Jak radzić sobie z mrówkami w domu? Sprawdzone metody

monika_w - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Mrówki to jedne z najczęstszych owadów, które nawiedzają nasze domy. Jeśli jest ich kilka, łatwo sobie z nimi poradzić. Sytuacja przedstawia się znacznie gorzej, gdy mrówki uwiją sobie w naszym domu gniazdo. Co wtedy? Oprócz specjalistycznych środków warto zastosować domowe metody, które pomogą uzyskać upragniony efekt, czyli pozbyć się mrówek.
1
W naszych domach mogą pojawić się różne rodzaje mrówek. Zazwyczaj są to mrówki faraonki, gmachówki, rudnice i amazonki. Czas rozprawienia się z tymi owadami uzależniony jest od ilości mrówek, jaka znajduje się w naszym mieszkaniu. Dlaczego mrówki są niebezpieczne? Oto szkody, jakie mogą wyrządzić:

* niszczą drewniane elementy budynków, ponieważ tworzą w nich gniazda;
* niszczą i zanieczyszczają żywność;
* wysuszają ziemię, budując w niej gniazda i drążąc korytarze;
* niszczą rośliny i ich korzenie;
* uszkadzają drzewa, budując w nich gniazda.

To chyba wystarczające powody, by przegonić mrówki z naszych domów i ogrodów. Oto metody, które mogą pomóc je odstraszyć.
2
Ocet
Oprócz właściwości antybakteryjnych i czyszczących ocet wykazuje również działanie odstraszające owady. Wystarczy posmarować octem miejsca, w których były mrówki. Intensywny zapach octu skutecznie odgoni owady i sprawi, że nie będą się w nich ponownie pojawiać.

Mleko wapienne
Jeśli nasz dom zaatakowały mrówki, warto spryskać ściany oraz miejsca, z których wychodzą mrówki, mlekiem wapiennym. Zapobiegnie ono ponownemu wychodzeniu mrówek.

Pieprz, sól i cynamon
W miejscach, w których najczęściej przechadzały się mrówki, należy rozsypać mieszankę przygotowaną z soli, pieprzu i cynamonu. Takie zestawienie z pewnością odstraszy mrówki.
3
Siekana pietruszka i pieprz ziołowy
Odstraszająco na mrówki podziała również połączenie siekanej pietruszki oraz pieprzu ziołowego. Mrówki nie lubią ich aromatu. Z pewnością będą się pojawiać rzadziej w miejscach, w których rozsypaliśmy mieszankę.

Świeże zioła
Mrówki zdecydowanie nie przepadają za zapachem świeżych ziół, dlatego na ich trasach możemy porozrzucać świeżą bazylię, oregano czy inne aromatyczne zioła.

Woda i płyn do naczyń
Jeśli chcemy rozprawić się z mrówkami, pomocna może okazać się mieszanka z wody i płynu na naczyń. Do jednego litra wody wystarczy wlać kilka kropel płynu do naczyń, a powstałą mieszanką wymyć miejsca, w których pojawiają się mrówki.

Warto chronić żywność przed mrówkami
By chronić żywność przed atakami mrówek, warto zapakować ją do szczelnych pojemników. Mowa szczególnie o produktach, które znajdują się poza lodówką.

Pamiętajmy, że domowe metody sprawdzają się w sytuacji, gdy mrówek jest niewiele. Jeśli owady te poważnie zaatakowały nasz dom, konieczne będzie użycie chemicznych środków. Ich działanie można wzmocnić właśnie domowymi metodami.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie