Jak skutecznie rzucić palenie? Siedem ważnych zasad

dominika_d - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Rzucanie nałogów to nic łatwego. Od osoby uzależnionej potrzeba silnej woli, wyrzeczeń, a także ogromnej pracy. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, jednym z najpopularniejszych nałogów jest palenie papierosów. Badania dowodzą, że w Polsce pali około 67 procent społeczeństwa. Istnieje wiele metod walki z tym nałogiem, jednak szanse na całkowite zerwanie z nim zwiększa stosowanie się do kilku ważnych zasad. Oto one.
1
Wypracuj skuteczne metody radzenia sobie ze stresem
Sięganie po papierosa w sytuacjach stresowych to klasyczne zachowanie nałogowych palaczy. Osobom palącym towarzyszy przeświadczenie, że dym papierosowy pomaga się im uspokoić. Jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Nikotyna może wzmagać rozdrażnienie i stres. Jeśli jesteś w trakcie rzucania palenia, zacznij od wypracowania metod radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Pomocne mogą okazać się joga i pilates. Zadbaj również o relaks. Przynajmniej raz w tygodniu zafunduj sobie aromatyczną kąpiel i masaż. Chęć na papierosa będzie przychodzić znacznie rzadziej.
2
Odżywiaj się zdrowo
Podczas rzucania palenia należy pamiętać również o zdrowym odżywaniu się. Produkty bogate w wartości odżywcze wzmocnią organizm i dodadzą energii do walki z nałogiem. Warto jeść dużo warzyw, owoców, a także ryb. Niezbędne będzie również picie dużej ilości wody, która pomoże oczyścić organizm z toksyn.

Unikaj miejsc i przedmiotów, które kojarzą ci się z paleniem
W walce z nałogiem palenia pomoże również unikanie miejsc oraz przedmiotów, które przypominają nam o paleniu. Warto wyrzucić z domu zapalniczki czy popielniczki, których używaliśmy w trakcie nałogu. Na dobre wyjdzie nam również omijanie szerokim łukiem sklepów, w których kupowaliśmy papierosy, a także lokali, gdzie zazwyczaj paliliśmy.

Unikaj picia alkoholu
Potwierdzono naukowo, że spożywanie alkoholu wzmaga głód nikotynowy. Osoby rzucające palenie powinny zrezygnować z picia alkoholu lub zminimalizować jego spożycie.
3
Postaraj się o wsparcie bliskich
W trakcie rzucania jakiegokolwiek nałogu niezbędne jest wsparcie bliskich. Mowa tutaj zarówno o rodzinie, jak i znajomych oraz kolegach z pracy czy ze szkoły. Powiedz im otwarcie, że starasz się zerwać z nałogiem i potrzebujesz ich oparcia oraz zrozumienia. Przekonasz się, że energia bliskich będzie dla ciebie doskonałym motywatorem.

Ćwicz regularnie
Aktywność fizyczna i ćwiczenia pomogą zmniejszyć chęć łaknienia na słodycze i poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu. Zaleca się ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Świetnie sprawdzą się jogging, pływanie, a także aerobik.

Znajdź zamiennik papierosa
Uświadom sobie, w jakich momentach nachodzi cię chęć na zapalenie papierosa. W tym czasie zrób coś, co będzie dla ciebie zdrowe i pożyteczne - na przykład przygotuj zdrowy koktajl i wypij go, zrób serię brzuszków, poczytaj książkę. Warto znaleźć zamiennik papierosów, który pomoże nam zapomnieć o nałogu.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Zaksiak
18.05.2018
Najlepsza metoda to rzucenie palenia komuś na złość. Paliłem 30 papierosów dziennie przez 20 lat. Nie palę już 10 lat i 4 miesiące. Nigdy wcześniej nie próbowałem rzucić. Decyzja spontaniczna. I skuteczna.