Jak wzmocnić zęby w naturalny sposób?

katarzyna_a - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Zdrowe i zadbane zęby to podstawa pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia. Jednak regularne wizyty u stomatologa nie wystarczą, by nasze zęby były mocne i odporne na ataki bakterii. Podstawą dbania o zdrowie zębów i całej jamy ustnej jest stosowanie odpowiedniej diety oraz ograniczenie produktów szkodliwych dla zębów. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy wzmocnić uzębienie naturalnymi metodami oraz o czym pamiętać, by nie dopadały nas choroby jamy ustnej.
1
Nabiał
Jeśli chcemy prawidłowo dbać o nasze zęby, powinniśmy uwzględnić w diecie produkty z grupy nabiału. Mleko, kefiry, jogurty i sery to bogate źródła wapnia i białka, które są budulcem zębów.

Ryby
Podobnie jest z rybami. Znajdziemy w nich białko, wapń, a także wiele innych minerałów oraz witamin. Ryby powinny być nieodłącznym składnikiem diety zarówno dzieci, jak i dorosłych. Te najzdrowsze to tuńczyk, halibut, makrela, łosoś i śledź.

Pełne ziarno
W diecie zdrowej dla zębów nie może zabraknąć również produktów pełnoziarnistych. To dlatego, że są cennym źródłem składników odżywczych. By odczuć ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie, warto uwzględnić je w trzech posiłkach każdego dnia.

Warzywa, a szczególnie...
Pozytywny wpływ na kondycję naszych zębów mają również warzywa. Powód jest taki sam, jak w przypadku produktów z pełnego ziarna - są bogactwem wartości odżywczych. Warzywa najlepiej jeść w formie surowej lub na ugotowane na parze. Mają wówczas najwięcej witamin i minerałów.
2
Herbata
Mówią, że herbata szkodzi zębom, ponieważ sprzyja ich żółknięciu. Jednak warto wiedzieć, że herbata to napój zawierający spore ilości fluoru, który przecież jest niezbędny dla zdrowia naszych zębów. Ten cenny minerał znajdziemy praktycznie w każdym rodzaju herbaty. Wystarczy pić raz dziennie kubek mocnego naparu, by wzmocnić swoje zęby.

Zioła
Kondycję naszych zębów poprawią również zioła - zarówno te świeże, jak i suszone. Warto dodawać je do potraw lub pić napary przygotowane na ich bazie.
3
Czego unikać?
Jeśli nie chcemy, by nasze zęby były narażone na ubytki i choroby, powinniśmy zrezygnować z używek oraz ograniczyć cukier, sól, spożywanie wysokokalorycznych produktów oraz picie kawy. Regularne palenie papierosów czy jedzenie nadmiernej ilości słodyczy niszczą zęby.

Profilaktyka
Podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej są również regularne wizyty u stomatologa. Od czasu do czasu warto poddać się również zabiegom fluoryzacji - aplikowania fluoru na zęby oraz skallingowi - usuwaniu kamienia nazębnego.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie