg ten należy powtarzać regularnie, aż do osiągnięcia pozytywnych efektów. Należy pamiętać, że technika ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy kot nas nie widzi i nie wie, że to przez nas jest spryskiwany wodą. W innym przypadku kotek będzie drapał meble tylko pod naszą nieobecność, wiedząc, że wtedy nic mu nie grozi.
4
Jeśli chcemy wyeliminować naganne zachowanie, musimy dać naszemu kotu odskocznię, aby mógł zachowywać się jak kot. Przykładowo kot musi drapać. Karz kotka za drapanie w niedozwolonych miejscach i zapewnij mu jednocześnie miejsce, gdzie może to robić. Czasami koty mogą być troszeczkę agresywne podczas zabawy z właścicielem, ale zachowanie to wynika z ich drapieżnej natury. Dlatego koty muszą mieć odpowiednie zabawki, które mogą gonić i uczyć się na nie polować. Nie zapominaj również o wspólnej zabawie ze swoim kotem.
5
Inną metodą zapobiegania wystąpienia niepożądanego zachowania naszego kotka, jest rozmieszczenie drażniących go zapachów w miejscach, w których nie jest mile widzianym gościem. Koty nie są wielkimi fanami zapachu skórki pomarańczowej oraz wielu dostępnych na rynku domowych środków owadobójczych. Możesz również użyć dwustronnej taśmy. Koty nie lubią, gdy ich łapy kleją się do podłoża i dlatego w przyszłości będą starały się unikać miejsc z takimi pułapkami. Umieszczenie kilku plastikowych przedmiotów robiących wiele hałasu w miejscu, w którym nie życzymy sobie niespodziewanych gości, przekona Twojego kota, że skoki np. na telewizor to zły pomysł.
6
Oddawanie moczu i wypróżnianie się w różnych miejscach w domu przez naszego kota wymaga zastanowienia się, dlaczego on to robi. Jest wiele przyczyn tego zachowania np. zbyt brudna kuweta, brak sterylizacji/kastracji kota, kontakt z innymi kotami w domu, zakażenia dróg moczowych. Zachowanie to może być także spowodowane tym, że kot wyczuwa inne koty na swoim terytorium. Jeżeli sam nie potrafisz wytłumaczyć, co dolega Twojemu pupilowi, zawsze możesz zaczerpnąć porady weterynarza.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (27)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Obeznany
03.10.2019
Ja swojego oduczyłem miauczenia, wchodzenia na stół, drapania mebli. Nauczyłem schodzenia mi z drogi. Nie ma żadnych kocich fochów, że żarcie nie pasuje czy żwirek. Wszyscy są zachwyceni, jakiego mam grzecznego kota!
Miki
08.10.2018
NIEPRAWDA! oduczyłem małego kota lać po kątach, właśnie dlatego że gdy znalazłem mokre miejsce, łapałem kota, ofukałem go trochę i kilka razy umoczyłem nos w tych sikach.... 3 dni kot już robił w kuwecie.... "dobra już zrobię, gdzie on chce, bo znowu mnie będzie taplał w moczu".
Martyna
14.04.2018
Azazess współczuję twoim kotom skoro je tak wychowujesz. Gadasz głupoty z tym biciem, bo człowiek jako zwierzę bardziej rozumne wie, że żadnej istoty nie powinno się bić. To zwierzę ma 3, 5 kg w porównaniu do 80-kilogramowego mężczyzny...
Pigmanka
10.11.2017
Podłoga mojego pokoju to dywan, i gdy bawię się z moją kotką Giną, czasem mi ucieka pod łóżko i mocno zaczyna drapać dywan. Tak jakby cieszyła się że udało jej się mnie przechytrzyć, a dobrze wie że ja się pod łóżko nie zmieszczę. I wtedy jest koniec zabawy.
Monia
14.04.2016
Też mam urwisa w domu. Ma 9 miesięcy - biega jak szalona, broi, psoci, gryzie, drapie. Jak mam dość jej ataków lub coś zbroi, porządnie na nią syknę (głośniej niż ona syczy). Wtedy uspokaja się, oddala i idzie się położyć w jakimś kącie. Sposób jak na razie zawsze działa.
