gorączka u dziecka

Jak zwalczyć gorączkę domowymi sposobami?

naturalnienaturalnie - specjalista Tipy.pl
gorączka u dziecka
1 z 11
Gorączka to podwyższenie temperatury ciała. Występuje ona, gdy nasz organizm stara się zwalczyć infekcję wywołaną przez bakterie. Jest to reakcja naturalna. Nasz układ immunologiczny automatycznie podwyższa temperaturę naszego ciała, ponieważ bakterie wywołujące choroby nie potrafią przetrwać w wysokich temperaturach. Dlatego też niska gorączka może być dobra dla naszego zdrowia. Jednak gdy temperatura jest zbyt wysoka, mogą pojawić się problemy.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Przewiewne ubrania
* Chłodne okłady
* Chłodna kąpiel
* Czas na pielęgnowanie pacjenta

1
gorączka u dziecka - krok 1
Wysoka gorączka, szczególnie u dzieci, może być bardzo niepokojąca. Istnieje jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, by obniżyć i zwalczyć zbyt wysoką gorączkę. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci nauczyć się, jak radzić sobie ze zbyt wysoka temperaturą wykorzystując naturalne metody.
2
gorączka u dziecka - krok 2
Nie panikuj!

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. W większości przypadków, zarówno u dorosłych jak i u dzieci, wystąpienie gorączki oznacza, że nasz organizm robi to, co powinien – broni się przed infekcją. Jeśli zaczniesz panikować, dziecko z pewnością to zauważy. Panika w tej sytuacji nie pomoże i z pewnością nie przyczyni się do obniżenia gorączki. Spróbuj zachować spokój i natychmiast zadzwoń do lekarza rodzinnego lub na pogotowie. Jeśli gorączka jest zbyt wysoka, będzie to konieczne. Zanim jednak skorzystasz z porady lekarza, możesz spróbować obniżyć gorączkę domowymi sposobami.

3
gorączka u dziecka - krok 3
Dotyk

Dotyk jest bardzo ważny. Zacznij wierzyć w to, że nasz układ odpornościowy jest zdolny do walki z wszelkimi infekcjami. Przytul, obejmij i łagodnie masuj chorą osobę, tak często jak tylko dasz radę. Bliskość rodziców lub innych, bliskich osób jest szczególnie ważna dla dzieci, może bowiem zdziałać cuda. Nie zapominaj, że psychika odgrywa ogromną rolę w leczeniu chorób. Jeśli będziesz pocieszać, często przytulać i dotykać swoje dziecko, z pewnością poczuje się ono kochane i bezpieczne. Pomoże to zapewnić spokój, którego organizm potrzebuje, by szybciej zwalczyć infekcję.

4
gorączka u dziecka - krok 4
Dużo płynów

Podczas gorączki staraj się podawać pacjentowi jak najmniej stałych pokarmów. W zamian za to chora osoba powinna pić znaczne ilości zdrowych napojów. Najlepsza będzie woda lub 100% sok owocowy bez dodatku cukru. Unikaj podawania mocno słodzonych napojów i soków na bazie koncentratów. Odpowiednie spożycie płynów zapobiega odwodnieniu organizmu, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wówczas nie obejdzie się bez pomocy specjalisty.

5
gorączka u dziecka - krok 5
Komfort pacjenta

Użyj przewiewnych i luźnych ubrań oraz koców. Zrób wszystko, by twój podopieczny czuł się jak najlepiej. Nie ważne czy jest on w łóżku czy w wannie, zadbaj o to, by nie było mu zbyt gorąco ani też zbyt zimno. Staraj się, by pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo.

6
gorączka u dziecka - krok 6
Okłady z lodu lub zimnej wody

Lód należy owinąć w czystą ściereczkę lub worek foliowy. Nie wolno przykładać lodu bezpośrednio do skóry. Okłady z lodu lub zimnej wody przykładamy do czoła, na skronie, potylicę jak również do pachwin, pod kolana oraz na szyję.

7
gorączka u dziecka - krok 7
Chłodne kąpiele

Temperatura wody powinna być o około 2 stopnie Celsjusza niższa, niż temperatura ciała, jeśli mamy do czynienia z gorączką występującą u osoby dorosłej. Jeśli gorączkę ma dziecko, wówczas temperatura wody powinna być niższa o 0,5 stopnia od temperatury ciała. Chłodniejsze kąpiele mogą tylko pogorszyć stan chorego.

8
gorączka u dziecka - krok 8
Okłady z plasterków surowego ziemniaka lub cebuli

Wypróbuj stare domowe sposoby na obniżenie gorączki. Umieść plasterki cebuli lub ziemniaka na rozpalonym czole. Jeśli opiekujesz się małym dzieckiem i starasz się uniknąć wizyty u lekarza, skorzystaj właśnie z tego sposobu. Możesz również plasterki cebuli lub ziemniaka nałożyć na stopy, zabandażować i założyć skarpetki.

9
gorączka u dziecka - krok 9
Herbata lipowa z sokiem malinowym i cytryną

Wypróbuj herbatę lipową z sokiem malinowym. Herbatkę lipową lub kwiaty lipy parz przez 15 minut, po czym odcedź, dodaj łyżkę soku malinowego i soku z cytryny. Herbatę taką pij 3-4 razy dziennie.

10
gorączka u dziecka - krok 10
Daj gorączce kilka dni, aby spełniła swoje zadanie. Zwróć jednak szczególną uwagę na to, czy twój podopieczny nie jest odwodniony i czy nie ma halucynacji. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, konieczna będzie pomoc specjalisty. Pamiętaj jednak, że najważniejszym czynnikiem, który prowadzi do obniżenia gorączki, jest unikniecie paniki. Zatem zachowaj spokój.
?

Wskazówki
* W żadnym wypadku nie wpadaj w panikę.
* Zanim zwrócisz się o pomoc do lekarza, zaufaj własnej intuicji i zacznij działać.
* Jeśli pacjent ma omamy lub halucynacje, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
* Jeśli gorączka się utrzymuje, idź do apteki po środki na gorączkę dla dzieci w formie czopków lub syropu. Farmaceuta z pewnością pomoże ci w wyborze.

Strona 1 z 11

Powiązane porady

Ból gardła
zapalenie ucha, zapalenie ucha środkowego, zapalenie ucha leczenie
przeziębienie

Podobne porady

Komentarze (6)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

J.
25.07.2016
herbata z ogórecznika. Poczytaj o nim jesli masz wątpliwości. J
Bu
26.01.2016
Herbata z sokiem malinowy jest najlepszym sposobem.
patka
26.12.2015
Jakie domowe sposoby sa najlepsze na goraczke u 3 letniego dziecka .
daria16rog
04.03.2013
Ważne rady jednak teraz te choroby są tak nie bezpieczne, że ciężko jest zbić nimi gorączkę. Nawet czopkami miałam ostatnio problem zbić dziecku gorączkę.
Minkaa14
05.02.2013
Wszystkie te sposoby są radykalne. Ale warto po nie sięgać gdy w domu nie ma tabletki lub nie chcemy się uzależniać. Ostatnim razem jak miałam gorączkę to mama mi kazała dużo pić. Miałam no sobie wtedy tylko koszule nocna i bieliznę. I faktycznie te domowe sposoby naprawdę . Pozdrawiam.
zdzihu
28.12.2010
ale jaja