Jak prać różne typy tkanin?

_paula_ - specjalista Tipy.pl
1 z 5
Jedwab, bawełna, satyna, wełna... Ubrania wykonane z tych materiałów często goszczą na półkach naszych szaf. Niektóre z nich są bardzo wymagające, jeżeli chodzi o konserwację. To, co bywa dla nas wyjątkowo problematyczne, to sposób ich prania. Nie każdy z tych materiałów może być prany w takim samym proszku oraz w takiej samej temperaturze wody. Dla niektórych może być to naprawdę skomplikowana kwestia, dlatego stworzyliśmy miniporadnik, który podpowie,jak prać popularne tkaniny.
1
Bawełna
Zacznijmy od bawełny, ponieważ to zdecydowanie najpopularniejsze tworzywo, z którego produkuje się odzież. Zapewne wielu z nas w swojej szafie ma sporo bawełnianych ubrań. Przejdźmy jednak do meritum: jak zatem prać bawełnę? Odzież wykonana z bawełny zazwyczaj poddawana jest dekatyzacji, która zapobiega zbieganiu się włókien podczas prania oraz ich niszczeniu. Stąd możemy ją prać w różnych warunkach i preparatach, a nawet gotować. Pamiętajmy jednak, by przed praniem rzeczy białe oddzielić od kolorowych.

Bawełna z domieszką sztucznego włókna
Na rynku spotkamy również odzież z bawełny z domieszką sztucznego włókna. Taki rodzaj ubrań należy prać w wodzie o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza i tylko w przypadku, gdy wskazuje tak oznaczenie na metce. Jeśli nie, taką odzież należy prać w maksymalnie 40 stopniach Celsjusza.

Warto pamiętać, że ubrań z kolorowej bawełny oraz z nadrukiem nie gotujemy. Przed praniem należy wymoczyć je przez około dwie lub trzy godziny w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Podpowiadamy, w czym płukać bawełnę w różnych kolorach po praniu. Dzięki temu ich kolor zostanie na dłużej zachowany.

* w wodzie z dodatkiem octu - bawełna w kolorze czerwonym i zielonym;
* w wodzie z dodatkiem soli - tkaniny turkusowe i niebieskie;
* w kwaśnej serwatce - bawełna w kolorze różowym;
* w jasnym piwie - tkaniny czarne, szare i granatowe.
2
Wełna
Przejdźmy do wełnianych ubrań. Te najlepiej prać ręcznie lub w bardzo niskiej temperaturze, ponieważ pod wpływem gorąca wełna się niszczy. Jednak tak naprawdę pranie wełny uzależnione jest od rodzaju ubrania oraz oznaczenia na metkach. W przypadku prania w pralce wkładamy ubrania przewrócone na lewą stronę. Jeżeli pierzemy wełnę ręcznie, również warto obrócić odzież na lewą stronę. Wełniane ubrania powinny być prane w temperaturze około 30 stopni Celsjusza bardzo krótko. W przypadku prania ręcznego - kilka minut, z kolei w pralce czas będzie zapewne dłuższy. Warto również wiedzieć, że wełnę należy płukać w wodzie o temperaturze zbliżonej do tej, w której praliśmy odzież. Jeśli woda do płukania będzie zbyt zimna, nasze ubrania mogą się skurczyć.
3
Jedwab
Jedwab to jedna z najbardziej luksusowych tkanin. Nie należy prać jej w zwykłych proszkach do prania, ponieważ działają one destrukcyjnie na tkaninę. Niszczą jej połysk i kolor, a także mogą być toksyczne. Do prania tego typu materiału najlepiej wybrać specjalne środki. Preparat do prania jedwabiu powinien być przede wszystkim delikatny. Jeśli chodzi o temperaturę prania, to jedwab lubi zimną lub delikatnie ciepłą wodę, ale nigdy gorącą. Do prania jedwabiu warto dodać niewielką ilość octu lub soku z cytryny. Jedwabne tkaniny najlepiej prać ręcznie i krótko, ponieważ nie lubią one namaczania. Materiał może utracić w ten sposób jedwabny połysk i delikatny dotyk. Jedwab można prać również w delikatnym szamponie do włosów.
4
art/2018/30365_gI0erZ.jpg
Len
Z kolei len możemy prać w pralkach automatycznych. Pamiętajmy jednak, by wcześniej dokładnie zapoznać się z załączonymi na metce informacjami. Białe lub jasne produkty typu: ręczniki, obrusy, ściereczki czy serwetki możemy prać z gotowaniem. Z kolei wyroby z lnu kolorowego pierzemy jak tkaniny delikatne. Jeżeli na metce nie ma informacji o sposobie konserwacji, należy prać len w 40 stopniach Celsjusza używając środków piorących dobrej jakości.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie