Co szkodzi naszemu żołądkowi?

_paula_ - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Coraz więcej osób cierpi z powodu dolegliwości związanych z żołądkiem. Co więcej, choroba wrzodowa dotyka coraz młodszych ludzi. Przyczyny? Niezdrowy styl życia, a w szczególności nieodpowiednie odżywianie się. I choć zdrowe odżywianie jest w modzie od kilku lat, nasza świadomość na ten temat jest ciągle niewielka. Podpowiadamy, jakie popularne produkty szczególnie szkodzą naszemu żołądkowi.
1
Alkohol
Wysokoprocentowe trunki nie służą nie tylko naszej wątrobie, ale i żołądkowi. To dlatego, że po kontakcie z alkoholem musi wytworzyć on znacznie więcej kwasu niż zazwyczaj. Alkohol podrażnia śluzówkę żołądka, co kończy się silnym bólem i wymiotami. Jeżeli spożywamy go w niewielkich ilościach i sporadycznie, problemy z żołądkiem nie powinny nam dokuczać. Nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawiać się, gdy alkohol pijemy regularnie i w pokaźnych ilościach. Żołądek źle reaguje także na dym papierosowy.

Leki przeciwbólowe
Pomagają szybko uśmierzyć ból i są ogólnodostępne. Leki przeciwbólowe od czasu do czasu zażywa każdy z nas. Jednak dostarczanie ich do organizmu regularnie może zaszkodzić naszemu żołądkowi. Niestety, jak pokazują badania CBOS, około 17 procent społeczeństwa nie przestrzega zalecanej dawki leków. Efekt? Bóle żołądka i wrzody. Warto wiedzieć, że w przypadku przedawkowania leków przeciwbólowych może dojść nawet do krwawienia przewodu pokarmowego. Zazwyczaj dotyczy to silnych środków przeciwzapalnych. Pamiętajmy zatem, by zażywać środki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami na ulotce lub sugestiami lekarza.
2
Wysokoprzetworzone produkty
Niebezpieczne dla naszego żołądka są również produkty wysokoprzetworzone. Znajdziemy w nich niewiele składników odżywczych, a za to sporo substancji konserwujących i chemicznych dodatków, które zwyczajnie niszczą ścianki żołądka. Do grupy takich produktów zaliczamy głównie jedzenie typu fast-food, chipsy, pakowane wędliny czy mrożoną żywność. Oczywiście, gdy jemy je sporadycznie, nie powinniśmy martwić się o negatywne skutki. Problemy mogą pojawić się w przypadku regularnego ich spożycia.
3
Stres
Wrogiem naszego żołądka jest również stres, a raczej jego nagromadzenie. Czynnik ten może powodować chorobę wrzodową, a także wywołać coraz bardziej popularną dolegliwość, jaką jest zespół jelita nadwrażliwego. Gdy się denerwujemy, nasz żołądek wydziela dużo więcej kwasu żołądkowego i podrażnia śluzówkę. By uniknąć tych skutków, należy wypracować w sobie metody walki z tą destrukcyjną emocją. Pomocna może okazać się joga, pilates lub medytacja. Niektóre osoby w sytuacjach stresujących liczą również w myślach.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Renata
01.06.2018
Według mnie największe szkody wyrządza niezdrowe niejedzenie. Coraz więcej osób zamiast trzymać dietę, stawia na fast foody, które prowadzą do nadwagi. Sama kiedyś tak robiłam, ale w czas się opamiętałam i zaczęłam regularnie ćwiczyć, żeby podkręcić metabolizm.