Tutaj jesteś: Zwierzęta > Gady, Gryzonie i Małe Zwierzęta Domowe > Świnki Morskie > Jak opiekować się świnką morską?

Jak opiekować się świnką morską?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4.8/5 (228 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Świnka morska może być doskonałym zwierzakiem domowym dla małych dzieci. Zwierzątka te wymagają niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym są na ogół łagodne, rzadko gryzą i są bardzo towarzyskie. Świnka morska szybko przyzwyczai się do ciebie i twoich dzieci. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak dbać o to małe zwierzątko.
Rzeczy, których potrzebujesz:
Klatka, Ściółka, Żywność dla świnki morskiej, Siano, Poidełko, Miska na jedzenie, Drewniane zabawki
1
Zdecyduj się na zakup odpowiedniego pomieszczenia dla świnki morskiej. Obudowa klatki może nieco różnić się od spodu. Podłoga powinna być wykonana z solidnego materiału. Klatka powinna być również wyposażona w miejsce, gdzie nasza świnka mogła by się schować (plastikowy domek).
2
Wybierz miejsce w domu, w którym będzie ustawiona klatka ze świnką morską. Musi być umieszczona z dala od kaloryferów, bezpośredniego działania promieni słonecznych i innych nagłych zmian temperatury. Świnka morska nie wymaga żadnych specjalnych warunków, takich jak dodatkowe ogrzanie czy oświetlenie.
3
Wypełnij klatkę mieszanką specjalnych trocin. Ich wymiana powinna odbywać się raz na tydzień. Podłoże z trocin działa bardzo dobrze na świnki morskie i pozwala im na szybką adaptację w klatce.
4
Świnkę morską powinieneś karmić specjalnymi mieszankami ziaren dostępnymi w sklepach zoologicznych i przeznaczonymi właśnie do tego celu. Istnieje ogromny wybór tego typu pokarmów – wypróbuj więc kilka z nich i wybierz tę, która okaże się największym przysmakiem dla twojej świnki. Przez cały czas podawaj zwierzątku siano a od czasu do czasu nawet w owoce i warzywa.
Jak karmić chomika?
Jak oswoić chomika?
Jak karmić jeża?
Jak obcinać paznokcie śwince morskiej?
Wskazówki
  • Świnki morskie żyją od 4- 7 lat. Kupując świnkę musisz wiedzieć, że podejmujesz się zobowiązania na długie lata.
  • Świnki morskie to bardzo towarzyskie zwierzątka. Rozważ także zakup dwóch świnek, by mogły razem współdziałać. Zapewni im to dłuższe i szczęśliwsze życie.
  • Upewnij się, że żywność, którą kupujesz jest bogata w witaminę C. Zapobiega ona występowaniu takich chorób jak szkorbut. Jest to częsta choroba występująca u świnek morskich.
  • Nie pozwalaj dzieciom poniżej dziewiątego roku życia, by podnosiły i wyciągały żywe zwierzątka z klatki.
5
Nie stosuj żadnych miseczek na wodę, gdyż łatwo można je przewrócić. Zaopatrz swoją klatkę w specjalne poidełko. Urządzenie podwieszane jest do wierzchniej części klatki i składa się z pojemnika i specjalnej rureczki. Dzięki temu Twoja świnka morska będzie miała zawsze dostęp do świeżej i czystej wody, a ty unikniesz bałaganu w klatce.
6
Zapewnij swojej śwince miejsce w klatce, gdzie będzie mogła się ukryć i poczuć bezpiecznie. Wyposaż klatkę w domek, podesty i małe budyneczki dla świnek morskich. Nie zapomnij także o specjalnych zabawkach do żucia i gryzienia wykonanych z drewna. Pamiętaj, że gryzoniom siekacze rosną całe życie, dlatego zabawki te powinny być wymieniane regularnie.
Wskazówki
  • Świnki morskie żyją od 4- 7 lat. Kupując świnkę musisz wiedzieć, że podejmujesz się zobowiązania na długie lata.
  • Świnki morskie to bardzo towarzyskie zwierzątka. Rozważ także zakup dwóch świnek, by mogły razem współdziałać. Zapewni im to dłuższe i szczęśliwsze życie.
  • Upewnij się, że żywność, którą kupujesz jest bogata w witaminę C. Zapobiega ona występowaniu takich chorób jak szkorbut. Jest to częsta choroba występująca u świnek morskich.
  • Nie pozwalaj dzieciom poniżej dziewiątego roku życia, by podnosiły i wyciągały żywe zwierzątka z klatki.
