Co wolno, a czego nie wolno w ciąży? Prawdy i mity

_paula_ - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Ciąża to temat rzeka, wokół którego przez wiele lat narosło już sporo mitów. Co wolno, a co jest definitywnie niewskazane w ciąży? To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która nosi dziecko w swoim łonie. My przedstawiamy prawdy i mity na temat tego, co może robić kobieta w ciąży, a jakich czynności powinna definitywnie unikać.
1
Kąpiel w wannie
Według jednego z ciążowych przesądów kobiety w ciąży nie powinny kąpać się w wannie, ponieważ grozi to poronieniem. Nic z tych rzeczy. Relaksacyjne kąpiele są jak najbardziej wskazane kobietom w ciąży. Jedyne, o czym należy pamiętać, to temperatura wody. Nie powinna ona przekraczać 36 stopni Celsjusza.

Ciąża a basen
Wiele mówi się o chodzeniu na basen w trakcie ciąży. Niektórzy są za, inni przeciwko. Prawdą jest jednak, że na basenie okolice intymne kobiety narażone są na infekcje bakteryjne, dlatego w okresie ciąży powinno się unikać przebywania na terenie kąpielisk, w których jest dużo osób. Im więcej ludzi na basenie, tym więcej bakterii. Lepiej wybrać małe baseny, rzadziej odwiedzane, ale jednocześnie zadbane lub poczekać z wizytą na pływalni do rozwiązania.

Stosowanie leków w ciąży
A jak ma się sprawa przyjmowania leków w ciąży? Ich stosowanie bez konsultacji z lekarzem jest zabronione. Tylko specjalista może zdecydować, jakie leki może zażywać kobieta w trakcie ciąży. Podobnie jest w kwestii wykonywania różnego rodzaju badań. Szczególnie niebezpieczne mogą być badania rentgenowskie.
2
Farbowanie włosów
Jeden z najpopularniejszych ciążowych mitów mówi, że w ciąży nie powinno się farbować włosów, ponieważ substancje zawarte w farbie mogą zaszkodzić dziecku. Na potwierdzenie takiej tezy nie ma żadnych dowodów. Farba nie przenika do krwi. W takim wypadku jej składniki mogłyby wpłynąć na płód. Kobiety w ciąży mogą ją stosować bez obaw. Można również stosować farby ekologiczne, które nie powinny zawierać żadnych chemicznych składników lub poczekać z farbowaniem włosów do drugiego trymestru ciąży.

Szczepienie na grypę w ciąży
Kolejny popularny ciążowy zabobon mówi, by kobiety w ciąży nie szczepiły się na grypę, ponieważ właśnie wtedy na nią zachorują. Prawda jest taka, że kobiety w ciąży powinny zaszczepić się na grypę. Kiedy? Najlepiej od drugiego trymestru. Szczepionka nie może wywołać choroby, ponieważ zawiera martwe wirusy, które nie zrobią organizmowi krzywdy. Z kolei grypa już tak. U kobiet w ciąży może wywołać poronienie lub obumarcie płodu. Warto pamiętać, by przed szczepieniem skonsultować się z lekarzem.

Dźwiganie w ciąży
Podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz praca fizyczna są niewskazane w ciąży. Dźwiganie w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia, dlatego należy tego definitywnie unikać.
3
Zabawa ze zwierzętami
A co z zabawą ze zwierzętami? Często słyszymy, że kobiety w ciąży nie powinny bawić się z psami czy kotami, ponieważ mogą zarazić się odzwierzęcymi chorobami. Jest w tym garść prawdy, ale tylko w przypadku zabawy ze zwierzętami bezpańskimi. Jeśli nasz pupil jest czysty, zadbany i zdrowy, śmiało możemy się z nim bawić. Warto pamiętać jedynie, by dokładnie umyć ręce po zabawie ze zwierzątkiem.

Zabiegi kosmetyczne z użyciem aparatur
Pozostaje również kwestia zabiegów kosmetycznych. Jakie można stosować, a których lepiej unikać? Już tłumaczymy. Nieinwazyjne zabiegi kosmetyczne, czyli menicure, pedicure, a także wszelkie zabiegi z użyciem kosmetyków, tradycyjne masaże, kobieta w ciąży może stosować. To, czego powinny unikać to zabiegi z użyciem aparatur, na przykład emitujących ultradźwięki czy fale radiowe. Zabronione jest również poddawanie się zabiegom medycyny estetycznej.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

basia
15.08.2018
Czy aby na pewno farba nałożona na włosy nie ma kontaktu ze skórą? Skóra jest największym narządem przez który oddycha, wydala ale i wchłania (patrz magnez). Nieodpowiedzialnym jest taki zwrot, bo jest nieprawdziwy. A ktoś może nabawić się kłopotów