świnka morska

Jak opiekować się świnką morską?
IlonaIlona - specjalista Tipy.pl

Świnka morska może być doskonałym zwierzakiem domowym dla małych dzieci. Zwierzątka te wymagają niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym są na ogół łagodne, rzadko gryzą i są bardzo towarzyskie. Świnka morska szybko przyzwyczai się do ciebie i twoich dzieci. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak dbać o to małe zwierzątko.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Klatka
* Ściółka
* Żywność dla świnki morskiej
* Siano
* Poidełko
* Miska na jedzenie
* Drewniane zabawki

1
Zdecyduj się na zakup odpowiedniego pomieszczenia dla świnki morskiej. Obudowa klatki może nieco różnić się od spodu. Podłoga powinna być wykonana z solidnego materiału. Klatka powinna być również wyposażona w miejsce, gdzie nasza świnka mogła by się schować (plastikowy domek).
2
Wybierz miejsce w domu, w którym będzie ustawiona klatka ze świnką morską. Musi być umieszczona z dala od kaloryferów, bezpośredniego działania promieni słonecznych i innych nagłych zmian temperatury. Świnka morska nie wymaga żadnych specjalnych warunków, takich jak dodatkowe ogrzanie czy oświetlenie.
3
Wypełnij klatkę mieszanką specjalnych trocin. Ich wymiana powinna odbywać się raz na tydzień. Podłoże z trocin działa bardzo dobrze na świnki morskie i pozwala im na szybką adaptację w klatce.
4
Świnkę morską powinieneś karmić specjalnymi mieszankami ziaren dostępnymi w sklepach zoologicznych i przeznaczonymi właśnie do tego celu. Istnieje ogromny wybór tego typu pokarmów – wypróbuj więc kilka z nich i wybierz tę, która okaże się największym przysmakiem dla twojej świnki. Przez cały czas podawaj zwierzątku siano a od czasu do czasu nawet w owoce i warzywa.
5
Nie stosuj żadnych miseczek na wodę, gdyż łatwo można je przewrócić. Zaopatrz swoją klatkę w specjalne poidełko. Urządzenie podwieszane jest do wierzchniej części klatki i składa się z pojemnika i specjalnej rureczki. Dzięki temu Twoja świnka morska będzie miała zawsze dostęp do świeżej i czystej wody, a ty unikniesz bałaganu w klatce.
6
Zapewnij swojej śwince miejsce w klatce, gdzie będzie mogła się ukryć i poczuć bezpiecznie. Wyposaż klatkę w domek, podesty i małe budyneczki dla świnek morskich. Nie zapomnij także o specjalnych zabawkach do żucia i gryzienia wykonanych z drewna. Pamiętaj, że gryzoniom siekacze rosną całe życie, dlatego zabawki te powinny być wymieniane regularnie.
?

Wskazówki
* Świnki morskie żyją od 4- 7 lat. Kupując świnkę musisz wiedzieć, że podejmujesz się zobowiązania na długie lata.
* Świnki morskie to bardzo towarzyskie zwierzątka. Rozważ także zakup dwóch świnek, by mogły razem współdziałać. Zapewni im to dłuższe i szczęśliwsze życie.
* Upewnij się, że żywność, którą kupujesz jest bogata w witaminę C. Zapobiega ona występowaniu takich chorób jak szkorbut. Jest to częsta choroba występująca u świnek morskich.
* Nie pozwalaj dzieciom poniżej dziewiątego roku życia, by podnosiły i wyciągały żywe zwierzątka z klatki.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (13)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Waldemar
07.07.2020
Co to jest "świnka morska"? Nie ma czegoś takiego. Jest świnka pospolita i jest to ryba słodkowodna. Ssak, który jest tu opisywany, To kawia domowa i to jest obowiązująca nazwa.
Paluch
03.03.2020
Bardzo fajne zastosuję się do tego regulaminu.
Świnka morska ♥️
04.02.2020
Świnki nie powinny jeść ziaren! To im szkodzi! Karmy w zoologach są okropne. Domek plastikowy? Świnka będzie go obgryzać. Lepszy drewniany, który nawet zjedzony nie zaszkodzi.
radekkk
17.03.2019
Mam chomika, ale mam tez świnkę morską
wikimała
09.03.2017
Jak świnkę morską można oswoić
Castielincho
11.10.2016
Oj autorze, autorze, będy widzę, widzę! ''Świnka morska może być doskonałym zwierzakiem domowym dla małych dzieci'' Błąd i błąd, i jeszcze raz błąd! Świnki posiadają kruche kości, niektóre (peruwianki, rozetki, mieszane) świnki mają długie futerko, a dzieciuch będzie ciągnąć futerko, i przysporzy śwince niewyobrażalny ból (skóra jest 9 razy bardziej unerwiona, chodź gruba) ''gdzie nasza świnka mogła by się schować (plastikowy domek).'' Domek? Na pewno, ale nie plastikowy. Świnka plastikowy domek będzie zajadać ze smakiem, więc jeśli się zadławi kawałkiem - przejdzie za tęczowy most. ''Wypełnij klatkę mieszanką specjalnych trocin. Ich wymiana powinna odbywać się raz na tydzień. Podłoże z trocin działa bardzo dobrze na świnki morskie i pozwala im na szybką adaptację w klatce.'' Trociny - Nigdy! Pylą się, a pył powoduję zatkanie dróg oddechowych, zapalenie siatkówki oka, a zapachowe, np. Jabłkowe prowadzą czasami do krwotoków z nosa. Raz na trzy dni trociny, co tydzień wymienia się granulat/pellet
''Świnka morska nie wymaga żadnych specjalnych warunków, takich jak dodatkowe ogrzanie czy oświetlenie.'' Świnka w zimie i w jesieni potrzebuję ogrzania, zwierzątka te mają słabą odporność, co prowadzi najpierw do kataru - potem do zapalenia płuc które jest w 90% śmiertelne dla naszych milusińskich.
dark lady
20.07.2016
Ja mam świnkę morską która się mnie boi jak mam ją oswoić
el
04.05.2016
To nie prawda świnki morskie nie nadają się dla małych dzieci. Nie mogą jeść ziarenek !!świnki lepiej trzymać na pellecie a na to położyć matę łazienkową 'niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych " i co to oznacza? I tak dziecko śwince nie obetnie pazurków. Co? Proces oswajania koże się ciągnąć do 3 miesięcy!!
wojtas
13.04.2016
Super porady
topielica
21.09.2013
Moja świnka jest całkowicie wolna ma swobodę domek z kartonu i w zasadzie chodzi sobie niedaleko niego jeśli chce, żadnej zamkniętej klatki ,specjalny pojemnik gdzie jada ma tam mnóstwo sianka oczywiście w okresie letnim karmię ją mleczem ,sałatą,kapustą uwielbia ogórki i cukinie w sumie wszystkie roślinki jakie przynosi nam okres letni.Owoce również od jabłek po arbuzy i banany.