 4.8/5 (228 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (12)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Skinny - 2017-05-08
Świnki moze nie sa równie wymagające jak koty czy psy ale również wymagają poświęcenia czasu i odpowiedniej pielęgnacji. Zdecydowałam się na świnkę razy skinny- jest łysa. Wymaga więcej uwagi niż powszechne świnki o czym nie uświadomiła mnie ekspedientka. Przekonałam sie o tym na własnej skórze i w miarę upływu czasu nauczyłam sie nią zajmować. Mam klatkę, chociaż również zastanawiam się nad inną formą domku. Wejście do klatki jest zawsze otwarte a ona zawsze wita mnie stając w nim na dwóch łapkach i piszcząc. Niesamowicie ciepły widok. Podłoże klatki podzieliłam na dwie części po jednej stronie jest kocyk wymieniany co tydzień, po drugiej stronie granulat drewniany również wymienimy co tydzień, czasami cześciej poniez je dużo wodnistych warzyw tak jak pomidor czy ogórek- cześciej siusia. Nauczyła się umiejętnie zawijać w swoje kołderki przez co nie marznie. Jest bardzo wrażliwa na temperatury, je więcej niż swinka posiadająca siersc co wynika z potrzeby zachowania temperatury ciała. Co więcej nie ma rzęs tym samym w pokoju nie moze być kurzu a klatka i kocyk powinny być regularnie sprzątana i prane. Z daleka od przeciągów, okna, klatka nie za ziemi- ja jakichś krzesłach mozna postawić albo na stoliku kawowym. Mojej znajomej świnka żyła 15 lat :) moja ma dopiero rok. Jeżeli sie o nie odpowiednio dba i nie stresuje świnki żyją długo.
wikimała - 2017-03-09
Jak świnkę morską można oswoić
Castielincho - 2016-10-11
Oj autorze, autorze, będy widzę, widzę! ''Świnka morska może być doskonałym zwierzakiem domowym dla małych dzieci'' Błąd i błąd, i jeszcze raz błąd! Świnki posiadają kruche kości, niektóre (peruwianki, rozetki, mieszane) świnki mają długie futerko, a dzieciuch będzie ciągnąć futerko, i przysporzy śwince niewyobrażalny ból (skóra jest 9 razy bardziej unerwiona, chodź gruba) ''gdzie nasza świnka mogła by się schować (plastikowy domek).'' Domek? Na pewno, ale nie plastikowy. Świnka plastikowy domek będzie zajadać ze smakiem, więc jeśli się zadławi kawałkiem - przejdzie za tęczowy most. ''Wypełnij klatkę mieszanką specjalnych trocin. Ich wymiana powinna odbywać się raz na tydzień. Podłoże z trocin działa bardzo dobrze na świnki morskie i pozwala im na szybką adaptację w klatce.'' Trociny - Nigdy! Pylą się, a pył powoduję zatkanie dróg oddechowych, zapalenie siatkówki oka, a zapachowe, np. Jabłkowe prowadzą czasami do krwotoków z nosa. Raz na trzy dni trociny, co tydzień wymienia się granulat/pellet
''Świnka morska nie wymaga żadnych specjalnych warunków, takich jak dodatkowe ogrzanie czy oświetlenie.'' Świnka w zimie i w jesieni potrzebuję ogrzania, zwierzątka te mają słabą odporność, co prowadzi najpierw do kataru - potem do zapalenia płuc które jest w 90% śmiertelne dla naszych milusińskich.
dark lady - 2016-07-20
Ja mam świnkę morską która się mnie boi jak mam ją oswoić
el - 2016-05-04
To nie prawda świnki morskie nie nadają się dla małych dzieci. Nie mogą jeść ziarenek !!świnki lepiej trzymać na pellecie a na to położyć matę łazienkową 'niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych " i co to oznacza? I tak dziecko śwince nie obetnie pazurków. Co? Proces oswajania koże się ciągnąć do 3 miesięcy!!
wojtas - 2016-04-13
Super porady
topielica - 2013-09-21
Moja świnka jest całkowicie wolna ma swobodę domek z kartonu i w zasadzie chodzi sobie niedaleko niego jeśli chce, żadnej zamkniętej klatki ,specjalny pojemnik gdzie jada ma tam mnóstwo sianka oczywiście w okresie letnim karmię ją mleczem ,sałatą,kapustą uwielbia ogórki i cukinie w sumie wszystkie roślinki jakie przynosi nam okres letni.Owoce również od jabłek po arbuzy i banany.
gacek,gracek - 2013-03-18
ok jurz zrobiłem z kartonu
gacek,gracek - 2013-03-17
z czego moge zrobić domek dla świnki morskiej
Madeleine - 2012-09-03
Ktos, kto pisal ten artykul prawie zupelnie nie zna sie na swinkach morskich...
świnka - 2010-05-03
mam problem nie wiem czy moja świnka to chłopiec czy dziewczynka ma cycki malutkie ale ma tez inną troche ....(to do robienia kmf...)czy śinka moze byc obojniakiem proszę o odpowiedz na e-mail czarownica_07@wp.pl
karolina - 2010-03-19
świnki morskie żyją 7-9 lat a nie 4-7 czytałam na innych blogach i jest inaczej ale dzięki za inne wiadomości
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Szukasz czegoś nowego i smacznego dla świnki morskiej? To może zrobisz jej pyszne, chrupiące kawałeczki chlebowe? Twoja...
Jak zrobić przysmak dla świnki morskiej z chleba?
Szukasz czegoś nowego i smacznego dla świnki morskiej?...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.