M
16.11.2015
Kochani Zamieszkał u nas kotek przybleda dzieciaki pokochaly go a on tez jest nam bardzo wdzięczny wieczorem kiedy spał mąż jak zawsze wynosił go na taras aby się załatwił tego wieczora tez tak było budząc ho i zachęcając do wyjścia wymachujac szyneczka uderzył go w nos kot się tak wystraszył z wielkim milczeniem wybiegł z domu i juz nie przychodzi chyba tylko raz przyszedł najadl się i ucieka dzieciaki płaczą nam też go brakuje co możemy zrobić i co zrobiliśmy źle
wera
28.09.2015
Mam taki problem z kotem że czasami sika nie do kuwety tylko w rożnych miejscach przy ścianie. Kuwetę ma sprzątaną codziennie (nawet kilka razy). Kot sika na podłogę nawet wtedy gdy w kuwecie nic nie ma. Bardzo często oczywiście załatwia się do kuwety, tylko czasami (ostatnio nagminnie) coś mu się odwidziało. co z tym zrobić ?
v
09.09.2015
Rady zawarte w artykule nie są złe, głupi jest tylko tytuł-jak karać kota. Otóż kota się nie karze, bo on nie rozumie pojęcia kary. Koty są inteligentne i z reguły potrafią się przystosowac do ustalanych przez ludzi zasad, chyba że na przeszkodzie stoi ich kocia natura. To zadaniem człowieka jest zrozumienie tej natury i zapobieganie określonym zachowaniom-jak?-przykłady są opisane w artykule. Najważniejsza sprawa, jeśli chodzi o problemy z agresywnym zachowaniem, gryzieniem, drapaniem itd-najczęściej są one skutkiem zbyt wczesnego ODERWANIA KOTA OD MATKI I RODZEŃSTWA. Kot musi miec czas na wyuczenie się określonych zachowań społecznych W ZABAWIE Z MATKĄ I RODZEŃSTWEM. Dwa miesiące-najpopularniejszy w Polsce wiek na oddawanie kota-TO O MIESIĄC ZA WCZEŚNIE! TO FORMA OKRUCIEŃSTWA. Kot może żyć 20 lat, naprawdę nie można go wziąść miesiąc starszego?Nadal będzie rozkosznym kociakiem, ale będzie miał już cenny kapitał-miesiąc więcej nauki przez zabawę, co jest zabawą, a co już boli, kiedy chować pazury itd. Ważne jest też że dopiero w trzecim miesiącu życia kociak wykształca odporność, więc zabieranie matkom dwumiesięcznych " zabaweczek" jest fatalnym pomysłem. No i jeszcze jedno-jeśli w domu nie ma żadnych innych kotów, a kot ma być niewychodzący-bierzcie dwójkę. Koci Dwupak łatwiej zaadaptuje się w nowym domu i będzie zapewniał sobie towarzystwo, kiedy domownicy rozejdą się do pracy.Będą się ze sobą bawić, wspólnie wyładowywać energię, nie będą beznadziejnie nudzić się podczas długich godzin samotności gdy domownicy pracują itd. Nie ma nic smutniejszego niż samotny kot niewychodzący zamknięty w mieszkaniu, wcześniej czy później zacznie mu odbijać( ktoś napisął w komentarzu o atakach kota), albo wpadnie w depresję. Poguglajcie o zaletach brania DWÓCH kociąt zamiast jedenego (wpiszcie np. "adopcja w dwupaku-Koci Pazur"-to taka fundacja która prócz pomagania kotom fajnie popularyzuje wiedzę o nich, o ich psychice, problemach, zarówno na linii człowiek-kot, jak i kot-drugi kot). Jeśli kot "rozrabia"-czyli rozładowuje nudę i frustrację- a jest sam sytuacja powinna się poprawić gdy dokooptujemy drugiego kota-warto poszukac w fundacjach gdzie wolontariusze dobrze poznają kocie charaktery i polecą odpowiedniego kota. Aha, obce koty nie zaprzyjaźniają się w ciągu trzech sekund-podobnie jak ludzie musza się poznać, posyczeć na siebie, nie należy się tym zrażać.Oczywiście koty trzeba wysterylizować, ale to tak samo jak w przypadku samotnych.
rannyptaszek
24.07.2015
Witam i proszę o poradę. Mieszkam w mieście i mam dwa 11-letnie sympatyczne, wykastrowane koty. Od niedawna są atakowane przez młodego kota. Co robić, by temu zapobiec?
moni
30.06.2015
a co wy na taka sytuacje: adoptowany kot: wolontariusze przekonali mnie, zeby nie brac malego kociaka, usilnie naciskali na doroslego TEGO KONKRETNEGO kota. Przez swoja glupote dalam sie przekonac, okazalo sie po fakcie ze kot byl bity! jest nieufny, ucieka, miauczy, chowa sie, boi przy kazdym gwaltownym ruchu ucieka gdzie pieprz rosnie! to sie ciagnie od marca i nie ma poprawy mimo usilnych staran! czy to jest fair wobec osoby, ktora adoptuje kota?