Jak pozbyć się kuny domowej? Sprawdzone sposoby

_paula_ - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Kuny to jedne z najbardziej uciążliwych zwierząt, które niszczą nasze domy, ogródki, a ostatnio bardzo często i samochody. Kuny z łatwością przegryzą kable samochodowe, zniszczą wycieraczki czy zdrapią lakier z samochodu. Szczególnie powinniśmy uważać na nie latem, gdyż jest ich wówczas najwięcej. Zaczynają atakować jeszcze wiosną. Jak skutecznie walczyć z kunami? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.
1
Co nieco o kunie
Kuna zarówno leśna, jak domowa, to gatunek będący pod ochroną. Występuje w całej Polsce. Kuna domowa, z którą zazwyczaj mamy problemy, zamieszkuje tereny w pobliżu zabudowań. Chętnie nawiedza nasze posesje, domy i samochody. Jak wygląda? To zwierzę o puszystym futrze i sympatycznym pyszczku. Mierzy około 50 centymetrów. Kuna domowa ma nieco krótsze łapki od kuny leśnej i dłuższą szyję. Jej futro zazwyczaj ma kolor szaro-brązowy. Kuna, choć może sprawiać wrażenie miłego zwierzątka, jest w stanie narobić sporo szkód w naszym ogrodzie i domu. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy ją wypłoszyć.
2
Siatka
Gęsta i mocna siatka pozwoli nam zabezpieczyć wejścia do miejsc, w których kuny szczególnie lubią się zadomawiać. Mowa między innymi o strychu, piwnicy czy garażu. Należy załatać nią wszelkie dziury, którymi zwierzęta mogły wchodzić, a także zabezpieczyć główne wejścia. Siatkę możemy rozłożyć również wzdłuż ogrodzenia i załatać nią dziury.

Żywiołowne pułapki
Tak zwane żywiołowne pułapki to jedna z najskuteczniejszych metod łapania kun. Gdy zwierzę w nią wpadnie, wywozi się go do lasu, z dala od domu, by nie miało okazji do niego powrócić. Warto pamiętać jedynie, by ani sprzętu, ani przynęty nie dotykać gołymi rękami. Kuny to bardzo bystre zwierzęta, które, gdy wyczują zapach człowieka, mogą w ogóle nie podejść do pułapki. Jak zatem skutecznie zwabić do niej kunę? Zwierzęta te uwielbiają jajka oraz kanapki z miodem, dlatego warto je położyć w klatce.

Odstraszacze dźwiękowe
Ostatnio bardzo popularne są odstraszacze dźwiękowe. Wydają głośny sygnał, gdy zwierzę zbliża się do czujnika. Dostaniemy je w dobrze zaopatrzonych sklepach przemysłowych oraz tych z artykułami domowymi. Warto pamiętać jednak, że, jeśli kuna zdążyła się już u nas zadomowić, odstraszacz może nie spełnić swojej roli.
3
Odstraszacze zapachowe
Na rynku znajdziemy również inne odstraszacze kun, na przykład w areozolu. Można nimi spryskać wycieraczki lub trawnik w miejscu, w którym kuny wyrządzają najwięcej szkód.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (22)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Kuna Stop
30.10.2019
Najlepsze rozwiązanie
roman
27.09.2019
przeciw kunom najlepsze jest światło - reflektorek z czujnikiem ruchu. Kuna takie światło uważa za intruza .Ja powiesiłem fotowoltaiczny reflektorek za około 50 zł na balkonie, tam gdzie kuna przebiega . Kuna wskakiwała, światło się zapalało.
Marysia
15.12.2018
Mam kunę na poddaszu! W sklepie proponują mi pastucha na kuny. Proszę o radę, czy jest to skuteczne rozwiązanie? Czy lepiej kupić pułapkę?
mola
01.10.2018
Na kunę na poddaszu najlepszy pastuch na kuny. Można też spróbować ją odłowić pułapką i wywieźć.
nickname
17.05.2018
Jedynie kupa dużego drapieżnika jest w stanie wystraszyć kunę. Bez ściemy, hajda do zoo po pamiątki po tygrysach czy lwach.
pozerppp
16.05.2018
Biedne kuny
Wiechu
16.05.2018
Wypróbowałem wszystkie metody i żadna nie była na 100 % skuteczna. Nie dajcie się naciągać na żywołapki. Miałem tam jajko, mięso itp.i nic. Złapałem oczywiście raz jeża, a innym razem kota sąsiada.
mg
16.05.2018
Miałem kuny w skarpie dwa lata, żadnych szkód oprócz szalonych zabaw małych kunek na ogrodzie, a zaleta taka ze koty odstraszają i sierściuchy trzymaja się z daleka.
Kris.
16.05.2018
Najlepszym sposobem na kunę domową jest psia sierść przymocowana do kabli lepcem lub izolacją, zapach psa skutecznie je odstrasza
Jacek
16.05.2018
Kuna to wielkie zwierzę, ale bardziej niebezpieczne są łasice. Ostatnio zagnieździły się pod ociepleniem maski samochodowej. Zrobiły sobie gniazdo, legowisko. Jak to mówią w ostatniej chwili zauważyłem małą kune wybiegającą spod samochodu, otwieram klapę silnika i co widzę - legowisko.