Jak poprawić jakość snu?

_paula_ - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Wydajny sen to podstawa naszego dobrego samopoczucia. Każdy, kto choć raz w życiu się nie wyspał, wie, że trudno wówczas sprawnie funkcjonować. Gdy jesteśmy niewyspani, nasz mózg nie pracuje prawidłowo. Jak zapewnić organizmowi spokojny sen, a sobie dobre samopoczucie na kolejny dzień? Podpowiadamy, o czym pamiętać.
1
Szklanka wody przed snem
Szklanka wody przed snem ułatwia zasypianie i jest to udowodnione naukowo. Nawodniony organizm znacznie łatwiej przechodzi w stan spoczynku. Ponadto, picie wody przed snem zapobiega wysuszaniu się błon śluzowych i usprawnia proces termoregulacji ciała. Szklanka wody przed snem codziennie to gwarancja solidnego wypoczynku. Z kolei w dzień powinniśmy wypijać przynajmniej dziewięć szklanek wody.

Lekka kolacja
Przed snem nie zaleca się jeść tłusto i ciężko. Taka kolacja nie przyniesie nic dobrego naszemu organizmowi, a wręcz przeciwnie. Nabawimy się wzdęć, a nasze jelita będą długo pracować aż strawią taki posiłek. Efekt? Trudności ze snem i uczucie niewyspania rano. Na kolację warto jeść lekko. Unikniemy odkładania się niepotrzebnych kilogramów i zapewnimy sobie długi i wydajny sen.
2
Odpowiedni materac
Nasz sen nie będzie wydajny, gdy nie zapewnimy sobie odpowiedniego podłoża do spania, czyli materaca. Dla naszego kręgosłupa najlepszy będzie materac twardy. Właściwe podparcie dla kręgosłupa to gwarancja zdrowego snu. Przy zakupie materaca warto skonsultować się z doradcą, który pomoże dobrać ten idealny dla nas i naszych potrzeb.

Napary ziołowe
Przed snem warto pić również napary ziołowe, które zmniejszają napięcie i ułatwiają zasypianie. W efekcie nasz sen jest znacznie bardziej wydajny, a my czujemy się superwypoczęci na drugi dzień. Zioła warte polecenia to: melisa, arcydzięgiel, berberys czy chmiel. Każde z nich doskonale koi nerwy i poprawia samopoczucie.

Sen przed 24.
Udowodniono, że zasypianie przed godziną 24. zapewnia organizmowi bardziej wydajny sen. Właśnie wtedy powinniśmy kłaść się do łóżka. Przed spaniem warto poczytać książkę lub posłuchać ulubionej muzyki. Ułatwi nam to zaśnięcie.
3
Zmniejsz poziom stresu
Powszechnie wiadomo, że stres nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie. Stajemy się wówczas kłębkiem nerwów i trudno cokolwiek nam zaplanować. Jeśli nauczymy sobie z nim radzić lub przestaniemy przywiązywać do niego wagę, wszystko nagle stanie się prostsze i piękniejsze. Znacznie łatwiej będzie nam wtedy zasnąć, a nasz sen stanie się bardziej wydajny.

Joga i sport
Nie zapominajmy również o aktywności fizycznej. Trening pomoże nam zmęczyć organizm dzięki czemu będzie pracował on znacznie sprawniej. Doskonale sprawdzi się joga, która nie tylko pomaga się wyciszyć, ale także świetnie wpływa na kondycję fizyczną.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Gene Dowbrey
19.07.2018
Prawda, te napary działają jak środek nasenny. Polecam też dostępną w marketach herbatę miętową z czerwonym pieprzem. Zasypiam od razu!
Donia
19.07.2018
Bardzo mądra i odkrywcza rada. Genialna.
margo
19.07.2018
I co z tego, że się nawodnię i dobrze zasnę jak zaraz obudzi mnie pełny pęcherz. I procedurę zasypiania trzeba będzie zacząć od nowa.