Borowina: Najlepsza na bóle mięśni i kręgosłupa, wrzody i choroby kobiece

lucy - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Bogata w cenne związki mineralne i organiczne oraz słynąca z przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwwirusowych czy przeciwbakteryjnych właściwości borowina wspiera terapię rozmaitych schorzeń. Przyrządzane na jej bazie kąpiele, półkąpiele, nasiadówki, okłady, zawijania, kołnierze czy tampony przynoszą ulgę pacjentom zmagającym się z chorobami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa, bólami reumatycznymi i mięśni, nerwobólami, nieżytami żołądka, wrzodami, stanami zapalnymi jelit, hemoroidami, zapaleniem wątroby, kamicą żółciową i nerkową oraz schorzeniami kobiecymi. Poniżej znajdziesz wiele cennych wskazówek na temat borowinowych kuracji.
1
Borowina: Co to jest?

Borowina to gleba torfowa, która powstała ze szczątków butwiejących roślin w środowisku wodnym z niewielkim dostępem do powietrza i udziałem drobnoustrojów. Po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą wykorzystywana jest w zabiegach sanatoryjnych. Najwięcej gleb borowinowych występuje w środkowo-wschodniej Europie, w tym w Polsce. Co ciekawe, nasze rodzime zasoby uznawane są za jedne z najczystszych i słyną z wysokiej jakości. Od kilkudziesięciu lat wykorzystuje się je w leczeniu różnych schorzeń.

Borowina: Dlaczego leczy?

Lecznicze właściwości borowiny związane są z jej składem i właściwościami fizycznymi. Stanowi bogate źródło soli mineralnych, krzemionki, kwasów humusowych i fulwowych, węglowodanów, białka, bituminy, garbników czy żywic, które posiadają zdolności przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, a ponadto stymulują przemianę materii i wspomagają regenerację. Zawarte w borowinie substancje estrogenne pochodzenia roślinnego wpływają bardzo korzystnie na korę nadnerczy i jajniki.
2
Dlaczego borowina może być użyta w kąpielach?

Borowinę wyróżnia duża pojemność cieplna przy jednoczesnym słabym przewodzeniu temperatury. W praktyce oznacza to, że można podgrzać ją do temperatury 45 stopni Celsjusza i zanurzyć w niej ciało, a ona powoli i równomiernie rozgrzeje tkanki, nie powodując oparzeń skóry.
Z borowinowych kąpieli możemy czerpać same profity:
- poprawiamy krążenie krwi,
- stymulujemy procesy dotlenienia i odżywiania tkanek,
- szybciej usuwamy toksyny,
- zmniejszamy obrzęki,
- rozluźniamy zmęczone mięśnie,
- zwiększamy ruchomość stawów,
- stymulujemy pracę układu nerwowego.

Borowina: Co leczy?

Borowina wspomoże terapię wielu schorzeń. Wykorzystywana jest przy:
- chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa,
- chorobach pourazowych narządów ruchu,
- chorobach reumatycznych,
- chorobach i bólach mięśni
- przykurczach,
- uszkodzeniach nerwów obwodowych,
- neuralgii obręczy biodrowej i barkowej,
- nerwobólach,
- nieżytach żołądka,
- stanach zapalnych jelit,
- chorobie wrzodowej,
- hemoroidach
- stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego,
- kamicy żółciowej i nerkowej (bez napadów bólowych),
- przewlekłym zapaleniu wątroby,
- zapaleniu narządów rodnych,
- niedomodze hormonalnej jajników,
- zespole klimakteryjnym,
- po operacjach ginekologicznych.
3
Jak wykorzystuje się borowinę w zabiegach?

W kuracjach sanatoryjnych wykorzystuje się nieprzetworzony materiał borowinowy oraz pastę borowinową. Zabiegi w naturalnej borowinie odbywają się w temp. 42–45 stopni Celsjusza, pasta wymaga temperatury 37–38 stopni Celsjusza. Najczęściej stosuje się kąpiele i półkąpiele, nasiadówki, okłady, zawijania całkowite i częściowe, kołnierze, tampony i fasony, wlewy doodbytnicze oraz kuracje pitne.


Borowina: Przeciwwskazania

Niestety, kąpiele borowinowe nie są dla wszystkich. Przede wszystkim powinny ich unikać osoby zmagające się z nadciśnieniem, chorobą wieńcową, miażdżycą, niewydolnością krążeniową i oddechową, cukrzycą, ostrymi stanami zapalnymi stawów i przewodu pokarmowego oraz nadczynnością tarczycy. Kuracje borowinowe nie są też wskazane świeżo po urazach, przy skłonności do krwawień i tuż po zawale serca.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

krysia
22.09.2018
Borowina nie jest wskazana przy osteoporozie i osteopenii.