Na co pomaga czarnuszka?

jolanda - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Maleńkie ziarenka czarnuszki zawierają ponad sto cennych, biologicznie aktywnych substancji. To dlatego czarnuszka ma tak duże zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Na Bliskim Wschodzie mówi się, że profilaktycznie wystarczy dziesięć ziarenek dziennie, aby trzymać się od chorób z daleka.
1
Ziarenka czarnuszki

Leczniczo zwykle stosuje się pół, najwyżej jedną łyżeczkę zmielonych nasion czarnuszki dwa razy dziennie przez miesiąc. Używa się ich jako przyprawy do zup, sałatek i kanapek. Ziarenka można potłuc w moździerzu, zmielić w młynku do kawy lub stosować w całości. Czarnuszka doskonale zastępuje pieprz (w przeciwieństwie do niego nie zakwasza organizmu i nie podrażnia przewodu pokarmowego).
2
Olej z czarnuszki

Olej z czarnuszki doda sałatce czy zupie korzennej nuty. Najlepszy jest tłoczony na zimno. Przechowuj go w lodówce. Sprawdzaj też datę produkcji – najcenniejsze właściwości olej z czarnuszki zachowuje przez trzy miesiące od wytłoczenia. Pij łyżeczkę przed posiłkiem, dwa razy dziennie. Nie jest tani, ale używa się go niewiele.
Olej z czarnuszki hamuje wypadanie włosów i pomaga pozbyć się łupieżu. Pobudza też porost włosów. Dodaj kilka kropel do odżywki. Okłady pomogą w leczeniu grzybicy skóry i poparzeń słonecznych (łyżkę nasion rozdrobnij, zalej szklanką wrzącej wody i zostaw na 20 minut. Ostudź, płucz włosy po myciu).
3
Warto pokochać czarnuszkę!

1. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, ponieważ czarnuszka zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które hamują tworzenie komórek nowotworowych, łagodzą stany zapalne, wzmacniają układ odpornościowy.
2. Czarnuszka przeciwdziała osteoporozie za pomocą kwasów tłuszczowych, zwiększając gęstość mineralną kości.
3. Ma działanie przeciwbakteryjne - olejek eteryczny, tymochinon, spowalnia rozwój antybiotykoopornego gronkowca złocistego. Dlatego czarnuszka zalecana jest osobom starszym, zwłaszcza osłabionym lub po poważnych zabiegach szpitalnych.
4. Zwalcza pasożyty układu pokarmowego – w dojrzałym wieku czarnuszki warto używać na stałe. Dorośli często nie wiedzą, że są chorzy, bo badania w tym kierunku zalecane są głównie dzieciom.
5. Zapobiega cukrzycy, regulując poziom cukru we krwi dzięki olejkom, czarnuszka wspomaga regenerację trzustki, odpowiedzialnej za produkcję insuliny. Wstrzymuje rozwój cukrzycy typu B, częstej u osób 50+.
6. Czarnuszka pomaga też pozbyć się nadciśnienia.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Marcin
10.10.2018
Przestałem czytać kiedy autor napisał o zakwaszaniu organizmu przez pieprz.
Organizm sam utrzymuje stałe PH. Każde odstępstwo od tego PH to bardzo poważna nieprawidłowość zagrażająca życiu.
Stanisław
10.10.2018
Wszystko pięknie,tylko pytanie: gdzie rośnie lub gdzie można kupić i ile kosztuje?
C'est moi
10.10.2018
to prawda , ale odradzam kupowanie mielonych nasion z których wcześniej wysublimowano olej ( podobnie jak z mielonym lnem ) a także samego oleju, bo żaden producent nie poda właściwej daty ważności, która w przypadku czarnuszki wynosi zaledwie 3 m-ce.