Jak pozbyć się wyświeceń po prasowaniu? Sprytne sposoby

AlicjaAlicja - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Nie raz nie dwa ustawiamy żelazko na zbyt wysoką temperaturę i na naszych ubraniach pojawiają się brzydkie smugi, zwane potocznie wyświeceniami. Walka z nimi do prostych nie należy, bo bywa, że nie znikają nawet po wielokrotnym praniu. Podpowiadamy, jak pozbyć się dokuczliwego problemu, wykorzystując sprawdzone domowe środki, takie jak ocet spirytusowy, mięta, amoniak, czy czarna herbata. Cierpliwość i spryt popłaca!
1
Jak pozbyć się wyświeceń, działając na nie parą?

Najprostszym sposobem na pozbycie się niechcianych wyświeceń jest działanie na nie parą. Najpierw ubranie, na którym pojawiły się smugi, spryskujemy zimną wodą (wykorzystując w tym celu butelkę z atomizerem). Następnie poddajemy działaniu pary, czyli trzymamy żelazko z parą mniej więcej trzy-cztery centymetry nad ubraniem.

Jak pozbyć się wyświeceń, sięgając po ocet?

Jeśli metoda z parą zawiedzie, warto sięgnąć po sprawdzony w kuchni ocet spirytusowy i wykorzystać go do walki z wyświeceniami. Wystarczy, że połączysz go z wodą w stosunku dwa do trzech (dwie części octu i trzy części wody). W gotowym preparacie lekko zwilżamy ściereczkę i lekko nacieramy nią materiał, na którym pojawiły się wyświecenia. (Po prawej stronie). Następnie materiał przekładamy na lewą stronę, umieszczamy na nim ściereczkę zwilżoną preparatem i prasujemy żelazkiem. Dzięki temu zabiegowi po brzydkich wyświeceniach nie powinno być śladu.

2
Jak pozbyć się wyświeceń, sięgając po amoniak i miętę

Co wspólnego z wyświeceniami po prasowaniu mają mięta i amoniak? Całkiem sporo, bo pozwalają się ich pozbyć. Wystarczy, że zaparzysz bardzo mocną herbatę z mięty (wykorzystując w tym celu trzy-cztery torebki) i dodasz do niej łyżeczkę amoniaku. Gotową mieszanką lekko zwilż ubranie i wyprasuj przez ściereczkę nawilżoną miętowo-amoniakowym preparatem. Gotowe!

Jak pozbyć się wyświeceń, sięgając po herbatę?

Jeśli brzydkie wyświecenia pojawiły się na ciemnych ubraniach, możesz wykorzystać do walki z nimi czarną herbatę. Zaparz ją, a zużytą torebką namocz wyświecenie, pocierając nią materiał. Następnie wyprasuj spodnie czy koszulkę tradycyjnym sposobem. Po kilku minutach po brzydkich smugach nie powinno być śladu.
3
Gotowy spray na wyświecenia po prasowaniu

Oczywiście, rynek odpowiada na potrzeby pań domu. W sklepach dostępne są gotowe spraye, pozwalające pozbyć się wyświeceń. Jak ich użyć? Wystarczy spryskać nimi materiał, lekko wetrzeć preparaty szczoteczką w tkaninę i wyprasować ją w tradycyjny sposób. Jeśli cenisz wygodę, w dobrze zaopatrzonych sklepach z artykułami gospodarstwa domowego możesz też zakupić specjalne siateczki, które zapobiegną pojawianiu się wyświeceń.

Jak uniknąć wyświeceń po prasowaniu?

Aby uniknąć w przyszłości problemów z wyświeceniami, dostosuj temperaturę żelazka do wymogów tkaniny. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

* Poliester
Tkaniny z poliestru najlepiej prasować na sucho lub skropić lekko wodą i nie mocno nagrzanym żelazkiem. Maksymalna temperatura wynosi 85 stopni Celsjusza.

* Aplikacje
Ubrania z aplikacjami należy prasować na lewej stronie w temperaturze nie przekraczającej 80 stopni Celsjusza.

* Jedwab
Tkaniny z jedwabiu prasuj, gdy są jeszcze wilgotne, najlepiej przez cienką szmatkę. Temperatura stopy żelazka nie powinna przekraczać 130 stopni Celsjusza.

* Bawełna
Jasne tkaniny wykonane z bawełny najlepiej prasować w temperaturze 180 stopni Celsjusza i po prawej stronie. Z kolei ciemne - po lewej stronie.

* Len
Tkaniny wykonane z lnu skrop wodą i włóż na pół godziny do zamrażalnika, a następnie prasuj w temperaturze 220 stopni Celsjusza.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ania
14.07.2020
Do Julka wyżej - wyświecenia to nie zagniecenia ;)
julek
31.01.2019
żeby nie było zagnieceń to najlepiej zainwestować w porządne żelazko, ja je mam i prasowanie jest łatwe jak pestka :D