Jak pozbyć się z domu alergenów?

lucy - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Czy wiesz, że wilgoć panująca w mieszkaniu sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów, a siedliskiem roztoczy jest nie tylko kratka wentylacyjna, bo równie chętnie gromadzą się one w pościeli, ciężkich zasłonach czy narzutach oraz dywanach i chodnikach? Podpowiadamy, jak często zmieniać poszewki, z jaką regularnością wietrzyć mieszkanie i w jaki sposób oczyszczać czy odkurzać podłogi i meble, aby zminimalizować ilość alergenów w domu. Zapewniamy, że wskazówki przydadzą się każdemu - nie tylko osobom zmagającym się z uporczywymi alergiami.
1
Regularnie zmieniaj pościel

Chcesz skutecznie pozbyć się alergenów? Gruntowne porządki rozpocznij od sypialni. Roztocza kurzu domowego gromadzą się w tkaninach, których akurat tam mamy całkiem sporo. Mowa oczywiście między innymi o pościeli, którą należy wymieniać i prać w wysokiej temperaturze co tydzień, a kołdry i poduszki wietrzyć. Im bardziej będziemy w tym czynnościach systematyczni i precyzyjni, tym szybciej uzyskamy pożądane efekty.
Pamiętaj też, że poduszki i kołdry z naturalnego puchu można zastąpić tymi specjalnymi - przeznaczonymi właśnie dla alergików, które można prać – z wypełnieniem syntetycznym.

Skoro już jesteśmy przy praniu... Niektóre proszki przeznaczone do prania, które z łatwością można nabyć w sklepie, alergikom - ale nie tylko im - mogą zaszkodzić, dlatego warto sięgnąć po alternatywne i przy tym w pełni bezpieczne rozwiązania. Nasze babcie do prania używały po prostu wody z mydlinami. Czy ich metody można wykorzystywać nadal? Z pewnością. Wystarczy nieco zmodyfikować ich wytyczne. Poniżej znajdziecie przepis na w pełni naturalny proszek do prania.

Do jego wykonania potrzebne są trzy składniki:

- kostka szarego mydła – startego na tarce
- 1 i 1/2 szklanki boraksu
- 10-15 kropli olejku eterycznego

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wsypujemy do szklanego pojemnika, dodajemy kilka kropli olejku eterycznego i szczelnie zamykamy.

Jak podziałają wykorzystane do wykonania proszku składniki? Boraks skutecznie zdezynfekuje i usunie przykre zapachy, mydło pomoże pozbyć się uporczywych plam, a olejki eteryczne nadadzą piękny zapach, a co więcej posiadają też dezynfekujące i odkażające właściwości.

2
Dbaj o wentylację

O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Wilgoć panująca w mieszkaniu sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów. Jednocześnie zbyt wysoka temperatura w domu pogarsza samopoczucie osoby cierpiącej na alergię.

Zadbaj też o kratki wentylacyjne w kuchni i w łazience. Jeśli będą niedrożne, alergia będzie miała cięższy przebieg. Czyść je odkurzaczem i mokrą szmatką, nigdy miotełką, która rozprasza kurz.

Jak dbać o podłogi i uniknąć uczuleń?

Podłogi w domu osoby cierpiącej na alergię powinny być łatwe do sprzątania i nieuczulające. Często można usłyszeć opinię, że warto usunąć z pokoi czy innych pomieszczeń wszelkie dywany czy chodniki. Czym je zatem zastąpić? Tradycyjne dywaniki łazienkowe możemy zamienić na te z łatwo zmywalnej pianki, a w pokojach po prostu postawić na panele.
Jeśli jednak jesteśmy bardzo przywiązani do tradycyjnych rozwiązań, możemy nabyć w sklepie specjalne środki przeznaczone do spryskiwania, utrudniające rozwój roztoczy.

Unikaj zasłon i kotar z ciężkich tkanin

Jeśli chcemy zminimalizować ilość alergenów w domu, powinniśmy także rozważyć usunięcie z mieszkania wszelkiego rodzaju zasłon, kotar czy narzut - zwłaszcza tych wykonanych z ciężkich tkanin. One również nie sprzyjają alergikom
3
Odkurzaj na mokro

Kurz zawsze ścieraj wilgotną szmatką. Postaraj się też ograniczyć do minimum ilość powierzchni, na których może się gromadzić. Zamiast otwartych regałów i półek postaw na zamknięte gablotki i szafki z drzwiczkami.

Odkurzacz, którego używasz do sprzątania, powinien zawierać odpowiedni filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia, w tym przede wszystkim kurz, bakterie, pierwotniaki, grzyby, a nawet wirusy.

Odkurzaj pod nieobecność alergika. Jeśli sama nim jesteś i nie ma kto cię wyręczyć, zakładaj ochronną maseczkę.

Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Kornelia
17.10.2018
Jeśli chodzi o kurz, to ja pobywam się go dzięki odkurzaczowi pionowemu. To jest super sprawa taki sprzęt, kupiłam jakiś czas temu i czyszczę nim każde mniej dostępne miejsce.