Jak pielęgnować kaktusy?

katarzyna_a - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Kaktusy to wyjątkowy rodzaj kwiatów. Należą one do rodziny sukulentów, czyli roślin, które są w stanie przetrwać w warunkach ograniczonej dostępności wody. Lubimy je głównie ze względu na ich oryginalny wygląd. Jednak wbrew temu, co powszechnie się twierdzi, kaktusy nie są roślinami łatwymi w pielęgnacji. Ich właściciel musi trochę się namęczyć, by stworzyć im warunki zbliżone do naturalnych. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować kaktusy, by były zdrowe i pięknie rosły.
1
Warto wiedzieć
Kaktusy należą do rodziny sukulentów, czyli roślin, które przystosowują się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Na całym świecie występuje obecnie około 2000 gatunków kaktusów. Pochodzą one z obszarów Ameryki, głównie z Kanady, Meksyku i Chile. Często można spotkać je również w Andach, gdyż świetnie przystosowują się do górskiego klimatu. Brak liści u kaktusów spowodował, że łatwo przystosowują się one do trudnych warunków klimatycznych. Z kolei ciernie kaktusów chronią je przed atakiem zwierząt.

Kaktusy to rośliny wymagające, wbrew temu, co powszechnie sądzi się na ich temat. Te specyficzne rośliny potrzebują troskliwej opieki oraz warunków, które będą przypominały te panujące w ich naturalnym środowisku. Podpowiadamy, jak prawidłowo je pielęgnować.
2
Podłoże
Podłoże kaktusów powinno być przede wszystkim dobrze przepuszczalne. Pamiętajmy, że naturalnie kaktusy rosną w bardzo trudnych warunkach, w których podłoże błyskawicznie nasiąka wodą, a następnie szybko wysycha. W sklepie ogrodniczym należy wybrać ziemię, która składem przypomina gleby pustynne. Doniczka kaktusa powinna być większa o około dwa centymetry od średnicy kwiatu, a w jej dnie muszą znajdować się otwory, które umożliwią swobodny wypływ wody.

Miejsce
A w jakim miejscu powinny stać kaktusy? Tam, gdzie będą miały najlepsze nasłonecznienie. Najlepszy będzie parapet południowego okna. Kaktusy powinny stać w słońcu minimum kilka godzin dziennie. Warto pamiętać, że nie wystarczy wyłącznie zapewnić im wysokiej temperatury. Potrzebne są również promienie słoneczne. Kaktusy doskonale rosną w oranżeriach i szklarniach. Można trzymać je tam w zimie, a latem wystawiać bezpośrednio na słońce. Kaktusy należy chronić przed wilgocią i deszczem.
3
Podlewanie
Według ogrodników najtrudniejsze w pielęgnacji kaktusów jest ich podlewanie. Jak zatem należy je nawadniać? Przede wszystkim bardzo oszczędnie. Ponadto, ilość wody powinna być uzależniona od pory roku oraz pogody. Warto pamiętać, by wody nie wlewać bezpośrednio do ziemi kaktusa, ale do podstawki. Kaktusy powinny być podlewane od maja do końca września. W zimie kaktusy przechodzą w stan hibernacji, dlatego nie potrzebują wody.

Nawożenie
Nie każdy kaktus wymaga nawożenia. Potrzebują je tylko te kwiaty, które rosną już trzy lata w tym samym podłożu. Należy nawozić je dwa razy w roku. Najlepiej zrobić to w okresie od czerwca do września. Warto pamiętać, by nie nawozić kaktusów zbyt obficie. Może powodować to deformację ich pędów.

Przesadzanie
Kaktusy należy przesadzać zimą. Wówczas kwiaty są w stanie spoczynku i nie narażamy ich na uszkodzenie. Podczas przesadzania należy delikatnie usunąć martwe korzenie kaktusa. Pozwoli to roślinie odżyć.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie